POLİTİKA

Darbe yasası değişiyor

Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu'nda yer alan 2, 35 ve 43. maddeler değişiyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Hükumet, demokratikleşme süreci kapsamında darbeye yasal dayanak olduğu öne sürülen TSK Türk Silahlı Kuvvetler İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesini değiştirmek amacıyla kanun tasarısı hazırladı. Tasarının bugün TBMM'ye sunulması bekleniyor.

İşte değişecek maddeler:

2. Madde: Askerlik : Türk vatanını, istiklal ve Cumhuriyetini korumak için harb sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir. Bu mükellefiyet özel kanunlarla vaz'olunur.

Değişecek hali: Askerlik harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir

35. Madde: Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; Türk yurdunu ve Anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyetini kollamak ve korumaktır

Değişecek hali: Silahlı Kuvvetlerin vazifesi: Yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak, caydırıcılık sağlayacak şekilde askeri gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak, Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla yurtdışında verilen görevleri yapmak ve uluslararası barışın sağlanmasına yardımcı olmaktır

43. Madde: Türk Silahlı Kuvvetleri her türlü siyasi tesir ve düşüncelerin dışında ve üstündedir. Bundan ötürü Silahlı Kuvvetler mensuplarının siyasi parti veya derneklere girmeleri bunların siyasi faaliyetleri ile münasebette bulunmaları, her türlü siyasi gösteri, toplantı işlerine karışmaları ve bu maksatla nutuk ve beyanat vermeleri ve yazı yazmaları yasaktır.

Değişecek hali: Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları siyasi faaliyette bulunamaz

Kaldırılması söz konusu değil

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesinde düzenleme öngören tasarının bugün Meclis Başkanlığı'na sunulacağını söyledi.

TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesi ile ilgili bir soru üzerine bu konudaki çalışmada sona gelindiğini söyledi. Bozdağ, "Bu çalışmalarda son noktaya gelinmiştir. Paket bugün Meclis Başkanlığı'na tasarı olarak sunulacaktır" dedi.

Bozdağ ayrıca, 35. maddenin kaldırılmasının söz konusu olmadığını söyleyerek, maddede sadece değişiklik öngörüldüğünü ifade etti.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Erdoğan: Avrupa’da yaşansa idamı getirirler

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+