Seçim Organize oy hırsızlığı

Organize oy hırsızlığı

31 Mart’ta kıran kırana bir yarışın yaşandığı İstanbul’da seçime geçersiz 319 bin oyun gölgesi düştü. CHP, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yapılan itirazın sonucunu beklemeden galibiyetini ilan etse de oyların sisteme aktarılması sırasında seçimin kaderini değiştirecek organize hileler yapıldığı ortaya çıktı. İstanbul İl Başkanlığı'nda kurulan 100 kişilik özel ekip ‘Sayım Döküm Cetvelleri' ile Yüksek Seçim Kurulu'na gönderilen 'Sandık Sonuç Tutanaklarını' tek tek karşılaştırdı.

Burak Doğan Yeni Şafak
İstanbul’da seçime geçersiz 319 bin oyun gölgesi düştü.
İstanbul’da seçime geçersiz 319 bin oyun gölgesi düştü.

Hala devam eden çalışmalar sonucunda AK Parti ve İBB adayı Binali Yıldırım'ın binlerce oyunun organize bir şekilde CHP ve başka partilere kaydırıldığı ortaya çıktı. AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’ndaki çalışmalara katılan ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, sandıkta çıkan geçersiz sayılan oyların, AK Parti’nin güçlü olduğu yerlerden geldiğine dikkat çekti. Yavuz şunları kaydetti:

HEPSİ BELGELİ

"Son derece belgeli şekilde bir takım usulsüzlükler söz konusu. Sandık sonuç tutanakları ile sayım döküm cetvellerini karşılaştırdık. Sadece 309 sandıktaki karşılaştırmada, 17 bin 410 oy bizim adayımıza yazılması gerekirken, başka partilere yazılmıştır. Yeni çarpıcı açıklamalarımız devam edecek. Çok hızlı bir şekilde sonuç alma ve bunları çok gerçekçi şekilde derleme konusunda önemli bir noktadayız.”

ESENYURT'TA BÜYÜK TALAN

Yeni Şafak, oy hırsızlığının yapıldığı sandıkların listesine ulaştı. AK Parti’den CHP’ye geçen Esenyurt’ta da binlerce oy çalındı. İlk belirlemelere göre 49 sandıkta Binali Yıldırım’ın 2 bin 837 oyu buhar oldu. Bu oyların tamamı Ekrem İmamoğlu’na aktarıldı. Bayrampaşa’da birçok sandıkta yüzlerle ifade edilen oy hırsızlıkları var. 2114 nolu sandıkta 145, 2121 nolu sandıkta da 164 oy buhar oldu.

HER SANDIKTA VAR

Küçükçekmece’de 1114, 2007, 2008, 2026, 2028, 2030, 2034, 2099, 2115, 2129, 2146, 2263, 2270, 2275, 2302, 3139, 3372, 3406, 3427, 3476 numaralı sandıklarda 773 oy çalındı. Bu oyların toplam 494’ü CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’na yazıldı.

1 İLÇEDE 761 OY

Üsküdar’da durum farksız. İlçede toplam 18 sandıkta Binali Yıldırım’a ait 761 oy yer değiştirdi. Bu oyların 563’ü CHP’ye kaydırıldı. Kadıköy’de 4 sandıkta 129, Gaziosmanpaşa’da 2 sandıkta 21, Maltepe’de 2 sandıkta 132, Ümraniye’de 4 sandıkta 380 oy, Başakşehir’de 1 sandıkta 180, Beykoz’da 1 sandıkta 179, Güngören’de 1 sandıkta Bağcılar’da 8 sandıkta 997 oy gasp edildi. Binali Yıldırım’ın hanesinden alınan oylar Ekrem İmamoğlu’na aktarıldı.

1212 numaralı sandık sonuç tutanağı.

YURTDIŞI ÇIKIŞ YASAĞI

Öte yandan AK Parti'nin birleştirme tutanaklarında organize şekilde oy kaydırması yapan YSK veri giriş görevlilerinin tespiti için şikayette bulunacağı öğrenildi. Kovuşturma sonunda bu isimler hakkında yurtdışına çıkış yasağı getirilebileceği ifade edildi.

  • İşte tutanak tutanak hile
  • Yeni Şafak’ın ulaştığı 4 sandığa ilişkin ‘sandık sonuç tutanak’ ve ‘Sayım Döküm Cetvellerinde’ bile Binali Yıldırım’ın bine yakın oyunun başka partilere yazıldığını gösteriyor.
  • Sultanbeyli’de Adil Mahallesi’ndeki 2004 numaralı sandık, Binali Yıldırım’ın oylarının sıfırlandığı sandıklardan birisi. Altında bütün görevlilerinin imzası olan sayım döküm cetveline göre sandıktan Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım’a toplam 201 oy çıktı. Ancak Yüksek Seçim Kurulu’na gönderilen sandık sonuç tutanağında Binali Yıldırım’ın hanesine sadece 1 oy yazıldı.

İMAMOĞLU’NA YAZDILAR

Skandal bununla da bitmedi. Sayım döküm cetveline göre Ekrem İmamoğlu 73 oy aldı. Ancak YSK’ya gönderilen belgede İmamoğlu 201 oy almış gibi gösterildi. Yani hem Yıldırım oyları yok sayıldı, hem de İmamoğlu’na 128 oy fazladan yazıldı.

2004 numaralı sandık döküm cetveli.

216 OY BUHAR OLDU

Sultanbeyli’deki 2194 numaralı sandıkta 216 oy alan Yıldırım’ın oyu YSK sistemine 0 olarak işlendi. Yıldırım’ın oyları Vatan Partisi adayı Mustafa Yücel İlker’e yazıldı. Sultanbeyli’deki 1229 numaralı sandıkta da benzer bir operasyon var. Sayım döküm cetvelinde Yıldırım’ın 188 oy aldığı görülüyor ancak YSK’ya gönderilen belgede bu sayı 67. Bağcılar’da da benzer bir oyun var. 100. Yıl Mahallesi’nde kurulan 4365 Numaralı sandıkta Belediye Meclis Üyeliği Döküm Cetveline göre 197 oy alan AK Parti, sonuç tutanağında 134 oy almış gibi gösterildi.

Binali Yıldırım'ın çok sayıda oyu kaydırıldı
SEÇİM
Binali Yıldırım'ın çok sayıda oyu kaydırıldı
Hepsi satışa çıktı

Hepsi satışa çıktı

UBER sürücüleri, araçlarını elden çıkartmaya çalışıyor.
Kritik görüşme sürüyor

Kritik görüşme sürüyor

Erdoğan ve Pence görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.
İngilterenin eski siber savaşçısı Twitterda yönetici

İngiltere'nin eski siber savaşçısı Twitter'da yönetici

​Gordon MacMillan'ın Twitter'daki görevinin Müslüman ülkelere uygulanan sansürle bağlantılı olabileceği konuşuluyor.
ABD kendi<br>üssünü vurdu!

ABD kendi
üssünü vurdu!

​Lafarge'ın fabrikasındaki mühimmat deposunu imha etti.
NATO'ya net mesaj

NATO'ya net mesaj

Milli Savunma Bakanlığı, NATO'ya tepki gösterdi.
Erdoğan Müslümanların lideri

Erdoğan Müslümanların lideri

​Bosnalılar Erdoğan sevgisini böyle anlattı.

Nusaybin'e <br>havan saldırısı

Nusaybin'e
havan saldırısı

Havanlardan biri karakol yanına düşerken 1 asker hafif yaralandı.
Rusya çıkartırsa<br>karşı çıkmayız

Rusya çıkartırsa
karşı çıkmayız

​Bakan Çavuşoğlu'ndan BBC'de flaş YPG/PKK açıklaması.
Buz tutmuş<br>kasaba:  Oymyakon

Buz tutmuş
kasaba: Oymyakon

Hava sıcaklığı rekoru eksi 65 derece ile kırıldı.

150 milyon liralık<br>emlak vurgunu

150 milyon liralık
emlak vurgunu

​Çete çökertildi, çok sayıda kişi gözaltına alındı.
Yakınlaşma, oyalama ve gerilim

Yakınlaşma, oyalama ve gerilim

​Ankara-Washington hattının 8 yıllık Suriye diplomasisi serüveni.
Evladım kandırılmadı kaçırıldı

Evladım kandırılmadı kaçırıldı

​HDP önündeki ailelerin evlat nöbeti 45'inci gününde.
600'e yakın<br> terörist firar etti

600'e yakın
terörist firar etti

​Barış Pınarı ile bozguna uğrayan YPG/PKK dağıldı.
Vatan Partisi'ne <br>Twitter sansürü

Vatan Partisi'ne
Twitter sansürü

Twitter, iletişim kanalını baskı aracı olarak kullanıyor.
Teröristlerin kirli <br>oyunu ortaya çıktı

Teröristlerin kirli
oyunu ortaya çıktı

​Resulayn'da kalan siviller 'canlı kalkan' yapılmış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.