|

Fenerbahçeliler Bursaspor'un kupasını istedi!

Esenler 1899 Fenerbahçeliler Derneği üyeleri bugün Türkiye Futbol Federasyonu''nun (TFF) İstinye''deki binasına giderek, siyah çelenk bıraktı. Dernek sözcüsü Abdullah Kaan Tut, Bursaspor''un şampiyonluğu ile sona eren 2009-2010 sezonunda asıl şampiyonun Fenerbahçe olduğunu söyledi.

İha
00:00 - 1/06/2014 Pazar
Güncelleme: 17:08 - 1/06/2014 Pazar
Yeni Şafak
Fenerbahçeliler Bursaspor'un kupasını istedi!
Fenerbahçeliler Bursaspor'un kupasını istedi!

TFF''nin İstinye''deki binasının önünde toplanan sarı-lacivertli taraftarlar, siyah çelenk bıraktıktan sonra hazırladıkları basın bildirisini okudu. Basın bildirisini okuyan dernek sözcüsü Abdullah Kaan Tut, 2009-2010 sezonu şampiyonunun Fenerbahçe olduğunu vurgulayarak, ''Her zaman uygulanan bir kuralın bahsi geçen sezonda oynanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi - Diyarbakırspor maçında uygulanmaması sonucu, seyirci olaylarından dolayı tamamlanamayan mücadele 1-0 İstanbul Büyükşehir Belediyespor lehine tescil edilmiştir. Oysa derneğimizin sosyal medya hesaplarından daha önce birçok örneğini verdiğimiz ve hem bu maçtan önce hem bu maçtan sonra gerçekleşen benzer olaylı karşılaşmalarda sonuç 3-0 hükmen olarak karara bağlanmıştır. Eğer İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Diyarbakırspor maçında da kurala uyulsaydı, Diyarbakırspor aynı sezonda ikinci kez hükmen mağlubiyet cezası aldığından küme düşmüş olacaktı ve o sezon oynadığı tüm müsabakalardan 3-0 hükmen mağlup ayrılmış sayılacaktı. Dolayısıyla Fenerbahçemiz''in de hanesine hakkı olan puanlar yazılacak ve 2009-2010 sezonu şampiyonluğu gerçek sahibini bulmuş olacaktı" dedi.

'Davamızın takipçisi olacağız'

Tut, konuyla ilgili tüm yetkilileri göreve çağırarak, ''Bu büyük yanlıştan dönmelerini bekliyoruz. Biz 1899 Fenerbahçe Esenler Derneği olarak bu konunun peşini asla bırakmayacağız. Adalet ve hukukun hala geçerli olduğuna inanmak istediğimiz ülkemizde bu yanlıştan da bir an evvel dönülmesini bekliyoruz. Fenerbahçeliliğin bize verdiği o büyük güç ile sonuna kadar haklı davamızın takipçisi olacağız. Türk spor ailesini oluşturan herkese diyoruz ki; ya bu haklı davamızda yanımızda olacaksınız ya da tüm gücümüzle bizi karşınızda bulacaksınız. Hakkımızın peşinde sonuna kadar davamızın takipçisi olacağız'' ifadelerini kullandı.

TFF'ye sorular

Basın bildirisinin ardından Tut tarafından federasyon yetkililerine ve spor kamuoyuna ithafen şu sorular yöneltildi:

''1. Mahmut Özgener, Lutfi Arıboğan, Levent Kızıl maçın ardından yaptıkları toplantıda neler konuşmuştur ve bu konuşmanın sonucunda neye dayanarak maç 1-0 tescil edilmiştir? Bu maçın öncesindeki ve günümüzdeki benzer olaylı maçlarda 3-0 hükmen mağlubiyet kararı verilmiştir. Bu maçın ayrıcalığı nedir? Bu karar verilirken hangi çıkarlar gözetilmiştir?

2. O zamanki federasyon bu maçın akabinde 12 Ekim 2010 tarihinde Futbol Müsabakaları Talimatı''nın 20. madde 4. fıkrasını neden değiştirmiştir. Bu değişim yapılan hatanın örtbas edilme çabaları mıdır ve bu şekilde yapılan hatanın unutturulduğu mu sanılmaktadır?''

Sarı-lacivertli taraftarlar açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

10 yıl önce