|

Filipinli çocuklar için oynadılar

Bir dönem Türk ve Alman milli takımlarının formasını giyen yıldızlar Filipinli çocuklara yardım için gösteri maçı yaptı.

Aa
00:00 - 18/11/2013 Pazartesi
Güncelleme: 10:38 - 18/11/2013 Pazartesi
Yeni Şafak
Filipinli çocuklar için oynadılar
Filipinli çocuklar için oynadılar

Bir dönem Türk ve Alman milli takımlarının formasını giyen yıldızlar Filipinler'deki felakette zarar gören çocuklar için yardım maçı yaptı.

Türkiye ile Almanya'nın eski milli oyuncularının katılımıyla "Çocuklar İçin Bir Kalp" kampanyası kapsamında, Filipinler'de yaşanan sel felaketinde zarar görenler ve kimsesiz çocuklar yararına gösteri maçı yaptı. Maçta Türkiye, Almanya'yı 7-2 yendi.

Bundesliga takımlarından Schalke 04'ün Gelsenkirchen kentindeki Veltins Arena Stadı'nda yapılan maçın gelirinin önemli bir kısmı, Filipinlerde yaşanan sel felaketinden zarar görenlere gönderilecek. Kalan kısmı da Türkiye ve Almanya'da yaşayan kimsesiz çocuklar için harcanmak üzere bazı yardım kuruluşlarına iletilecek.

Müsabakada, Türkiye karmasının teknik direktörlüğünü Bursaspor'un çalıştırıcısı Christoph Daum ve yardımcılığını Ümit Kayıhan üstlendi. Türkiye karmasında, kaptan Bülent Korkmaz, Ayhan Akman, Yıldıray Baştürk, Ümit Davala, Ahmet Dursun, Ceyhun Eris, Tayfur Havutçu, Kerem İnan, Ümit Karan, Toprak Kurtoğlu, Tayfun Korkut, Tümer Metin, Alpay Özalan, Rüştü Reçber, Soner Tolungüç, İbrahim Üzülmez ve Hakan Ünsal yeraldı.

Almanya karması ise Felix Magath yönetiminde ve Toni Schumacher'in yardımcılığında, Rüdiger Abramczik, Mario Basler, Stefan Beinlich, Fredi Bobic, Thomas Brdaric, Guido Buchwald, Hans Jörg Fischer, Thomas Hassler, Horst Heldt, Jürgen Kohler, Oliver Kreutzer, Jens Lehmann, Martin Max, Oliver Neuville, Carsten Ramelow, Thomas Riedl, Karl-Heinz Riedle, Christian Schreier, Manfred Schwab, Andreas Thom, Olaf Thon, Herbert Waas, Christian Wörns ve Dariusz Wosz'dan oluştu.

Ay yıldızlılar ve panzerlerin karşılaşmasında, Ahmet Dursun dört gol, Yıldıray Baştürk iki gol ve Ümit Karan da bir gol kaydetti. Alman millilerin gollerini ise Mario Basler ve Christian Schreier attı. Avrupanın çeşitli yerlerinden gelen çok sayıda Türk'ün de tribünde yer aldığı maçı yaklaşık yirmi bin kişi izledi.

"Türkiye'yi çok iyi bir şekilde temsil ettik"

Türkiye karmasının teknik direktörlüğünü üstlenen Bursaspor'un çalıştırıcısı Christoph Daum, maçın ardından AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Daum, "Burada hedeflediğimiz şekilde, Türkiye'yi çok iyi bir şekilde temsil ettik. Yardım kampanyasına destek olmak için bilet satın alarak bu maçı izlemeye gelen çok sayıdaki Türk seyirciye de teşekkür ediyorum. Türkler ve Almanlar birlikte hareket ederek her zaman yardımda bulunmaya hazır olduklarını gösterdiler" dedi.

Maça dört gol atarak damgasını vuran milli futbolcu Hasan Dursun, organizasyona katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Eski milli takım arkadaşlarımızla beraber oynamaktan çok mutlu oldum, umarım iyi yardım toplanmıştır" diye konuştu. Benzer organizasyonların Türkiye'de de düzenlenmesini istediklerini ifade eden Dursun, "Sesimizi duyurabildiysek ne mutlu bize" yorumunda bulundu.

Eski milli oyuncu Tayfun Korkut da "Çocuklar İçin Bir Kalp" kampanyasına katkıda bulunmak için oynadıklarının altını çizerek, "Almanya yardım konusunda öncü bir ülke, biz de Türkiye olarak bu kampanyanın bir parçası olduk, ne mutlu bize" ifadesini kullandı.

Duyarlı bir davranışta bulunduklarını bildiren takımın kaptanı Bülent Korkmaz, maç nedeniyle eski milli takım oyuncuları ile tekrar bir araya gelme imkanı da bulduklarını belirtti. Korkmaz, eğlenceli vakit geçirdiklerini ve bazı oyuncu arkadaşlarının, futbolu bıraktıkları halde halen performanslarından bir şey kaybetmediklerini gördüğünü dile getirdi.

Toplanan gelirin büyük kısmının Filipinler'e gönderileceğini aktaran milli oyuncu Tayfur Havutçu, yardım amaçlı güzel bir maç yaptıklarını ve elde edilen gelirin bir kısmının da Türkiye'deki lösemili çocuklar için ayrıldığını söyledi.

"Çok güzel bir amaç için oynadık"

Eski milli kaleci Rüştü Reçber de maçı izlemeye gelen binlerce taraftara, organizasyon komitesine ve Christof Daum'a teşekkür etti. Reçber, "Çok güzel bir amaç için oynadık. Türkiye, Almanya ve Filipinler'deki yardıma muhtaç çocukları biraz da olsa mutlu edebilirsek ne mutlu bize" dedi.

Filipinler'de evini kaybedenler ve Türkiye'deki lösemi hastası çocuklar için oynamanın gurur verici bir duygu olduğunu ifade eden Ümit Davala da "Atmosfer ve seyirciler muhteşemdi. Bizim açımızdan da çok iyi geçti, bu skoru beklemiyorduk. Futbolu yeni bırakan oyunculardan oluşan bir takımla sahadaydık. Karşımıza kim gelirse gelsin yine hüsrana uğrar" değerlendirmesinde bulundu.

Yıldıray Baştürk de "Almanlar, Türk milli takımını özellikle buradaki Türk taraftarlar için seçti. İyi bir gelir sağlandığını düşünüyorum. İyi bir proje hayata geçirildi" diyerek, eski milli takım arkadaşlarıyla bir araya gelmekten ayrıca mutluluk duyduğunu kaydetti.

Türkiye'nin 7-2 kazandığı maç, Shalke eski menajeri ve alzheimer hastası Rudi Assauer'in himayesinde gerçekleştirildi. Hayırseverler, cep telefonundan kısa mesaj (SMS) atarak, "Çocuklar İçin Bir Kalp" kampanyasına katkıda bulundu.

10 yıl önce