|

Nijeryalı basketbolcuya Charlie Hebdo cezası

Fransa'da Rouen Basketbol Takımı'nın pivotu Akin Akingbala, "Ben Charlie değilim" tweetini retweet yaptığı gerekçesiyle takımdan gönderildi.

Yeni Şafak
16:51 - 26/02/2015 Perşembe
Güncelleme: 14:54 - 26/02/2015 Perşembe
AA
Fransa'nın Rouen kentindeki SPO Rouen basketbol takımının pivotu Akingbala'nın Belçikalı bir aktivistin "Ben Charlie değilim, ben polis Ahmedim. Charlie benim dinimle dalga geçti ama ben onu korurken öldüm" tweetini retweetlediği için takımdan kovulduğu ortaya çıktı.


Takım nemalanmaya çalışıyor

Akingbala'nın avukatı Romuald Palao yaptığı açıklamada, müvekkilinin 'çok basit bir nedenle' işine sonra verildiğini belirterek takımı Charlie Hebdo saldırılarından 'nemalanmaya' çalışmakla suçladı.


İş mahkemesine başvurduklarını ve davanın haziranda sonuçlanacağını ifade eden Palao, müvekkilinin retweet yaptığı için işine son verilmesinin hukuken hiçbir karşılığının olmadığını dile getirdi.


Palao, Akingbala'nın Hristiyan inancına sahip olduğunun da altını çizerek, müvekkilinin sadece "İfade özgürlüğü için canını veren Müslüman polisi de unutmayın" demek istediğini aktardı.


Kulübün yanıtı

SPO Rouen Başkanı Yvan Gueuder tarafından yapılan yazılı açıklamada ise Akingbala'nın, iş sözleşmesine aykırı tavırlar sergilediği gerekçesiyle kovulduğu belirtildi.


Fransa’da 7 Ocak'ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve üç gün üst üste yaşanan 3 ayrı saldırıda toplam 17 kişi hayatını kaybetmiş, polis operasyonları sonrasında 3 terörist ölü ele geçirilmişti.
#Fransa
#Charlie Hebdo
#Rouen
#Spo Rouen
9 yıl önce
default-profile-img