Teknoloji Dijitalde büyük sıçrama başlıyor

​Dijitalde büyük sıçrama başlıyor

Dijitalde büyük sıçrama başlıyor

Pandeminin hızlandırdığı dijitallleşme çalışmaları bankacılıkta zirve yaptı. Bu sürede evden çalışmayı deneyimleyen sektör tüm işlemlerin dijital ortamda yapılabileceğini görerek tamamen şubesiz bankacılığa geçiş için alt yapısını kurmaya başladı. Uçtan uca dijitalleşen müşteri olma süreciyle birlikte sektörde yeni bir dönem başlayacak.

Mine Açar Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Pandeminin hızlandırdığı dijitallleşme çalışmaları bankacılıkta zirve yaptı. Bu sürede evden çalışmayı deneyimleyen sektör tüm işlemlerin dijital ortamda yapılabileceğini görerek tamamen şubesiz bankacılığa geçiş için alt yapısını kurmaya başladı. Uçtan uca dijitalleşen müşteri olma süreciyle birlikte sektörde yeni bir dönem başlayacak. Kullanıcılar bu yeni yasal düzenleme sayesinde bankacılık işlemlerini diledikleri yerden ve istedikleri zamanda gerçekleştirebilecek. Bu alanda çalışmalarını çok daha önceden başlatan ve her yıl 250 milyon dolarlık yatırım yapan Akbank da yasa sonrası ıslak imza dahil tüm işlemlerin dijital ortamlardan yapılması uygulamasına ilk başlayan banka olacak. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Yeni yasal düzenlemenin resmi gazetede yayınlaması ile birlikte yakın zamanda hayatımıza girecek uzaktan müşteri olma süreciyle sektörde yeni bir dönemi başlatacak. Artık ıslak imzaya gerek duymadan bütün bankacılık işlemleri istenilen yer ve zamanda yapılabilecek” dedi.

Okul alışverişi e-ticarete kaydı
GÜNDEM
Okul alışverişi e-ticarete kaydı

DİJİTAL REKABET MÜŞTERİYE YARAR

  • Yeni değişimin rekabeti artıracağını ve bundan en çok banka müşterilerinin faydalanacağını aktaran Binbaşgil, “1 Mart itibarıyla başlaması öngörülen uzaktan müşteri olma süreci de bu eğilimi destekleyecek ve sektörde yeni bir dönemi başlatacak. Bu alana yatırım yapan bankalar öne çıkacak. Bu yeni dönemde öncelikli hedefimiz şu ana kadar hiç bankacılık hizmetiyle tanışmamış olan kişileri bankamızın müşterisi yapmak. 18 yaş üstü yaklaşık 60 milyon vatandaş var bunların henüz yüzde 60’ı banka müşterisi. Yüzde 60’ın içerisinde dahi çok gelişecek alan bulunuyor. Her yıl bankacılık müşteri sayı 1-1,5 milyon civarında artıyor. Hane halkı tasarruflarının toplam içerisindeki payı yüzde 51, bireysel krediler payı ise yüzde 17. Bu rakamlar çok düşük yeni dönemin en çok kazananı sektörde artan rekabet nedeniyle müşteriler olacak” şeklinde konuştu.

Hakan Binbaşgil

Ziraat Katılım Afrika’da büyüyecek
EKONOMİ
Ziraat Katılım Afrika’da büyüyecek

İSTİHDAM AZALMAYACAK

Binbaşgil yeni dönemin banka çalışan sayısını azaltıcı etkisinin de sınırlı olacağını söyledi. Yeni dönemde işlevsiz kalacak personelin verilecek eğitimlerle sisteme adapte edileceğini belirten Binbaşgil, “Biz bunu zaten birkaç yıldır yapmaya başladık. 12 bin olan istihdam rakamımızı koruduk. Personelimizin her birini tek tek eğitimlerden geçirdik ve yeni döneme uygun pozisyonlarda çalışabilecek hale geldiler” ifadesini kullandı.
Abone Ol Google News
ÖNDER’in öncüsü Hakk’a yürüdü
Hayat

ÖNDER’in öncüsü Hakk’a yürüdü

Geçmişi 1958’e uzanan ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin kurucusu ve ilk başkanı yazar Mehmet Yahya Kutluoğlu 93 yaşında vefat etti. Kutluoğlu’nun cenazesi, öğle vaktinde Fatih Camisinde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, “ÖNDER’in öncülüğünü yapan ve bu günlere gelmesinde büyük gayretleri olan birisiydi” dedi.
FETÖ ile suçlayıp istifa etti
Gündem

FETÖ ile suçlayıp istifa etti

FETÖ iddialarını gündeme getirdikten sonra ihraç edildiği İYİ Parti’ye mahkeme kararıyla dönen Ümit Özdağ, partiden istifa etti. “İYİ Parti’yi kurarken FETÖ karşıtlığı bilinen isimleri kendisine kalkan yapan Akşener artık FETÖ iltisaklılar ile yol yürüme konusunda çok rahat” diyen Özdağ, İYİ Parti’den ayrılan İsmail Koncuk ile yeni parti kuracak.
11 kahraman şehit
Gündem

11 kahraman şehit

Türkiye, Bitlis’ten gelen kara haberle acıya boğuldu. Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş ve beraberindeki 12 askeri taşıyan helikopter kalkıştan yarım saat sonra düştü. Erbaş ve 11 askerimiz şehit olurken 2 asker yaralandı. Kahraman askerler yoğun kar yağışı ve sise rağmen birlikleri denetlemek için havalanmıştı. Bingöl’den 13.55’te kalkan Cougar tipi helikopterle saat 14.25’te irtibat kesildi. Helikopter kötü hava koşulları nedeniyle Şentepe’de 2 bin 200 metre rakımdayken düştü. Pilotun son anda fark ettiği bir tepeye çarpmamak için manevra yaparken kontrolü kaybettiği tahmin ediliyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.