Teknoloji Fiber yaygınlaşmazsa 5Gden iyi sonuç alamayız

Fiber yaygınlaşmazsa 5G'den iyi sonuç alamayız

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, iyi bir 5G şebekesini oluşturmak için fiber altyapısının tamamlanması gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi AA
​Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, 5G yatırımının 4G'nin yaklaşık 10 katı olacağını belirtti.
​Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, 5G yatırımının 4G'nin yaklaşık 10 katı olacağını belirtti.

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, iyi bir 5G şebekesini oluşturmak için fiber altyapısının tamamlanması gerektiğini belirterek, "Fiberi yeterince yaygınlaştıramazsak 5G'ye geçsek bile iyi bir sonuç elde edemeyebiliriz. Bu teknolojiler bir halka gibi birbirine bağlı şekilde gelişiyor. Bu halkalardan birisi çok zayıf kalırsa, bu sistem düzgün çalışmaz." dedi.

Erkan, Turkcell'in bu yıl 25. yıl dönümünü kutladıklarını anımsatarak, ilk çeyreğe iyi başladıklarını, gelirlerinin yüzde 19,2 artarak 5,7 milyar liraya ulaştığını söyledi.

Erkan, ilk çeyrekte elde ettikleri 1,2 milyar liralık net karın 770 milyon lirasının Fintur Holdings BV'nin satışından kaynaklandığına işaret ederek, "Finansal yönetim ekibimiz çok başarılı işler ortaya koydu. Kurdan çok az etkileniyoruz. Hedge ve uzun dönemli borçlanma stratejileri ile kur hareketlerini minimum hasarla atlatıyoruz." diye konuştu.

Müşterilerinin yüzde 55'inin faturalı olduğunu anlatan Erkan, şunları kaydetti:

  • "Müşteri başına gelirlerimiz sabit tarafta yüzde 12,3, mobil tarafta 14 seviyelerinde büyüyor. Bizim analistlere ve pazara da 'yüzde 16-18 arası büyürüz' diyorduk ama bu oranları yüzde 17-19 seviyesine çıkardık. Uluslararası operasyonlarımız da geçen yıla göre yüzde 52 büyüdü. Orada da kurdan şöyle bir avantaj oluştu; yerel para birimi cinsinde bu ülkeler avro ve dolara karşı değer kazandı. Orada FAVÖK yüzde 108 büyüyor. Yüzde 45-46'lara geldi FAVÖK marjı."

Erkan, Turkcell'in 25 yılda 50 milyar liralık yatırım yaptığını, gelecek 3 yılda ise yatırımlar için yaklaşık 16 milyar lira daha kaynak ayırmayı planladıklarını bildirdi.

Kapasite ihtiyacı dramatik olarak artıyor

Murat Erkan, 5G yatırımının 4G'nin yaklaşık 10 katı olacağını belirterek, fiber altyapının tamamlanması için 13 milyar dolar yatırım yapılması gerektiğini vurguladı.

5G'nin oluşturacağı ekonomiden mahrum kalmamak için, fiber altyapının tamamlanması gerektiğine işaret eden Erkan, şunları söyledi:

  • "Toplam 13 milyar dolar harcanması lazım ki 3 operatör yeterli fiber altyapıyı 3'ü birden götürsün. Eğer bu yatırımı ortak yaparsak 2,5-3 milyar dolara düşüyor. Herkes kendi altyapısını tek yapmak yerine ortak yapmaya karar verirse Türkiye ekonomisine 10 milyar dolar civarında bir fayda çıkmış olacak. Bu 10 milyar dolar başka şeylere yatırabilir. O yüzden de bir ortak altyapı olmalı. Rekabeti altyapıda yapmak yerine rekabeti üst yapıda hizmette ve servislerde yapalım. Bu konuda bir takım anlaşmalar yapılmasına rağmen çok ilerleyemedik. Biz yine de Türksat ve Vodafone ile altyapı paylaşım sözleşmesi imzaladık. Şu anda da birbirimizin şebekesini kullanmaya başladık."

Erkan, Avrupa'da altyapı paylaşım konusunda 10'un üzerinde anlaşma yapıldığını anımsatarak, 2025'te 50 milyar cihazın internete bağlanacağını, bunun da herkesin birden fazla cihazı olacağı anlamına geldiğini ifade etti.

Bu kadar fazla cihazın internete bağlanmasının, kapasite ihtiyacı doğurduğuna değinen Erkan, "Şu andaki cihaz sayısı ile 4,5G yeterli ama aynı anda 10 kişinin bağlandığı bir baz istasyonunun hızı ile bin kişinin bağlandığı bir baz istasyonu arasındaki kapasite ihtiyacı dramatik olarak artıyor. Altyapıda fiber olmadan bu hızı verme şansınız yok. Akıllı şehir, akıllı ulaşım, akıllı elektrik dediğimizde bunların hepsi aslında dönüyor dolaşıyor çok temel bir yere geliyor: fiber altyapı." değerlendirmelerini yaptı.

İyi bir 5G şebekesi için fiber altyapısını tamamlamamız gerek

Murat Erkan, Turkcell'in üç yıldır 5G testleri gerçekleştirdiğini anımsatarak, daha verimli 5G hizmeti sağlayabilmeleri için müsait olmayan frekansların da sisteme katılması gerektiğini dile getirdi.

4,5G lisanslarının frekans olarak 5G'ye de müsaade ettiğine dikkati çeken Erkan, şunları kaydetti:

  • "5G'de daha verimli yeni frekanslar çıktı. O frekansların da bizim kullanımımıza verilmesini bekliyoruz. Bu tabii devletin politikasıyla da ilişkili bir şey. Bu frekansların bir kısmı askeriyede, televizyon kanallarında da olabilir. Bu konunun netleşmesi gerekiyor. Turkcell olarak şu an kendi elimizde var olan frekanslarımızla 3 şehirde 5G sinyalini verdik. Biz dünyanın en hızlı 4.5G hizmetini sağlıyoruz. Dünyada sadece İsviçre'de ve bizde olan 1.2 gigabit hız veren 4,5G altyapımız var. Bu hızlar zaten bir kişi için yeterli. Sorun bunu yüz binlerce cihaza verme ihtiyacı oluştuğu zaman ortaya çıkacak duruma hazırlanmak. Bizim ülke olarak iyi bir 5G şebekesini oluşturmak için fiber altyapısını tamamlamamız gerekiyor. Fiberi yeterince yaygınlaştıramazsak 5G'ye geçsek bile iyi bir sonuç elde edemeyebiliriz. Bu teknolojiler bir halka gibi birbirine bağlı şekilde gelişiyor. Bu halkalardan birisi çok zayıf kalırsa, bu sistem düzgün çalışmaz."
Abone Ol Google News
Büyük güne hazırlık

Büyük güne hazırlık

Ayasofya'da 24 saat Kur'an sesi yükselecek.
Türkiyenin haklı kararlılığı

Türkiye'nin haklı kararlılığı

​Millet istedi Ayasofya'yı açtık.
Unutmayacağız!

Unutmayacağız!

​Srebrenitsa soykırımının 25. yıldönümü.
Baro saltanatı<br>sona erdi

Baro saltanatı
sona erdi

​Önümüzdeki Ekim ayında seçim yapılacak.
BM de 'baş şüpheli Selman' dedi

BM de 'baş şüpheli Selman' dedi

'Türkiye Kaşıkçı cinayetini ciddi şekilde soruşturuyor.'
Bir oğlum vardı<br>şehit oldu

Bir oğlum vardı
şehit oldu

​15 Temmuz'un üzerinden 4 yıl geçti.
Toplu mezarlara<br>UCM'den inceleme

Toplu mezarlara
UCM'den inceleme

​İşkencehaneler ve gizli zindanlar belgelenecek.
Eğitim<br>vardiyalı olabilir

Eğitim
vardiyalı olabilir

​Yeni dönemde sosyal mesafeli sınıflar olacak.
Yardımlar<br>yeniden başlıyor

Yardımlar
yeniden başlıyor

​Suriye'ye insani yardımlar Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan yapılacak.
Sözcü Kalın'dan<br>sert tepki

Sözcü Kalın'dan
sert tepki

"Bu karar alınırsa UNESCO'nun kriterleri sorgulanabilir olacak."
Yalnız bırakmayacağız

Yalnız bırakmayacağız

Erdoğan'dan Srebrenitsa soykırımıyla ilgili duygulandıran paylaşım.
Türkiye'nin 24 saati

Türkiye'nin 24 saati

Bugün koronavirüsten 21 kişi vefat etti, vaka sayısı 1016.
Boşnak askerin<br>asırlarca konuşulacak hikayesi...

Boşnak askerin
asırlarca konuşulacak hikayesi...

​25. yılındaki Srebrenitsa Soykırımı'nda bir hikaye gün yüzüne çıktı.
Milletimiz istedi, biz açtık

Milletimiz istedi, biz açtık

Dev köprünün açılışında Erdoğan'dan Ayasofya mesajı
UNESCO'ya madde madde cevap

UNESCO'ya madde madde cevap

​Ayasofya'nın açılmasına karşı çıkan UNESCO'ya: Asla etkilememekte.
Korona plajı

Korona plajı

Günübirlikçiler Şile'ye akın etti, sosyal mesafe sıfır
Otobüse binince ekipler alarma geçti

Otobüse binince ekipler alarma geçti

​Korona alarmında gerçek hastanede ortaya çıktı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Srebrenitsa soykırımıyla ilgili paylaşımda bulundu: Bosnalı kardeşlerimizi asla yalnız bırakmayacağız
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Srebrenitsa soykırımıyla ilgili paylaşımda bulundu: Bosnalı kardeşlerimizi asla yalnız bırakmayacağız

Yirmi beş yıl önce bugün tarihe kara leke olarak geçen, 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa soykırımı gerçekleşti. Bu utancın yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna halkına desteğini belirttiği bir paylaşımda bulundu. Paylaşımda, "Tarihin acı ve utanç sayfalarından biri olan Srebrenitsa Soykırımı'nın 25. yıl dönümünde alçakça katledilen aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, kederli ailelerine ve yakınlarına şahsım, milletim adına başsağlığı diliyorum. Bosnalı kardeşlerimizi asla yalnız bırakmayacağız. O gün sizler orada hangi sıkıntıları yaşadıysanız emin olun aynısını, üstelik de uzakta olmanın verdiği çaresizlikte burada bizler de yüreğimizde hissettik" ifadeleri yer aldı.
Teröre ağır darbe: 15 günde 42 milyonu aşkın kök kenevir ele geçirildi
Gündem

Teröre ağır darbe: 15 günde 42 milyonu aşkın kök kenevir ele geçirildi

İçişleri Bakanlığı 2 günde gerçekleştirilen narkoterör operasyonlarında 10 milyon 110 bin kök kenevir ele geçirildiğini, son 15 günde ele geçirilen kök kenevir miktarının 42 milyon 110 bine yükseldiğini bildirdi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan UNESCO açıklaması: Ayasofya cami olunca 'dünya mirası' statüsünü neden kaybedecek?
Gündem

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan UNESCO açıklaması: Ayasofya cami olunca 'dünya mirası' statüsünü neden kaybedecek?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, BBC ve TRT World'de Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi kararını değerlendirdi. Asıl sorunun Ayasofya'nın neden 1934'te müzeye çevrildiği olduğunun altını çizen Kalın, "Cumhuriyet 1923'te kuruldu, Atatürk bile 11 sene bekledi. Bu konu tarihi bir perspektiften araştırılmalı" ifadelerini kullandı. Kalın ayroca UNESCO'nun Ayasofya ile ilgili açıklamasını da değerlendirerek, "UNESCO'nun açıklamasını da gördük. Anlaşılması güç olan, Ayasofya cami olarak kullanılmaya başladığında neden 'dünya mirası' statüsünü kaybedecek olması. Bu camilere karşı bir ayrımcılık mı? Eğer bu karar alınırsa UNESCO'nun kriterleri sorgulanabilir olacaktır" diye konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.