|
Ankara ve İstanbul: Zor ama mümkün

Mahalli seçimlerde bütün gözler Ankara ve İstanbul üzerinde olacak. AK Parti bu iki büyük şehri yeniden kazanmak istiyor. Ama görünen o ki bu o kadar kolay olmayacak; Ankara ve İstanbul AK Parti için çantada keklik değil.

Kemal Kılıç-daroğlu’nun genel seçimlerde kaybetmesi, istifa etmemesi ve CHP içinde başlayan tartışmalar kuşkusuz AK Parti için büyük avantaj. Şu anda CHP’nin oyları yerlerde sürünüyor; kurultayda değişim olmazsa, CHP 2024 mahalli seçimlerinde de büyük hezimet yaşayacak. Ancak Mansur Yavaş sessizlik ve tepkisizliğiyle, Ekrem İmamoğlu ise Kılıçdaroğlu’na isyanıyla CHP’deki bu çöküşten kendilerini en azından şimdilik sıyırmış durumdalar. Her ikisi de, CHP’nin değil, muhalefetin belediye başkanları olarak konumlarını muhafaza ediyorlar.

Mansur Yavaş Ankara’da, Ekrem İmamoğlu İstanbul’da son derece başarısız belediye başkanları. 5 yıllık süre doluyor ve geride hizmet adına, yatırım adına, fark oluşturmak adına hemen hiçbir şey yok. Buna karşılık, Erdoğan’ın değil ama AK Parti’nin oyları son genel seçimlerde bu iki şehirde bir miktar eridi. Şartların aynı devam etmesi durumunda yerel seçimlerde AK Parti’ye yönelik reaksiyon genel seçime nazaran artabilir. Böyle bir tabloda Yavaş ve İmamoğlu yeniden seçilebilirler.

AK Parti’nin Ankara ve İstanbul’da seçimi kazanmak için çok hassas ve gayretli olması gerekiyor.

İlk olarak Ankara ve İstanbul’da uygun adaylar belirlenmeli. Adayların tanınan isimler olmasına gerek yok zira hiç bilinmeyen bir isim bile birkaç ay içinde tanınır hale getirilebilir. Adayların mutlaka bir başarı hikayesi olmalı. Seçmende “yaptı, yine yapar” duygusu oluşturulmalı. Adaylar aynı zamanda güven veren, dürüst, temiz, cesur, becerikli isimler olmalı. Bu arada Ankara’da Ankaralı bir adayın belirlenmesi gerektiğini hatırlatalım. Son seçimde Mansur Yavaş’ın kazanmasında Ankaralılığı etkili oldu. Ankara nüfusunun üçte birinin Ankaralılardan oluştuğu dikkate alınmalı.

Adayların, ayakları yere basan, yeni, gerçekleştirilebilir, seçmende merak uyandıracak, şehirde geniş kitlelere hitap edecek projelerle sahaya çıkmaları yine çok önemli. Ankara ve İstanbul’un epeyce sorunu var ve bu sorunlara somut çözümler önerecek aday bir adım önde olacaktır.

Her iki şehirde de ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesine özen gösterilmeli. İlçe belediye başkan adaylarının seçmende oluşturacağı heyecanın büyükşehir adaylarına yansıyacağı unutulmamalı.

Ankara ve İstanbul teşkilatlarının kendi içlerinde uyumlu çalışmaları, planlı ve çok çalışmaları seçimin sonucunu belirleyecektir.

AK Parti, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’na 5 yıllık süreçte etkili şekilde muhalefet edemedi. Bu kadar beceriksizlik ve başarısızlıklarına rağmen Yavaş ve İmamoğlu imajlarını korumayı başardılar. Kalan sürede, aşırıya kaçmadan, hakikatin dışına çıkmadan, seçmeni rahatsız etmeden, vicdan terazisini sarsmadan etkili bir muhalefet sergilenmeli. AK Parti adına konuşuyormuş görüntüsü veren, seçmeni olumsuz etkileyen trollerle araya mutlaka mesafe konulmalı.

AK Parti’nin seçime Cumhur İttifakı ruhuyla girmesi büyük avantaj sağlayacaktır. Millet İttifakı bileşenlerinin kendi adaylarıyla seçime girmesi de yine AK Parti’nin lehine olacaktır.

Ankara ve İstanbul’la birlikte tüm Türkiye’de AK Parti’nin başarısına etki edecek en önemli husus ise genel siyasi ve ekonomik durum olacaktır. Ekonomideki iyiye gidiş eğilimi muhafaza edilirken, iletişime de ağırlık verilmeli, seçmende geleceğe ilişkin umut oluşturulmalıdır. Tıpkı AK Parti’nin ilk yıllarında olduğu gibi, zorluklardan sonra kolaylık olduğu, yaşanan sıkıntıların ardından bir ferahlamanın geleceği seçmene iyi anlatılmalıdır.

AK Parti Ankara ve İstanbul’u yeniden kazanabilir, tüm Türkiye’de yeni ve yeniden bir başarı hikayesi yazabilir. Bunun, büyük bir hassasiyet ve gayret gerektirdiği açıktır.

#Siyaset
#Yerel Seçim
#Ankara
#İstanbul
#Aydın Ünal
8 ay önce
Ankara ve İstanbul: Zor ama mümkün
Bir Başka Mesele: “Grogi olduk… Güzellikleri görmüyor, anı yaşamıyoruz”
Çocukları Unutmamak
Tebliğ mi temsil mi?
Rüzgâr tersine dönerse
Kamu yönetiminde sorunların çözümüne yönelik ayak sesleri duyulmaya başladı