Yazarlar 2021 yılı 3 çeyrek ekonomik büyüme rakamı açıklanıyor

2021 yılı 3. çeyrek ekonomik büyüme rakamı açıklanıyor

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Bu hafta Türkiye ekonomisi ile ilgili önemli verilerin açıklanacağı bir hafta. İlk olarak, yarın Türkiye ekonomisi 2021 yılı 3. çeyrek (Temmuz, Ağustos, Eylül) dönemi ekonomik büyüme rakamı açıklanacak. Cuma günü ise Kasım ayı enflasyon rakamlarını öğreneceğiz.

Diğer yandan, bu hafta 2021 yılının son ayı olan Aralık’a gireceğiz. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) son toplantısı da 16 Aralık’ta gerçekleşecek.

Dolayısıyla, bu hafta ve yılın son ayında ekonomi ile ilgili önemli veriler açıklanacak.

2021 YILI 3. ÇEYREK EKONOMİK BÜYÜME BEKLENTİSİ

Peki yarın açıklanacak olan 2021 yılı 3. çeyrek dönemine ait ekonomik büyüme beklentisi nedir?

Ekonomik büyüme beklentileri konusunda her dönem isabetli sonuçlar açıklayan AA Finans’ın 2021 yılı 3. çeyrek ekonomik büyüme beklenti anketine göre, Türkiye ekonomisinin yüzde 8,1 oranında büyüyeceği öngörülmektedir.

Hatırlamak gerekirse, Türkiye ekonomisi 2021 yılı 1. çeyrek döneminde yüzde 7,2, 2. çeyrek döneminde ise yüzde 21,7 oranında büyümüştü. Açıklanan ilk iki çeyrek verilerine 3. çeyrek beklenti anketi rakamını da dahil ettiğimizde, yani 2021 yılı ilk üç çeyrek dönemi baz alındığında, Türkiye ekonomisinin 2021 yılı tamamında yüzde 10 büyüyeceği öngörülmektedir.

Bir diğer beklenti anketi olan Bloomberg HT araştırma biriminin 3. çeyrek ekonomik büyüme anketine göre ise Türkiye ekonomisinin yüzde 7,8 oranında büyüyeceği öngörülmektedir. 2021 yılının tamamı için ise ekonomik büyüme beklentisi yüzde 9,7.

Dolayısıyla, hem anketlerinin açıkladığı 3. çeyrek ekonomik büyüme beklentisi hem de 2021 yılının tamamı için öngörülen büyüme beklentileri birbirine çok yakın.

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan ve ekonomik büyümeyi önemli ölçüde belirleyen sanayi üretimi verilerine de bakıldığında bu çeyrek için ekonomik büyüme beklentileri yüksek.

2021 yılı 3. çeyrek döneminin ilk ayı olan Temmuz’da sanayi üretimi yüzde 8,7 artarken, Ağustos ayında yüzde 13,8, Eylül ayında ise yüzde 8,9 oranında arttı. 3. çeyrek dönemi olan ayların ortalaması ise yüzde 10’un üzerinde gerçekleşmiş durumda.

EKONOMİK BÜYÜME NEDEN ÖNEMLİ?

Ekonomik büyüme verisi birçok açıdan önemli.

Şöyle ki;

Ekonomik büyüme verisi, ekonomide üretim ve harcamanın dolayısıyla ekonomik aktivitenin yönünü göstermesi açısından önemli.

Ekonomik büyümeyi, uygulanan politikaların ortaya çıkardığı nihai ürün olarak değerlendirdiğimizde, ekonomik büyümenin yüksek olması daha yüksek GSYİH’ye ve daha yüksek kişi başı gelire ulaşılması anlamına gelmektedir.

Ülkelerin zenginliğini ve fakirliğini, yani ülkelerin hangi gelir grubuna girdiğini de kişi başı gelir ile hesaplıyoruz.

Diğer yandan, ekonomik büyümenin yüksek olması ile ulaşılan GSYİH karar vericiler tarafından adil bir şekilde dağıtıldığında hem toplumdaki sosyal riskin azaltılmasında hem de ekonomik ve siyasi istikrarın sağlanmasında temel belirleyicilerinden biri olacaktır. Dolayısıyla, gelir dağılımının iyileştirilmesi için yapılan yardımlar ve verilen destekler ancak yüksek GSYİH ile mümkün olacaktır.

Bununla birlikte, ekonomik büyüme istihdam için de hayati derecede önemlidir. Ekonomik büyümenin artışı ekonomik aktivitede bir artışa sebep olmaktadır. Dolayısıyla, çıktı miktarındaki bu artış, istihdamın artışına da önemli ölçüde katkı yapmaktadır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.