Yazarlar Rusyanın enerjide Asyaya yönelmesi ne anlamına geliyor?

Rusya’nın enerjide Asya’ya yönelmesi ne anlamına geliyor?

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile birlikte Batı dünyası Rusya’ya bir çok ekonomik yaptırım uyguluyor. Rusya ise ekonomik yaptırımlar içinde yer almayan enerji gelirlerinin kesintiye uğramaması için Rusya’dan gerçekleştirilen enerji ithalatı ödemelerinin, Rus Rublesi ile yapılmasını istiyor.

Avrupa ülkeleri tarafından enerji ithalatı ödemelerin Rus rublesi ile yapılması, bu ülkeler tarafından uygulanan yaptırımların altının oyulması anlamına gelirken, Rusya için savaşta ihtiyacı olduğu finansmanın Batılı ülkeler tarafından karşılanması anlamına gelmektedir.

Bu nedenle, uzun süredir Rusya ve Avrupa ülkeleri arasında enerji ödemelerinin nasıl yapılması gerektiği konusunda ciddi bir mücadele devam etmektedir.

Özellikle, Rusya’nın ekonomik sıkıntılardan kurtulmak ve ekonomisi için hayati derecede önemli olan enerji gelirlerinin sürdürülebilmesi ve dolayısıyla enerjide talep güvenliğini sağlanması için Asya’ya yeni açılımı dile getirmesi enerji denklemi açısından yeni bir durumu işaret ediyor.

RUSYA’NIN DOĞUYA YÖNELMESİ NE ANLAMA GELİYOR?

Rusya, başata AB ülkeleri olmak üzere bir çok ülkenin uyguladığı ekonomik yaptırımları boşa çıkarmak ve enerji gelirleriyle ekonomik güvenliğini sağlamak için yeni bir yol ve pazar arayışında.

Bu arayışta öne çıkan en önemli tercih, Asya’da gelişmekte olan ülke pazarları ve başta da en büyük enerji ithalatçısı olarak öne çıkan Çin olduğu tartışma götürmez.

Rusya’nın yeni pazar arayışı politikasının amacı, hem pazar çeşitlenmesi hem de öncellikli olarak Avrupa ülkeleri için getirmeye çalıştığı ruble ile enerji ödemelerini sağlamaktır. Yani ülkeler arasında gerçekleştirilecek ticarette başta da enerji ticaretinde yerel paraların kullanım alanının genişletilmesi öncellikli hedef olarak öne çıkmaktadır.

Eğer bu politika başarılı olursa hem ekonomik ambargoların etkisi azalmış olacak hem de Rusya enerji talep güvenliğini ve ekonomik güvenliğini sağlamış olacak. Çünkü, petrol ve doğalgaz gelirleri Rusya’nın en önemli gelir kalemleri arasında yer alıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın verilerine göre, Rusya’nın bütçe gelirlerinin yaklaşık yüzde 45’i petrol ve doğalgaz gelirlerinden gelmektedir.

PEKİ, RUSYA BUNU BAŞARIR MI?

Rusya’nın kısa sürede enerji altyapısını hayat geçirmesi ve Asya pazarlarına ulaşması kolay bir adım olmadığı açıktır. Rusya, doğalgazının büyük kısmını boru hatlarıyla Avrupa ülkelerine taşıyan ve yatırımları bu ülkelere yapan bir ülke.

Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, Rusya petrolünün yaklaşık yarısını Avrupalı OECD ülkelerine ve doğalgazının yaklaşık yüzde 75’ini Avrupa ülkelerine satıyor.

Dolayısıyla, yeni politika değişikliği ile tüm doğalgazı Asya ülkelerine taşımak için gerekli olan altyapı önemli miktarda finansmana ihtiyaç var. Ekonomik ambargolar nedeniyle, ekonomisi ciddi sorunlar ile karşı karşıya iken Rusya’nın bu yatırımları gerçekleştirmesinin kolay olmayacağı ortadadır.

Diğer yandan, Rusya enerji için yeni pazar arayışından bahsederken, ülkeler arasında hem enerji hem de diğer malların ticaretinde de yerel paraların kullanımını da dile getiriyor. Yani dolar ve euro’nun ticarette egemenliğinin de sonlandırma talebi var.

Bu yaklaşım, mevcut finansal sistemde yeni açılımlara neden olur mu?

Bunu da zaman gösterecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.