Yazarlar Fikri bağımsızlık yolunda bir üniversite İbn Haldun

Fikri bağımsızlık yolunda bir üniversite: İbn Haldun

Ersin Çelik
Ersin Çelik Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

ÖSYM’nin sınav takvimine göre 2022 YKS sonuçları 20 Temmuz’da açıklanacak. Henüz 15 gün var. Öğrenciler kaç puan aldıklarını ve sıralamalarını henüz bilmiyorlar. Hangi üniversitede ve hangi bölümlerde okuyabilecekleri de net değil. Fakat birçok üniversite, özellikle de özel üniversiteler tanıtım kampanyalarına bir süredir başladılar. Öğrencilerin dikkatini çekmeye çalışıyorlar. Öğrencilere eğitimler birlikte türlü imkânlar da sunuyorlar. Derecesine ve tercih önceliğine göre yüklü miktarda burs teklif eden üniversiteler de var spor salonu üyeliği, yurt dışında dil eğitimi, ücretsiz yurt teklif eden de. Tüm bu imkânları seferber etmenin tek bir amacı var; milyonlarca öğrenci arasından en iyilerini üniversite bünyesine katmak.

Aynı zamanda Osmanlı medresesi

Dün bir grup gazeteci ile Başakşehir’deki İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’ndeydik. İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz, Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Necmeddin Bilal Erdoğan ve Rektör Prof. Dr. Atilla Arkan ile sohbet ettik. Hem sorularımızı sorup bilgiler aldık hem de hep beraber üniversiteyi dolaştık. Önce fiziki yapıdan bahsetmek istiyorum. Üniversite yerleşkelerine günümüzde “kampüs” deniliyor fakat İbn Haldun Üniversitesi için gerçek anlamda bir “külliye” olmuş. Külliye vasfını perçinleyen en önemli göstergesi de klasik Türk mimarisi örnek alınarak inşa edilmesi olmuş. Ana kapından girerken karşınıza çıkan saat kulesi ve alçak katlı fakülte binaları zamanda yolculuk yapacaksınız hissini veriyor. Son teknolojik imkanlarla donatılan modern fakülte binaları ve derslikleri, kongre ve konferans salonları, yurtları, kütüphanesi, yapımı devam eden camisi, dikilen yüzlerce ağacın birkaç yıl sonra dallanıp budaklanınca koruya dönüşecek yeşil alanları ve sosyal donatılarıyla İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi, “Osmanlı medresesi” görüntüsü ile “başka bir üniversite” havasını estiriyor.

Yabancı dil bilmeyen ders veremiyor

Fiziki şartlar gerçekten de standart üstü. Peki ya eğitim? Sorduk, en yetkili isimler yanıtladı. İbn Haldun Üniversitesi bir vakıf üniversitesi ve 2015 yılında TÜRGEV tarafından kurulmuş. Akademik eğitime 2017-2018 döneminde başlamış. Gezip gördüğümüz külliye ise Ekim-2020’de hizmete alınmış.

Son bilgileri Rektör Hoca Atilla Arkan’dan aldık. Üniversite, seçkin ve uluslararası arenada söz sahibi 310 kişilik akademik bir kadroya sahipmiş. Arkan Hoca, akademik kadroyu büyük bir titizlikle seçtiklerini ve önce bir kurul önünde ders anlattırdıkları aday öğretim görevlilerinin İngilizce ya da Arapça dillerinde ders verebilmelerinin ilk şartları olduğunu söyledi. İbn Haldun Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler derslerini Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde görüyorlar. Üçü de mecburi. Türk öğrencilere İngilizce ve Arapça zorunlu, yabancı öğrencilere ise Türkçe, İngilizce ve Arapça zorunlu kılınmış. Öğrenciler daha sonra, özellikle de yaz aylarında dillerini geliştirmek için Ürdün, Katar, İngiltere ve Amerika’ya da gönderiliyor.

Yeni hedef 500 bin yabancı öğrenci

Düşünce ve sosyal bilimler alanlarında eğitimler veren İbn Haldun Üniversitesi’nin, lisans ve lisansüstü bölüm ile programlarda 2 bine yakın öğrencisi var. Burası butik bir üniversite. Kapasitesi 5 bin kişilik ve bu hedefin dışına çıkılmak istenmiyor. Mevcut öğrencilerin yüzde 35’i yabancıymış. İbn Haldun, toplam mevcudunun yüzde 35’i yabancı öğrenci olması sebebiyle Türkiye’de birinci sıraya yerleşmiş. Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz bu hususta çok çarpıcı bilgiler verdi: “Dünyada 6 milyon yabancı öğrenci var. Bunun 1 milyonu ABD’de okuyor. Türkiye’de ise bu sayı henüz 250 binlerde. Bu yıl 350 bini bulacağımızı düşünüyorum. Cumhurbaşkanı’mız da bu hedefi koymuştu. Ben bu rakamın 2023’te 500 bini bulacağını düşünüyorum.”

Prof. Gündüz’ün “bir yıl sonra yakalarız” dediği 500 bin hedefini kıyaslamak gerekiyor. Kısa sürede Amerika’nın yarısına erişmiş olacağız ve Amerika’da 6 bine yakın üniversite var. Türkiye’de ise üniversite sayısı henüz 207. İbn Haldun’da 82 ülkeden öğrenci varmış. ABD, Japonya ve Avrupa ülkeleri dahil. Ancak en büyük talep Afrikalı öğrencilerdenmiş. Bu tercihin tarihi, kültürel ve diplomatik karşılıkları alınmaya başlanmış. Eğitimlerini tamamlayan gençler, döndükleri ülkelerinde Türkiye gönüllüsü olmaya başlamışlar. Bunun yanında, hazırlığı İbn Haldun’da okuyan çok sayıda öğrenci Harvard ve Yale gibi dünyanın en itibarlı üniversitelerden kabul almış.

Öğrenciler şehirleri değil dünyayı tercih ediyor

İbn Haldun Üniversitesi bölge araştırmalarında güçlü olmayı da vizyon edinmiş. Haydar Aliyev Araştırmalar Merkezi ve Japon Araştırmalar Merkezi kurulmuş. Planlanan başka araştırma merkezleri de yakında faaliyete geçecekmiş. Sohbetimiz esnasında, bölge araştırmalarında güçlü olmak için hem yabancı dil okuluna hem de kampüse sahip olmak gerektiğine vurgu yapan Mütevelli Heyeti Başkanvekili Necmettin Bilal Erdoğan geldikleri noktayı şöyle özetledi: “Buradan mezun olan öğrencinin ‘ben acaba Türkiye’nin hangi ilinde kariyer yapacağım, çalışacağım’ diye değil ‘dünyanın neresinde çalışacağım’ diye düşünmesini sağlıyorsunuz.”

Batı kendini tüketti, yeni şeyler söylemek lazım

İbn Haldun Üniversitesi şiarını ‘fikri bağımsızlık’ olarak belirlemiş. Zira düşünce bilimi üreten bir üniversite burası. Fikri bağımlılığın en önemli cephesi de düşüne bilimleridir. İbn Haldun’daki sohbetimizde hocalarımızla da konuştuk. Batı artık fikri olarak kendini tüketiyor. Yeni tezler üretemiyor. Çağı yorumlayamıyor. Alternatif geliştirecek, düşünebilen, üretebilen bilim ve fikir insanları yetiştirmek gerekiyor. İbn Haldun Üniversitesi de ‘fikri bağımsızlık’la bu büyük açığı kapatmayı hedefliyor. Dile kolay gelse de yıllar alacak bir mücadele bu. Kimse küçümsemesin. Bugün bu yola çıkmak ve tercih edilmek çok büyük bir mesafe. Bilal Erdoğan’ın şu serzenişi üzerine konuşmak gerekiyor: “Smith ve Marx ile iktisat öğrenmeye başladık. İbn Haldun ile başlayabilirmişim sonradan fark ediyorum. Niye İbn Haldun ile başlatmamışlar? Bizim hocalarımızın haberi yok İbn Haldun’dan.”


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.