Yazarlar Cumhur İttifakı askere motivasyon, millete birlik, devlete dirlik getirmedi mi

Cumhur İttifakı askere motivasyon, millete birlik, devlete dirlik getirmedi mi

Hasan Öztürk
Hasan Öztürk Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

“Ak Parti Ak Parti’dir MHP MHP” dediğimden bu yana… Ortalığı “Kişisel hesap ve hevesleri uğruna” bulandıranlara işaret ettiğimden bu yana…

Bir konuyu başardığımı düşünüyorum. Cumhur İttifakı’nın zorunluluğu fikrini tartıştırmayı..!

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Hasan Öztürk : Cumhur İttifakı askere motivasyon, millete birlik, devlete dirlik getirmedi mi
Haber Merkezi 23 Ekim 2018, Salı Yeni Şafak
Cumhur İttifakı askere motivasyon, millete birlik, devlete dirlik getirmedi mi yazısının sesli anlatımı ve tüm Hasan Öztürk yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Şayet, “Vatan, millet” diyorsanız, bu ittifaka mecbursunuz. Afrin Zeytin Dalı Harekatı bunun en tipik örneğidir.

Şayet, “Bağımsız Türkiye” diyorsanız, bu ittifaka mecbursunuz. 15 Temmuz darbe ve iç işgal girişimine milletin direnci buna örnektir.

Şayet, “Büyük ve güçlü Türkiye” diyorsanız, bu ittifaka mecbursunuz. 16 Nisan referandumunda anayasayı değiştirmek buna örnektir.

Cumhur İttifakı’nın bir zorunluluk olduğuna inanıyorum ve içerideki mutabakatın hem içerideki hem Suriye dahil sınırlarımızın hemen dışındaki tehditlere yönelik en güçlü silahımızın olduğunu düşünüyorum.

Bunları düşünmekle birlikte Ak Parti’nin müstakil siyaset üretebildiğine, MHP’nin kendi fikriyatında sabit ve tutarlı olduğunu da biliyorum.

Cumhur İttifakı’na yönelik bu düşüncelerimde yalnız olmadığımı görmekse tek tesellim. Son örnek Fadime Özkan’ın Star gazetesi için GENAR Başkanı İhsan Aktaş ile yaptığı röportajdır.

Ak Parti ve MHP’nin milletin çoğunluğuna tekabül ettiğinin altını çizen Aktaş bakın ittifakla ilgili neler söylüyor, Fadime Özkan’a.

“Özünde toplumun yüzde 60-70’ine hitap eden bir sosyolojiye dayanmakla beraber bu iki partinin ittifakı küresel hegemonyaya karşı direnç hissiyatı veriyor. Düşünün dışarıdan Türkiye’ye müdahale etmek isteyen güçler nasıl müdahale edebilirler? Hükümeti bozabilirler, zayıf düşürebilirler. Yüzde 60’lık bir siyasi sosyolojiye dayanan bir siyasi ortam kolay kolay dışarıdan müdahale görmez.

(…) Tek parti döneminden beri bir vesayet sistemi yaşıyorduk. Bu iki Anadolu partisinin dayanışması vesayet sistemine karşı da siyasetin gücünü ortaya koydu.

(…) Türkiye’de ordu, devlet, millet çoğu zaman dayanışma içerisinde olmamıştır. MHP ve AK Partinin dayanışması ordu, millet, devlet dayanışmasının da zeminini oluşturdu.

(…) bir yapı oluşturdu, siyasiler çok kıymetli bir adım attılar. Fakat Türkiye’de maalesef bir entelektüel zafiyet var.

Gönül ister ki bütün siyasi partiler omuz omuza dış dünyaya karşı mücadele versin. Görünen o ki Milliyetçi Hareket Partisi ile AK Parti’nin uluslararası meselelerde bakış açıları aynı. En azından bu alanda omuz omuza dayanışmayı sürdürürler, iç politika da ayrışabilirler. Siyasetin doğası böyle.” (29.10.2018 Star)

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.