Yazarlar Önceki gece Amerika ile neler yaşandı

Önceki gece Amerika ile neler yaşandı

Hasan Öztürk
Hasan Öztürk Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

BELGRAD

Türkiye önceki gece olağanüstü saatler geçirdi. “Bir gece ansızın gelebiliriz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sesi okyanus ötesinden duyuldu ve Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Görüşmede, Kasım ayında Washington’da yüz yüze görüşme kararı çıkınca Fırat’ın doğusuna operasyon erteleniyor endişesi hâkim oldu. Ancak dün sabah haber merkezlerine düşen “Amerika’nın güneye çekilme kararı”ndan sonra denklem bambaşka oldu.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Hasan Öztürk : Önceki gece Amerika ile neler yaşandı
Haber Merkezi 01 Ekim 2019, Salı Yeni Şafak
Önceki gece Amerika ile neler yaşandı yazısının sesli anlatımı ve tüm Hasan Öztürk yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sırbistan’a giderken uçakta o geceye ait çok önemli detaylara vakıf oldum.

Bunları şöyle sıralayabilirim:

1. Trump telefon görüşmesinde Amerikan askerinin bölgeden çekileceğini ama askeri muhataplarıyla konuşacağını söylüyor.

2. Amerikan askerlerinin güneye çekilme kararı bir kaç saat içinde alınıyor. Çünkü içeride sıkışan Trump hızlı karar alınması konusunda bastırıyor.

3. PYD/PKK’nın elindeki DEAŞ’lıların durumuyla ilgili Türkiye inisiyatif alıyor.

4. Öyle ortalıkta iddia edildiği gibi 10 bin DEAŞ’lı tutsak militan yok. 2 bin civarında bir DEAŞ’lı var.

5. DEAŞ’lıların neredeyse tamamı Avrupalı.

6. Türkiye, DEAŞ’lıların yargılanması ve ülkelerine gönderilmesi konusunda çalışacak.

7. Türkiye’nin 30 km derinlikli olmasını istediği güvenli bölgeye Amerika’nın itirazı yok.

8. Amerika Fırat’ın doğusunda Türkiye’ye Suriye’nin hava sahasını açacak.

9. DEAŞ’lıların çocuk ve kadınlarından oluşan yaklaşık 60 bin kişinin bulunduğu kampın nasıl yönetileceği ile ilgili Türkiye çalışıyor.

10. PYD/PKK’nın taban bulduğu bazı yerlerle ilgili özel bir çalışma yapılıyor.

11. ÖSO operasyona katılacak. Amerikalılar daha önce bunu istemiyorlardı.

12. Barış Pınarları Operasyonu belki de siz bu yazıyı okuduğunuz saatlerde başlamış olacak.

Belgrad ile Ankara’nın işbirliği Balkan barışına hizmet eder

 • 2009’un Kasım ayıydı. Belgrad’daydık. Rahmetli Bahattin Yıldız ağabey ile son yolculuğumuzdu. “Bir şehri tanımanın yolu yürümektir” demişti. Yürüyecektik..
 • 320 yıl Osmanlı hâkimiyetinde kalmış, o dönemde 273 camisiyle “Beyaz Şehir” denilen Belgrad’da şimdi sadece Bayraklı Camii kalmıştı. Ve yürümeye buradan başlamıştık...
 • ***
 • Bugün yine Belgrad’dayım. Sırbistan’ın başkentindeyim. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki yıl aradan sonra gerçekleştirdiği ziyareti takip ediyorum.
 • Bu ziyarette ise o iki yıl önceki ziyarette verilen sözlerin ete kemiğe bürünmesine şahit oluyoruz.
 • 2018’de Vuçiç’in Türkiye ziyaretinde ilki yapılan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısının ikincisi gerçekleştirildi.
 • 2017’de 850 milyon Euro olan ikili ticaret hacmi, şu an 1,2 milyar dolara ulaştı. Türk şirketlerinin Sırbistan’daki istihdam hacmi yaklaşık 10 bin kişi. Sırbistan’da bugün yaklaşık 400 Türk şirketi aktif olarak faaliyetlerini sürdürüyor.
 • Bu ziyarette Türk işadamları tarafından kurulan 6 fabrikanın açılışı, bir fabrikanın ise temel atma töreni de var.
 • Ama daha önemlisi, Belgrad-Saraybosna Otoyolu’nun Sremska Raca-Kuzmin bölümünün inşaatına başlanması. Böylece Bosna-Hersek ile Sırbistan, otoyol ile birbirine bağlanacak.
 • Otoyol inşaatını Taşyapı firması yapacak.
 • Bu arada, Sırbistan’da özel bir öneme sahip olan Sancak Bölgesi’nin başkenti diyebileceğimiz Novi Pazar ile Tutin karayolunun ıslahı da aynı firmamız tarafından yapılacak.
 • Sırbistan’da hem TİKA hem Yunus Emre Enstitüsü büyük çaba sarf ediyor. Bu iki kuruluşumuza ayak uyduran Türk Hava Yolları (THY) ve Anadolu Ajansı’nı da saymalıyım. Yakın gelecekte Maarif Vakfı’nın faaliyete geçeceğini de öğrendim.
 • Balkanlarda çok aktif olan FETÖ’nün özellikle Bosna’daki faaliyetlerine bir türlü ‘dur’ diyemedik. FETÖ aynı faaliyetlerinin bir bölümünü Sırbistan’a da taşımıştı. Ancak Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki dostluk sayesinde FETÖ’nün faaliyetleri azaldı.
 • Mesela FETÖ okulu sessizce kapatıldı.
 • Bu noktada Maarif Vakfı’na özel bir görev düşüyor. Ne var ki Bosna-Hersek üzerinden Sırbistan’da örgütlenmeye çalışmanın yanlışlığına işaret etmek istiyorum. Çünkü o perspektif Sırbistan gerçekliğinin ıskalanmasına neden olabilir.
 • TİKA, Kale Meydan’daki Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesini ve Küçük Merdivenleri, Sava kıyısındaki Ram Kalesi’ni, Sjenica’daki Valide Sultan Camii’ni ve Novi Pazar’daki Mahkeme Binası’nı restore etti ve açılışları yapılıyor.
 • Anadolu Ajansı’nın Balkanların başkenti sayılabilecek olan Belgrad’a özel bir önem verdiğini de biliyoruz. Daha önce Sarayova üzerinden Sırbistan’a bakılırken yaklaşık 4 yıl önce Belgrad bürosunun kurulmasıyla doğrudan Sırbistan’dan tüm gelişmeler takip ediliyor.
 • Türkiye ile Sırbistan her geçen gün daha güçlü işbirliğine gidiyor. Bu işbirliği Balkan barışına büyük hizmet ediyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.