Yazarlar Proje İttifakının 2023 stratejisine uygun taktik hamleleri

“Proje İttifakı”nın 2023 stratejisine uygun taktik hamleleri

Hasan Öztürk
Hasan Öztürk Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

“Seçime çok zaman var.” Cümlenin sahibi İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Uzlaşı olursa cumhurbaşkanı adayı olabilirim” sözlerinin sorulduğu Akşener, “Aday olmayı düşünebilir, bir sakınca yok” dedikten sonra kendi adaylığı ile ilgili olarak da “Seçime çok zaman var, o zaman birlikte görürüz” dedi.

Akşener’in Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına ilişkin verdiği cevaplarda iki önemli husus görüyorum.

HANİ ERKEN SEÇİM HAZİRAN AYINDAYDI?

Bunlardan birincisi “Hani erken seçim vardı” diye soracağımız bir durum. “Erken seçim” iddialarını her daim gündemde tutan muhalefetin kendisinin bile buna inanmıyor olduğu ortaya çıkmıştır.

Neden böyle düşünüyoruz? Çünkü Akşener defalarca hatta tarih de vererek “Erken seçim olacak” diye yeri göğü inletmesine rağmen son açıklamasında “Seçime çok zaman var” dedi.

Hatırlatalım..

6 Aralık 2020’de Sayın Akşener, “Gördüğüm kadarıyla 2021 Haziran gibi seçim olabilir. Erdoğan kışı sevmez. Haziran’da seçim bekliyorum, olması da gerekiyor. Çünkü, çok feci bir fakirlik var” dedi.

Bu iddiasını daha sonra 16 Ocak 2021’de, “Benim beklentim, bir okumam bu. Çünkü atılan adımların ona doğru olduğunu ve sayın Erdoğan’ın tanıyan bir şahıs olarak Biden’in karşısına ‘acaba bir ümit seçilebilir miyim’ deyip seçilip oturmayı arzu edecektir. Haziran gibi 2021’de ben seçim bekliyorum. Ama kendi evimizde bile bu konuda ‘Hayır, olmaz’ diyenler var. Benim öngörüm bu” diyerek sürdürdü.

30 Ocak 2021’de, “Diyelim ki Haziran’da seçim olacak, Nisan’da bunun kararının alınması gerekir” diyen de yine Akşener.

Bugün Nisanı ayının 16’sı. Yani Akşener’e göre Haziran’da seçim olacaksa bugünlerde seçim kararı alınması gerekir. Ama kendisi diyor ki “Seçime çok zaman var.”

Demek ki neymiş? Erken seçim heyulası Millet İttifakı ve paydaşlarını bir arada tutmak için uydurulmuş bir suni gündemmiş!

Akşener’in Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ilişkin yaptığı açıklamada dikkatimizi çeken ikinci husus, kendi adaylığı ile ilgili “her anlama” çekilebilecek “profesyonel” kurnazlıktır.

“TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ TIKAMAM” DÜŞÜNCESİNDEN, “GÜNÜ GELİNCE BAKARIZ” NOKTASINA

Eylül 2020’de Kılıçdaroğlu’nun bir nabız yoklaması yaparak 11’nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ismini tekrar zikretmesi ve “Adaylığından neden korkuyorlar” demesi üzerine tartışma başlamıştı hatırlıyor musunuz? O tartışmaya dahil olan Akşener aynen şu cümleyi kurmuştu: “Cumhurbaşkanı olacağım diye Türkiye’nin önünü tıkamam.”

Meselenin arka planı ise çok daha önemli. Zira 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Gül’ün adaylığını engelleyen isim olarak Akşener zikredilmişti. Çünkü İyi Parti’nin cumhurbaşkanı adayı olarak seçime girmişti ve bu durum Gül’ün “Geniş bir mutabakat oluşmadığı için” aday adaylığını engellemişti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine daha çok var. Bunu biz söylemiyoruz Sayın Akşener söylüyor. Akşener bir şey daha ilave ediyor, aday olur mu olmaz mı sorusunun cevabı olarak, “O gün birlikte görürüz!”

Oysa aynı ismin Gül’ün adaylığını yeniden tartışmaya açan Kılıçdaroğlu’na bir yönüyle destek mesajı da içeren “Cumhurbaşkanı olacağım diye Türkiye’nin önünü tıkamam” demişti.

Bugün hem Kılıçdaroğlu’nun adaylığına rezerv koymuyor hem kendi adaylığı konusunda kapıları kapatmıyor. Bu yeni bir durumdur.

Millet İttifakı’nın geleceği konusunda da ipuçları içeriyor aslında açıklama.

Çünkü, daha önceki açıklamalarından gördük ki Akşener Millet İttifakı’nı sadece “proje bazlı” düşünüyor. Yani bir proje varsa ittifak var. Proje yoksa yok.

ÇATI ADAY AKŞENER Mİ? YOKSA HERKES KENDİ ADAYIYLA MI SEÇİME GİRECEK?

O zaman soralım:

Erken seçim diye yeri göğü inletirken aslında 2023’e hazırlandığınız ortaya çıktı. Peki, Cumhurbaşkanlığı seçiminde her parti kendi adayı ile mi seçime girecek yoka çatı aday mı çıkarılacak?

Şayet çatı aday projesi için anlaşırsanız çatı aday kim olacak?

Kılıçdaroğlu’nun kendi adaylığını zikretmesinin altında Ankara ve İstanbul Belediye Başkanlarının “kafa göstermesi” mi etkili oldu?

Kılıçdaroğlu’nun adaylığına destek vererek siz de bu iki ismin önünü kesmek mi istediniz?

Yoksa muhalefetin baştan bu yana akıl hocalığını yapan Hakan Bayrakçı sizi ikna mı etti? “Birinci turda herkes kendi adayını çıkartsın. Seçim ikinci tura kalsın. İkinci turda ortak aday kazanır” tezi sizi heyecanlandırıyor mu?

Sahi Meral Hanım, Selahattin Demirtaş’ın size yönelik “Faşistler” ve “İyi Parti’de faşizan tutum var” sözlerine cevap vermemenizin nedenlerinden biri de bu mu?

Merak içindeyiz.

Yanılıyor muyum?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.