Yazarlar TOGG bu milletin alın teri ve hakkıdır

TOGG bu milletin alın teri ve hakkıdır

Hasan Öztürk
Hasan Öztürk Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Tekerlek icat olduğunda insanın yeryüzündeki serüveni değişti.

Buharlı makine gücü, içten yanmalı motor hızı getirdi. İnsanlık tekerlekle başlayan “araba” sevdasını son 15 yılda melez/hibrit, şimdi de tamamen elektrikli araçlarla zirveye taşıyor.

Bilenler bilir. Geleneksel otomobiller konusunda amatörce meraklarım var. Hangi marka hangi yıllarda hangi modelleri piyasaya sürdü? Hangisi çok sattı, hangisi tuttu? Hangisi daha az problemli, hangisi en güçlü gibi birçok soruya bir çırpıda cevap verebilirim. Hatta en sevilenler ve en kötüler kategorilerini de eh bilirim…

Televizyonlarda yayınlanan otomobil programlarını, internetteki otomobil sitelerini, belgeselleri amatör olarak benim gibi takip eden çok az insan vardır.

Hatta bazı markaların eski modellerinde beni “eksper” gibi gören arkadaşlarım bile var. Onlara o markaların belli modelleri konusunda birçok kez bilgi vermiş, çoğunu da otomobil sahibi yapmışlığım vardır.

Bütün bu ön bilgileri geçtiğimiz cuma günü Bilişim Vadisi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ön tanıtımını yaptığı patenti tamamen bize ait olan yerli otomobil TOGG ile ilgili tartışmaya katılmak için yaptım.

TOGG, Türkiye’nin otomobil üretim serüveninde geldiği zirveyi işaret ediyor.

Tamamen elektrikli. Dahası pilleri tabana entegre edilerek yol tutuşu en üst seviyeye taşınmış… Hatta büyüklük, güç ve yakıt ekonomisinde neredeyse Tesla ile rekabet edecek düzeyde.

Devrim otomobilinin kaderini bilen biri olarak, cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tanıtımıyla görücüye çıkan TOGG’u izlerken “nazar âyetleri”ni okudum. Birçok kez, “Bahtı açık olsun” dedim. Hatta “Aman dikkat sonu Devrim gibi olmasın” diye dua ettim.

Çünkü TOGG, bana göre İHA ve SİHA’lar gibi dünya ölçeğinde rekabet edebilecek en önemli global ürünlerimizden biri olmak üzere.

Olmak üzere diyorum, zira yürüyen prototip olarak karşımızda muazzam bir ürün var.Bu ürünün fabrika bandından inip, son kullanıcıya ulaşıncaya kadar geçireceği evreler son derece kritik evreler.

Şunu kastediyorum: Allah korusun TOGG’un arkasındaki siyasi irade ve güç sendelerse… TOGG’un şirket yapısıyla ilgili kötü bir gelişme olursa… En önemlisi de son kullanıcıya ulaşmak üzereyken markanın kötü bir imajı oluşursa bir çuval incir berbat olabilir.

Bütün bu kaygıları geçmişte yaşadığımız kötü süreçler nedeniyle taşıyorum.

Nuri Killigil Paşa’nın ve ilk milli silah fabrikamızın başına gelenleri unutmadık.

Vecihi Hürkuş’un ve ilk milli uçağımızın başına gelenleri unutmadık.

Devrim otomobilini unutmadık.

***

Bu ülkede otomobil ile ilgili öyle şeyler oldu ve bize “başarılı işler” diye yutturuldu ki unutmamız mümkün değil.

Örnek mi istiyorsunuz?

Size en absürtlerinden ikisini hatırlatmak istiyorum.

Bir otomobil markası 1978’de Almanya’da üretimine son verildiği bir modelini tam 8 yıl sonra 1986 yılında Türkiye’de “En iyi yerli otomobil” sloganıyla üretti. Hatta distribütör/üretici firma aracı fabrikadan çıkartırken arka camına büyük harflerle “EN İYİ YERLİ” yazısını yapıştırdı.

Biliyor musunuz, bazı koleksiyoncularda bu otomobillerden var ve arka camlarında hâlâ o yazı duruyor.

Oysa 1986 yılına gelindiğinde Almanya’nın o otomobil markası çok daha küçük hacimli motorlarla çok daha büyük güçlere ulaşmış modellerini piyasaya sürmüştü. Bizse hantal, çok yakan o geri teknolojiye sahip otomobillere “En iyi yerli” diye bindik.

Yine 1972 yılında İtalyan bir marka İtalya’da 5 ileri vitesli otomobilini piyasaya sürdü.

Aynı marka tam 12 yıl sonra 1984 yılında Türkiye’de ürettiği sadece bir modelinin arkasına “5 vites” yazısı yazıp “yepyeni bir şeymiş” gibi pazarladı.

Anlayacağınız gelişmiş Batı ülkelerinin 10 yıl önce kullandığı teknolojileri Türk tüketicilerine “yerli” diyerek sundukları teknoloji hep geriydi.

İlk kez TOGG ile birlikte geçmişin değil, hatta bugünün bile değil geleceğin otomobil teknolojisine sahip olma şansını yakaladık.

İnşallah TOGG 2022’de Gemlik’teki fabrikanın üretim bandından inip de caddelerimizde boy gösterdiğinde bugünkü prototipten daha gelişmiş olacak, bundan hiç kuşkum yok.

Kuşkum yok ama korkum var. Çünkü geçmişte “milli üretim için” yola çıkanların başına gelenler korkunç!

Umarım TOGG, Bayraktar İHA ve SİHA’ları üreten Baykar Holding gibi başarır.

Umarım TOGG, ASELSAN gibi, TUSAŞ gibi başarılı olur.

Umarım TOGG, yerli dev dizel motorlar üreten TÜMOSAN gibi başarılı olur.

Umarım TOGG, savunma sanayiimizdeki özel ve kamu şirketleri kadar başarılı olur.

Bugün için hayalini bile kurmakta zorluk çeksem bile, inşallah o gün ekonomik imkânım olur da TOGG’un sedan modelinden bir tane de ben alabilirim.

Hepimize hayırlı olsun.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.