Yazarlar Karizmatik tekelci liderlik öldü

Karizmatik tekelci liderlik öldü

Nazif Gürdoğan
Nazif Gürdoğan Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Dünya Ukrayna''dan Afganistan''a, Suriye''den Mısır''a her gün binlerce insanın öldüğü, çalkantılı bir dönemden geçiyor. Dünyanın her ülkesinde, kurum ve kuruluşların yönetimini ele geçiren, tekelci karizmatik liderlerin yol açtığı, kitlesel çılgınlıklar yıldan yıla katlanarak artıyor. Son iki dünya savaşından geri kalmayan iç savaşlar, bütün ülkelerin siyasal yapılarıyla birlikte güvenlik sistemlerini çökertti. Ateş yalnızca düştüğü ülkeyi değil, her ülkeyi yakıyor.

*

Dünya ya, ''benden sonrası tufan'' diyen, muhteris karizmatik liderleri tasfiye etmenin yöntemlerini bulacak ya da kitlesel intihar çılgınlıkları, bir bulaşıcı hastalık gibi, bütün ülkelere yayılarak ülkelere yayılacak. Ülkeleri, kurumları ve kuruluşları ayakta tutacak liderler, hırsları akıllarının önünde, öldürmeye muktedir, karizmatik, tekelci liderlerden daha çok, hırsları gönüllerinin arkasında, yaşatmaya muktedir, çokelçi karizmasız liderler olacaktır.

*

Siyasal sınırların çok önemli olduğu küre dünya, hiyerarşik orduları örnek alan, herşeyi bilen, kapalı kapılar arkasında karar veren, kitleleri peşinden ölüme sürükleyen, karizmatik liderlerin dünyasıydı. Belirli siyasal sınırlardan daha çok sürekli değişen, belirsiz, ekonomik sınırların önem kazandığı kare dünya, tek boyutlu, tekelci, tartışmaya kapalı, karizmatik liderlerin sonunu getirdi. Ordu benzeri yapılanmaların yerine, orkestra benzeri yapılanmalar geçti.

*

Sağ ve sol yaklaşım farkının ortadan kalktığı kare dünyada, tek kişinin öne çıktığı, karizmatik liderlerin yönettikleri kuruluşların varlıklarını sürdürmeleri mümkün değildir. Kare dünya, öncüsü güçlü, kurumsal yapıları güçsüz, karizmatik liderlerin değil, öncüsü çok bilinmeyen, kurumsal yapıları çok güçlü karizmatik kuruluşların dünyasıdır. Küre dünyada karizmatik liderler belirleyici oldu, kare dünyada, karizmatik kurumlar belirleyici olacak.

*

Dünyanın her yerinde, hiçbir alanda derimlemesine birikim sahibi değilken, her alanda derinlemesine bilgi olduğunu söyleyen karizmatik liderler gitti. Onların yerine, her alanda derinlemesine bilgi sahibiyken, hiçbir alanda derinlemesine bilgi sahibi olmadığını söyleyen karizmatik kurumlar geldi. Karizmatik kurumların aklı, her zaman, her yere ve her toplumda, karizmatik liderlerin aklından çok büyük, çok daha güçlü ve çok daha etkilidir.

*

Karizmatik lider yalnızca kendi aklına dayanırken, karizmatik kurum ortak akla dayanır. Biri sınırlı kaynaktan, biri de sınırsız kaynaktan yararlanır. Kurum aklı lider aklından çok daha geniş bir vizyonla, sorunları analiz eder, köklü çözümler önerir ve sonuçları denetler.

*

Bir karizmatik kurum bin karizmatik lidere bedeldir.

*

Her kurumda görünmeyen yüzlerce karizmatik lider vardır.

*

Kurumlarda liderler eşitler arasındaki birincilerdir.

*

Yol karizmatik liderlerin yolu değildir.

*

Karizmatik kurumlar sürekli yenilenirler.

*

Yenilenmeyenler yenilirler.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.