Yazarlar Diyagonal karmaşa

Diyagonal karmaşa

Selman Ağrıkan
Selman Ağrıkan İnternet Yazarı
Abone Ol Google News

Televizyondan maçları izlerken spikerlerin anlatım tarzları ve coşkuları seyirci açısından çok önemlidir. Anlatımlarıyla futbolu daha da güzelleştiren spikerlerden Ercan Taner'in "Sergen attı şampiyonluk geldi", İlker Yasin'in "Iniesta Londra yasta" ve Ertem Şener'in "Messi bu adam neyin nesi" gibi betimlemeleri yıllar geçse de hiç unutulmadı ve hatta sloganlaştı. Maç anlatırken yaşadıkları heyecan ve coşku biz seyircilere samimi bir şekilde geçti.

Ancak son dönemde bu tarz anlatımları pek de göremiyoruz. Özellikle Süper Lig maçlarında... Öyle ki futbolseverler, artık maçların anlatım koltuğunda bulunan spikerlerin isimlerini dahi bilmiyor.

Hele bir de moda olan 'diyagonal pas' anlatımı var ki, "Ne gerek var" dedirten cinsten. Belki kulağa daha süslü geldiği için tercih ediliyor ama bence bir pasa 'diyagonal' gibi matematik teriminin kullanılması, anlatımı güçlü kılmaktan ziyade basitleştirmekten öteye gidemiyor. Bu şekilde futbolun coşkusunun ekran başındaki seyircilere yansıtılamadığı düşüncesindeyim.

Hani Emre Tilev'in Beşiktaş-Liverpool maçında İnönü Stadyumu'ndaki atmosferi aktarışı vardı ya, nasıl da "Anlatılmaz yaşanır" dediği ortamı heyecanıyla evimizde bize yaşatmıştı. İşte ben maçları izlerken bu tarz içtenlikle yapılan anlatımları özledim. Umarım Ercan Taner vurgusuyla 'Hagi' diyen, Emre Tilev gibi '10 kere Alex, 100 kere Alex, 1000 kere Alex' diye kendinden geçen spikerleri bundan sonra görebiliriz.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.