|
Gündem

Muğla'da doğal güzellikler tarihle buluştu

İklimi, doğal güzellikleri ve binlerce yıllık tarihiyle Muğla turistlerin ilgisini çekiyor. Bölgede en fazla Dalyan, Ölüdeniz, Sedir adası ve Karaköy ziyaret ediliyor.

Aa
Aa
00:00 . 2/11/2008 Pazar
Yeni Şafak
Muğla'da doğal güzellikler tarihle buluştu

Muğla'da doğal güzellikler tarihle buluştu

Muğla, iklimi, doğal güzellikleri ve binlerce yıl önceye dayanan tarihi geçmişiyle, tüm dünyanınilgisini çekiyor. Sonbahar mevsiminin yaşandığı bugünlerde, denize girmek, gizemli bir tarih yolculuğu yapmak ve doğa ile baş başa kalmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin büyük bir bölümü Muğla'nın Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Datça ilçeleri ile Ölüdeniz ve Dalyan beldelerini tercih ediyor. Tarihin en eskişehirlerinden biri olan Muğla'da turistlerin ilgisini çekecek Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan çok sayıda eser ve antik kentler ile ören yerleri yer alıyor. Muğla'da tatil yapan turistlerin büyük bir bölümü deniz ve güneşi tercih ederken, bölgede tarih yolculuğuna çıkan turistlerin en gözde rotaları şöyle:"Beçin Kalesi, Bodrum Kalesi, Keramos Kalesi, Marmaris Kalesi, Bodrum'daki Mausoleum (Dünyanın yedi harikasından biri sayılan anıt) Mars Tapınağı, Myndos şehri harabeleri, antik Knidos şehri harabeleri, Amos şehri harabeleri, Telmessos şehri harabeleri, Caunus şehri harabeleri, Patara harabeleri, Labranda harabeleri, Pınara harabeleri, Strantonikeia harabeleri,Lidya kaya mezarları, Lagina Antik Kenti, Leton Tapınağı, Bodrum Müzesi (dünyanınen zengin sualtı eserleri bulunan müzede Karyalılara ait zengin eserler yeralıyor)."


KAUNOS ANTİK KENTİ

Kaunos Antik Kenti'ne yerli ve yabancı turistler Dalyan'dan yapılan tekne seferleriyle gidebiliyor. Tekneyle ören yeri iskelesine ulaştıktan sonra on dakikalık yürüyüşle Kaunos Antik Kenti'ne ulaşılıyor. Denizden yatla gelenler Delikli Ada çevresinde demirleyip tekneyle kanalı izleyerek iskeleye çıkabiliyorlar. Kaunos, tarihte ticari açıdan önemli bir liman kenti olarak biliniyor. Zamanla denizin alüvyonlarla dolmasıyla bölge liman özelliğini kaybetti. Perslerin Anadolu'yu bütünüyle ele geçirmesi üzerine kent Mausolos'un yönetimine girdi. MÖ. 334'de İskender'in Persleri yenmesi üzerine kent önce Prenses Ada'nın sonra Antigonos'un daha sonra Ptolemaios'un yönetimine girdi.


KAYAKÖY

UNESCO tarafından "Dünya Dostluk ve Barış Köyü" ilan edilen Fethiye-Kayaköy, yerli ve yabancı turistlerden ve fotoğraf sanatçılarından yoğunilgi görüyor. Tarihi köyün bulunduğu noktaya araçlarla ulaşan turistler, bölgede görev yapan rehberlerle tarihi evleri yakından inceleme fırsatı buluyorlar. Tarihi M.Ö. 3000'li yıllara kadar uzanan Kayaköy'den bugüne, Antik Likya Uygarlığı'na ait lahit ve kaya mezarlar ulaşabilmiş. Kayaköy'ü 2008 yılının 9 aylık bölümünde 55 bine yakın yerli ve yabancıturist ziyaret etti.


"DOĞAL GÜZELLİKLER"

Muğla'nın Akdeniz ve Ege denizlerinde bin 124 kilometre uzunlukta kıyısı bulunuyor. Bu kıyılar dünyanın en girintili çıkıntılı kıyıları olup, irili ufaklı yüzlerce koy, körfez, burun, adacık ile Bodrum, Fethiye, Marmaris ve Güllük limanları yer alıyor. Gökova Körfezi: Dünyada bir eşi bulunmayan bu körfezin kıyıları orman ve meyve bahçeleriyle sanki dantel gibi örülmüş. Kıyıları, kumsalları, adacıkları ve manzarası ile Muğla'nın ve dünyanın en güzel köşelerinden biri. Ölüdeniz: Fethiye'ye yaklaşık 15 dakika mesafede, denizi çok berrak. Yatların ölü denize girmesi çevre kirliliğini önlemek amacıyla yasak. Ölüdeniz'de bulunan bin 800 metre rakımlı Babadağ'da yılın dört mevsimi yamaç paraşütü yapmak mümkün. Kelebekler Vadisi: Fethiye'de bulunan vadide bahar aylarında rengarenk binlerce kelebek görmek mümkün.


DALYAN KANALI VE İZTUZU PLAJI

Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı bir belde olan Dalyan, milyonlarca yıldan beri sürmekte olan tektonik hareketler sonucunda oluşan Dalyan deltası ile dünyanın ender eko sistemlerinden birisi. Doğusunda ve batısında ormanlarla kaplı dağlar ile sınırlanan Dalyan deltası, Köyceğiz gölünü denize bağlayan 12 kilometre uzunluğundaki kanaldasazlıklarla inanılmaz güzellikte bir labirent görünümünde. Dalyan kanalının denize ulaştığı yerde İztuzu Plajı bulunuyor. İztuzu plajı yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda ve med-cezir (gel-git) akıntılarındandolayı kum yer değiştiriyor. Plaj, dünyaca ünlü caretta-carettaların üreme alanıolma özelliğine de sahip.Dalyan'a gelen turistler, Kaunos Antik Kenti'nin uzantısı olan ve halkarasında "Kral Mezarları" olarak bilinen 167 tane kaya mezarını da ziyaretediyor.


MUĞLA'DA YAT TURİZMİ

Bin 124 kilometrelik sahil bandında 131 adet birbirinden güzel koy bulunan Muğla, "yat turizmi" açısından dünyanın önemli kentlerinden birisi durumunda.Yat turizmi konusunda, Göcek, Fethiye, Marmaris, Dalaman, Ekincik, Datça, Hisarönü, Gökova ve Bodrum, önemli mesafe almış durumda. Marmaris'te bulunan 3 marina yaklaşık 3-4 bin yat kapasitesine sahip. Göcek'teki 4 marinada ise yaz kışen az bin tekne bulunuyor. Yapılan tespitlere göre, Bodrum, Marmaris, Yalıkavak, Turgutreis, Fethiye ve Göcek'teki marinalara her yıl 100 binden fazla tekne giriş çıkış yapıyor.


İNGİLİZLERİN MUĞLA SEVGİSİ

-Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Marmaris, Fethiye, Bodrum, Dalaman ve Datça gibi önemli turizm merkezlerinin bulunduğu Muğla'ya eylül ayına kadar hava ve deniz yoluyla gelen yabancı turist sayısının, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 12 artarak 2 milyon 661 bin 186'ya ulaştığını söyledi. Altıparmak, kente gelen turistlerden 1 milyon 304 bin 528'inin Dalaman,930 bin 760'ının Milas-Bodrum hava alanlarından, 325 bin 898'inin de Marmaris, Bodrum, Fethiye, Datça, Güllük, Turgutreis ve Yalıkavak'taki deniz gümrük kapılarından giriş yaptığını ifade etti. Yabancı turistler arasında İngilizlerin 1 milyon 160 bin 25 kişiyle ilksırada yer aldığına işaret eden Altıparmak, İngilizleri 200 bin 122 kişiyleHollandalı, 173 bin 317 kişiyle Alman, 163 bin 450 kişiyle Rus ve 132 bin 277kişiyle de Belçikalı turistlerin izlediğini kaydetti.


14 yıl önce
default-profile-img
Muğla'da doğal güzellikler tarihle buluştu
Kudüs'te baskınların ardından grev hüküm sürüyor
Göç İdaresi Başkanı Ünlü: Bu yıl 8 bin 571 düzensiz göçmen sınır dışı edildi
ÖZET | Sivasspor-Adana Demirspor: 1-2
Sakaryaspor Tuzla deplasmanından 3 puan çıkardı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 6'lı masaya sert tepki: Aday çıkaramadılar bizim adaylığımıza laf söylüyorlar