|

TOKİ İzmir'e 3 ilkokul 4 lise yapıyor

İzmir AK Parti Milletvekili İsmail Katmerci, TOKİ ve İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Bornova Altındağ, Karşıyaka Salhane ve Çiğli Balatçıkta birer ilköğretim okulu, Torbalı, Dedebaşı, Ulukent ve Refet Bele Mahallerine de birer lise yapılacağını söyledi.

Melek Çabuk
00:00 - 26/01/2008 Cumartesi
Güncelleme: 18:34 - 26/01/2008 Cumartesi
Yeni Şafak
TOKİ İzmir'e 3 ilkokul 4 lise yapıyor
TOKİ İzmir'e 3 ilkokul 4 lise yapıyor

AK Parti İzmir Milletvekili İsmail Katmerci, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında varılan protokol gereği İzmir'e yapılması planlanan yedi okulların durumu ile yakından ilgilendiğini ifade ederek, İzmirlilere müjde verdi. Yaptığı görüşmeler neticesinde okulların eksiklerinin tamamlanmak üzere olduğunu öğrendiğini belirten Katmerci, bu okulların üç tanesinde ise ihale aşamasına gelindiğini kaydetti. TOKİ ve İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokol gereği Bornova Altındağ, Karşıyaka Salhane ve Çiğli Balatçıkta birer ilköğretim okulu ile Torbalı'ya bir ticaret lisesi ve Karşıyaka Dedebaşı, Menemen Ulukent ve Konak Refet Bele Mahallerine de birer lise yapılması planlanıyor. TOKİ yetkilileri ile görüştüğünü belirten İsmail Katmerci, ihale süreci başlayan okul inşaatlarının bu yıl bitmesi için yoğun bir çaba içinde olduklarını vurgulayarak, "Toplu Konut İdaresi, protokol kapsamına yedi okulu almış durumda. Bu okullar içinde Karşıyaka Dedebaşı Lisesi, Menemen Ulukent Lisesi ve Çiğli Balatçık İlköğretim Okulu için yazışmalar bitmiş ve ihale aşamasına gelinmiştir. Görüştüğüm yetkililer bu okullara ait evrakların Kamu İhale Kurumu'na gönderildiğini ve ihale sürecini müteakip yaz başında inşaata başlayacaklarını kaydettiler. İnşallah inşaatları da en çok çabuk sürede bitirilerek bu okullar hizmete girecek." dedi.


EKSİKLER BİTİNCE İHALE BAŞLAYACAK

İhale süreci biten okullar haricindeki diğer yapılar için TOKİ'nin İzmir Milli Eğitimden cevap beklediğinin altını çizen Katmerci, "TOKİ uzmanları, Altındağdaki okul için vaziyet planı değişikliği, Salhanedeki okul için ise eğim fazlası yüzünden yer değişikliği istemişler. Bu yerlerdeki eksikler tamamlanınca inşaatlar süratle bitirilecek." diye konuştu. Bu arada yapılan protokol gereği okullara teknik altyapı desteği verdiklerini ve ihaleye çıkılması için gerekli prosedürü yerine getirdiklerini belirten TOKİ uzmanları ise, ihale işlemleri biten üç okul haricindeki okulların eksik evrakları için İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ile irtibat halinde olduklarını belirttiler. Okulların tapu ve imar durumları, jeolojik etütleri ve diğer çevre faktörlerini birlikte değerlendirdiklerini belirten uzmanlar eksik evrakların tamamlanması durumunda geriye kalan dört okulun da kısa sürede ihale ve inşaatının bitip hizmete gireceğini kaydettiler.


16 yıl önce