Dünya ABD polisinin insanlık dışı saldırısına maruz kalan siyahi Jacob Blake felçli kaldı Arkasından 8 kez ateş etmişlerdi

ABD'de polis şiddeti: Jacob Blake felçli kaldı

ABD polisinin insanlık dışı saldırısına maruz kalan siyahi Jacob Blake felçli kaldı: Arkasından 8 kez ateş etmişlerdi

Amerikan polisinin siyahi vatandaşlara uyguladığı insanlık dışı saldırıların ardı arkası kesilmiyor. Ülkede henüz George Floyd protestoları etkisini sürdürürken yeni bir skandala daha imza atıldı. Oğlunun doğum günü için hazırlık yapan Jacob Blake'e polis tarafından arkadan 8 kez ateş edildi. Blake'in arabasının yanında gerçekleşen olay sırasında 3 çocuğu da arka koltukta oturuyordu, saldırıya tanık olan çocuklar çığlıklarına mani olamadı. Dehşet veren olay sonrasında "Black Lives Matter (Siyahilerin Hayatı Önemlidir)" sloganıyla başlayan protestolar tekrar alevlendi ve halk sokaklara döküldü.

Haber Merkezi AA
Jacob Blake
Jacob Blake

ABD'nin Wisconsin eyaletinde polisin arkadan vurarak ağır yaraladığı siyahi Jacob Blake'in belden aşağısının felçli kaldığı bildirildi.

Vücudunda 8 kurşunun yarası var

  • Amerikan medyasına konuşan Blake'in babası, oğlunun vücudunda sekiz kurşun yarası olduğunu ve belden aşağısının felçli kaldığını söyledi.

Oğlunun doğum günü için hazırlık yapıyordu

  • Blake'in babası, pazar günü öğleden sonra polis tarafından ağır yaralanan oğluyla aynı gün sabah saatlerinde telefonda görüştüğünü belirterek, Blake'in, oğlunun 8'inci doğum günü için hazırlık yaptığını dile getirdi.

ABD yine karıştı: Wisconsin'de binalar ateşe verildi, ulusal muhafızlar görevde
DÜNYA
ABD yine karıştı: Wisconsin'de binalar ateşe verildi, ulusal muhafızlar görevde

Blake'in babası oğlunun vurulduğu anları sosyal medyadan izledi

Akşam saatlerinde oğlunun polis tarafındansekiz defa vurulduğunu öğrendiğini aktaran babası, 18 dakika sonra ise olayın kayda alındığı sosyal medyada yer alan videoyu izlediğini kaydetti.

Üç çocuk olay sırasında arka koltuktalardı

  • Blake'in eşi Laquisha Booker ise polisin ateş açtığında üç çocuğunun da aracın arka koltuğunda olduğunu ve bu sırada çocukların çığlık attığını ifade etti.

ABD'de ikinci George Floyd vakası: Aracına yönelen siyahi adama polisten 7 kurşun
OYNAT 00:53
ABD'de ikinci George Floyd vakası: Aracına yönelen siyahi adama polisten 7 kurşun
ABD'nin Wisconsin eyaletinde polisin bir siyahiye karşı orantısız güç kullandığı görüntülendi. Görüntülerde polisin siyahi adama 7 el ateş ettiği duyuluyor. Olayın sosyal medyada yayılmasının ardından sokaklara dökülen yüzlerce gösterici polis şiddetini protesto ederken, kent meydanında ve Kenosha polis merkezinin etrafında toplanan göstericiler uzun süre eylemlerine devam etti. Olayların ardından Kenosha'da gece sokağa çıkma yasağının ilan edildiği bildirildi.

Protestolar, sokağa çıkma yasağına rağmen durmadı

Polisin Blake'i arkadan vurması sonrası Wisconsin eyaletinin Kenosha kentinde başlayanpolis şiddeti karşıtı protestolar, sokağa çıkma yasağına rağmen gece boyunca devam etmişti.

Gün boyu süren protestolar, saat 20.00'den itibaren uygulanacağı açıklanan sokağa çıkma yasağına rağmen devam etmişti. Kenosha mahkeme binasının önünde toplanan protestocular, binaya girmeye çalışınca polisin müdahalesiyle karşılaşmıştı.

"Adalet yoksa barış da yok"

  • Polisin göz yaşartıcı gaz bombası attığı göstericiler kentin sokaklarına yayılarak gece boyunca yüzlerce arabanın camlarını kırarak bazı binaları ateşe vermişti. Mahkeme binası dışında polisin müdahale etmediği yüzlerce gösterici, ''Adalet yoksa barış da yok'' sloganları ile bazı araba galerilerinin otoparkında bulunan lüks araçları tahrip ederken, belediyeye ait bazı araçlarla bir hapishaneyi ateşe vermişti.
Abone Ol Google News
ABD Başkanı seçilen Biden, Anthony Blinken'i Dışişleri Bakanlığı'na atadı
Dünya

ABD Başkanı seçilen Biden, Anthony Blinken'i Dışişleri Bakanlığı'na atadı

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Dışişleri Bakanlığına Antony Blinken'ı, Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevine de Jake Sullivan'ı getireceğini açıkladı.
İzmir'de suya yüzde 15 zam yapıldı
Gündem

İzmir'de suya yüzde 15 zam yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 Ocak 2021'den geçerli olmak üzere suya yüzde 15 zam kararı aldı. Alınan kararla konut abonelerinde 0-13 metreküp arası suyun metreküp fiyatı 6,41 liraya, 14-20 metreküp arası suyun metreküp fiyatı ise 6,92 liraya yükseldi.
AK Parti Grup Başkanvekili Köse, Mansur Yavaş’ın bir yıllık performansını değerlendirdi:On milyarlık bütçe ile heykelden başka ne yaptınız?
Gündem

AK Parti Grup Başkanvekili Köse, Mansur Yavaş’ın bir yıllık performansını değerlendirdi: On milyarlık bütçe ile heykelden başka ne yaptınız?

AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bir yıllık bütçe performansını değerlendirdi. Yavaş'ın 10 milyarlık bütçeye sahip olduğunu vurgulayan Köse, bununla 'sadece 1 heykel' yapıldığını belirtti. Bunun 'hesabının millete verileceğinin' altını çizen Köse, yaptığı çarpıcı konuşmada ayrıca, "Şimdi 10 milyar bütçe kullanacaksınız, neredeyse yok denecek kadar hiçbir iş yapmayacak, hiçbir proje yapmayacaksınız, üstelik de mevcut rutin işleri bile sürdüremeyecek, geriye götüreceksiniz. Cadde üzerlerindeki güzelim ağaçları kurutacaksınız, o kadar özenle yapılmış yeşil alanları kaderine terk edeceksiniz. İlçe belediyelerinin sınırları içinde ABB olarak yapmanız gereken asli hizmetleri yapmayacaksınız. Bunlar Ankara Büyükşehir Belediyesinin gerçekleri" ifadelerine yer verdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.