|

Biden işgale fon arıyor: 105 milyar dolar talep etti

ABD Başkanı Joe Biden'ın yönetimi, Kongre'den, çoğunluğu Ukrayna ve işgalci İsrail'e desteğinin yanı sıra ABD-Meksika sınırındaki güvenlik önlemlerini artırma amacıyla 105 milyar dolarlık ek fon talebinde bulundu.

Muhammet Emre Kömürcü
23:11 - 20/10/2023 Friday
Güncelleme: 00:03 - 21/10/2023 Saturday
AA
Temsilciler Meclisinde Başkan Kevin McCarhty'nin ay başında görevden alınmasının ardından bugün yapılan üçüncü oylamada da başkan seçilememişti.
Temsilciler Meclisinde Başkan Kevin McCarhty'nin ay başında görevden alınmasının ardından bugün yapılan üçüncü oylamada da başkan seçilememişti.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre, 105 milyar dolarlık ek fonun yüzde 10'undan fazlasına denk gelen 14,3 milyar dolar işgalci İsrail'e yardım kapsamında talep edildi.

Söz konusu meblağın 4 milyar dolarının, Demir Kubbe ve Davud Sapanı hava ve füze savunma sistemlerinin takviyesi için kullanılacağı kaydedilen açıklamada, Demir Işın hava savunma sisteminin geliştirilmesi için de 1,2 milyar dolar aktarılacağı belirtildi.

Açıklamada, Kongre'den talep edilen ek fonun büyük çoğunluğunu oluşturan 61 milyar dolarlık kısmının, ABD'nin Ukrayna'ya askeri yardımı kapsamında olduğu ifade edildi.

Ek fonun bir kısmının da ABD-Meksika sınırındaki güvenlik önlemlerini artırmak için kullanılacağı kaydedilen açıklamaya göre, Biden yönetimi, Gazze Şeridi'ndeki kriz de dahil olmak üzere insani yardımlar için 9 milyar doların üstünde bir meblağ talep etti.

ABD Başkanı Biden, ABD'nin ulusal güvenlik ihtiyaçları çerçevesinde İsrail ve Ukrayna dahil ortaklara destek olmak için Kongre'ye "acil bütçe" talebinde bulunacağını bildirmişti.

ABD Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisinde, Cumhuriyetçi çoğunluğun yeni bir başkan seçememesi nedeniyle, fon talebinin ne zaman onaylanacağı belirsizliğini koruyor.


#fon talebi
#israil
#Joe Biden
#Ukrayna
8 months ago