Dünya Bidendan Barzaniye Musul teşekkürü

Biden'dan Barzani'ye 'Musul' teşekkürü

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Biden, Musul'daki başarılardan dolayı Barzani'yi tebrik etti.

Haber Merkezi AA
Bidendan Barzaniye Musul teşekkürü
IKBY Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, Biden'ın bu akşam Barzani'yi telefonla arayarak, Peşmerge güçlerinin Musul'a bağlı Hazır cephesinde elde ettiği başarılardan dolayı tebrik ettiği belirtildi.

Biden'ın çatışmalarda hayatını kaybeden Peşmergeler nedeniyle Barzani'ye ve ölenlerin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunarak, "Onlar terörle mücadelede canlarını ortaya koyarak şehit olmuşlardır." ifadesini kullandığı kaydedildi.

Açıklamada, Obama'nın selamını Barzani'ye ileten ve Erbil ile Bağdat arasında yapılan görüşmelerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Biden'in, IKBY'deki siyasi krizin de Barzani'nin hikmetli politikası sayesinde çözüleceğini ümit ettiğini ifade ettiği aktarıldı.

Musul'un kurtarılması operasyonuna yönelik hazırlıkların da ele alındığı bildirilen açıklamada, Barzani ile Biden'ın Peşmerge ile ABD ordusu arasında teröre karşı süren işbirliğinin de güçlenerek devam edeceğine vurgu yaptıkları ifade edildi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.