|

Eurlings: Yeni koşul getirmek doğru olmazdı

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Camiel Eurlings, “Türkiye'ye AB üyeliği yolunda yeni bir ön koşul getirmemiz doğru olmazdı” dedi.

Aa
00:00 - 27/09/2006 Çarşamba
Güncelleme: 18:09 - 27/09/2006 Çarşamba
Yeni Şafak
Eurlings: Yeni koşul getirmek doğru olmazdı
Eurlings: Yeni koşul getirmek doğru olmazdı

Raporun oylanmasından sonra bir basın toplantısı düzenleyen Eurlings, sözde Ermeni soykırımının tanınmasının tam üyelik için ön koşul olarak getirilmesi çağrısında bulunan maddenin metinden çıkartılmasından memnuniyet duyduğunu belirterek, “Çek Cumhuriyeti ve Polonya'ya yeni koşullar getirmedik. Neden Türkiye'ye yeni koşullar getirelim” dedi.

Bununla birlikte Türkiye'nin Ermeni konusunda geçmişiyle hesaplaşmasının vazgeçilmez olduğuna inandığını ifade eden Eurlings, bu konuda BM nezdinde bir komisyon kurulmasını desteklediğini söyledi.

Bu konuda tarihçi ve akademisyenlerin araştırma yapmasını desteklediklerini kaydeden Hollandalı parlamenter, “Ön koşul maddesi kabul edilmesi halinde Türkiye'deki tartışmalar da bundan zarar görebilirdi” dedi.

Eurlings, bir soru üzerine, “Rapor, kesinlikle Pontuslu Rumlara ve Süryanilere soykırım yapıldığı kabul edilsin çağrısı yapmıyor” diye konuştu.

Hollandalı parlamenter, bu konuda yanlış algılamalar ve yorumlar yapıldığını söyledi ve bu bölümün Türkiye'nin geçmişiyle daha açık ve şeffaf bir tartışma yapabilmesini teşvik edebilmek için yer aldığını savundu.

Eurlings, “Ermeniler tarafından tehdit edildiniz mi” sorusu üzerine de “hayır” dedi.

18 yıl önce