|

Tutukluluk hallerinin devamına karar verildi: Eylem Tok ve Timur Cihantimur'un duruşmaları ertelendi

İstanbul Kemerburgaz'da Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olduğu kaza sonrası yurt dışına kaçan Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur bugün ABD'de hakim karşısına çıktı. ABD'deki mahkeme duruşmayı 27 Haziran gününe erteledi, Tok'un tutukluluk halinin devamına karar verdi. Öte yandan mahkeme, Timur Cihantimur'un da tutukluluk halinin devamına ve bir sonraki duruşmanın 20 Haziran'da yapılmasına karar verdi.

16:42 - 18/06/2024 Salı
Güncelleme: 21:49 - 18/06/2024 Salı
Diğer
Boston'daki duruşma saat 18:00'de başlayacak.
Boston'daki duruşma saat 18:00'de başlayacak.

Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olduğu kaza sonrası yurt dışına kaçan Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur'un duruşması 27 Haziran'a ertelendi.

Timur Cihantimur 1 Mart'ta İstanbul Kemerburgaz'da ehliyetsiz kullandığı araç ile ölümlü kazaya sebebiyet vermişti. Daha sonra annesi Eylem Tok ile birlikte önce Mısır, ardından da ABD'ye kaçmıştı. Anne ile oğlu için kırmızı bülten çıkarılmış ve yakalanmaları sağlanmıştı.Duruşmaları ertelendi

Türkiye'nin iade talebi ile gözaltına alınan Cihantimur ve Tok'un Boston'daki ilk duruşması bugün saat 18:00'de başlayacağı açıklanmıştı.

ABD'deki mahkeme Tok'un tutukluluk halinin devamına karar verirken ikinci duruşmayı 27 Haziran gününe erteledi.

Öte yandan mahkeme, Timur Cihantimur'un da tutukluluk halinin devamına ve bir sonraki duruşmanın 20 Haziran'da yapılmasına karar verdi.

Bakan Tunç: Ülkemize iadeleri için girişimlerimizi sürdüreceğiz

ABD mahkemesi tarafından Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur hakkında verilen kararlara ilişkin Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan açıklama geldi.

X hesabından paylaşımda bulunan Bakan Tunç, Tok ve oğlunun Türkiye'ye iadeleri için girişimlerin sürdürüleceğini belirtti.

Bakan Tunç'tan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemize iade talebimiz kapsamında ABD'de yakalanarak gözaltına alınan, Boston’da çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanan ve bugün ayrı ayrı hakim karşısına çıkarılan şüpheli Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur’un tutukluluk hallerinin devamına karar verilmiş, Eylem Tok’un duruşması 27 Haziran’a, oğlu Timur Cihantimur’un duruşması 20 Haziran’a ertelenmiştir.

Adaletin tecellisi için şüphelilerin ABD’den ülkemize iadeleri hakkında gerekli girişimlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz."


Anne ve oğlu Türkiye'ye iade edilecek mi?

17 yaşındaki Cihantimur’un ABD vatandaşı olduğu için Türkiye’ye iade edilemeyebileceği belirtiliyor. Türkiye Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri arasında suçluların geri verilmesi ile ceza işlerinde karşılıklı yardım anlaşması bulunuyor. Bu anlaşmanın 4. maddesine göre, taraflar kendi vatandaşını iade etmeye zorlanamıyor. Ancak ABD, yerinde gördüğü takdirde kendi vatandaşının iadesine karar vermeye yetkili. Bu durumda vatandaşı Cihantimur’un iadesinde son sözü ABD söyleyecek.


Eylem Tok sınır dışı edilebilir

Oğlunu yurtdışına kaçıran anne Tok’la ilgili ise farklı bir durum daha var. Tok’un pasaport süresinin Kasım 2024’te dolacağı, iade sürecinin uzaması halinde “Seyahat belgesi geçersiz kişi” statüsüne düşeceği kaydedildi. Bu durumda anne Tok’un ABD tarafından deport (sınır dışı) edilebileceği savunuluyor.Türk kurye polisi aradı

Boston'da kaldıkları rezidansa yakın bir restorandan sürekli sipariş veren Eylem Tok ve oğlu, tesadüfen kapısına gelen Türk kuryenin dikkati sayesinde yakalandı. Eylem Tok ve oğlu, yıllığı 46 bin dolar olan British International School of Boston'ı gezdikten sonra eve dönüş yapmıştı. Polis eve baskın düzenleyip anne-oğlu yakaladı. Eylem Tok ve oğlunun üzerinde 4 ayrı sahte pasaport çıktı. Tok'un yanında 5 bin dolar nakit vardı. Evde yapılan aramada da 46 bin dolar ele geçirildi.


Ne olmuştu?

Eyüpsultan'da 1 Mart'ta seyir halindeki 3 ATV aracından biri arızalanmış, yol kenarına çekilen arızalı araç tamir edilmeye çalışılırken aynı yönde ilerleyen iki araçtan birisi buradaki 3 ATV'ye çarpmış, yaralanan 5 kişiden Oğuz Murat Aci hayatını kaybetmişti.


Kazaya neden olan 17 yaşındaki sürücü Timur Cihantimur'un kaza yerine gelen annesi Eylem Tok'un aracıyla buradan uzaklaşıp annesiyle önce Mısır'a, ardından da ABD'ye gittikleri tespit edilmişti.


Şüphelilerin iadesi için geçici tutuklama talep evrakı, Adalet Bakanlığınca ABD yetkili makamlarına iletilmişti.


#Eylem Tok
#Timur Cihantimur
#ABD
1 ay önce