Dünya İdlibe son nokta

İdlib’e son nokta

TSK’nın, Suriye’nin İdlib ilinde Astana anlaşmaları kapsamında kurduğu gözlem noktaları çalışmaları sona erdi. Kurulan 11 No.’lu 12. gözlem noktası, Hama’nın kuzeyi ve Lazkiye kırsalındaki muhalifler ile Esed rejimi güçlerinin cephe hatlarını gözleyecek.

Haber Merkezi Yeni Şafak
TSK, İdlib'de ateşkes gözlem noktaları kurulması çalışmalarını tamamladı.
TSK, İdlib'de ateşkes gözlem noktaları kurulması çalışmalarını tamamladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Astana anlaşmaları çerçevesinde İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki ateşkes gözlem noktaları kurulması çalışmalarını tamamladı. TSK, Kazakistan’ın başkenti Astana’da garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran arasında sağlanan anlaşma çerçevesinde, 12 Ekim 2017’de İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki ateşkes takibi için başlattığı misyonu sürdürüyor.

CEPHE HATLARINI GÖZLEYECEK

TSK konvoyu İdlib’in güneybatı kırsalındaki Cisr eş-Şuğur ilçesine bağlı İştabrak köyünde 11 nolu 12. gözlem noktasını kurdu. Söz konusu gözlem noktası, Hama’nın kuzeyi ve Lazkiye kırsalındaki muhalifler ile Beşşar Esed rejimi güçlerinin cephe hatlarını gözleyecek. Böylelikle İdlib gerginliği azaltma bölgesinde yapılması planlanan 12 gözlem noktasının kurulumu tamamlandı.

STRATEJİK NOKTALARDA BULUNUYOR

TSK’nın ateşkes gözlem misyonu için konuşlandığı noktaların birkaç kilometre karşısında Beşşar Esed rejimi ordusu unsurları ve İran destekli yabancı gruplar bulunuyor. Türkiye sınırına 40 kilometre uzaklıktaki Hader beldesinin Tel Eys köyünde kurulan 6 nolu ve sınıra yaklaşık 35 kilometre mesafedeki Anadan ilçesi kırsalında bulunan 4 nolu gözlem noktası, Halep’in batı kırsalına hakim konumuyla stratejik öneme sahip. İki nokta da rejim mevzilerine çok yakın konumda.

SURİYE İÇİNDE GÖZLEM YAYI

Türkiye-Suriye sınırında en uzak gözlem noktası, yaklaşık 88 kilometre içerde bulunan Hama kırsalındaki Tel es Savvan’da (Morik) kurulan 9 nolu nokta. İdlib’in güneybatısında Zeytinlik bölgesindeki 12 nolu gözlem noktası ise sınıra yaklaşık 500 metre mesafede olmasıyla en yakın nokta konumunda. Son gözlem noktasının kurulmasıyla, İdlib’in kuzeyinden başlayan, Suriye toprakları içinde bir yay çizerek İdlib’in güneybatısında son bulan ateşkes gözlem hattı oluşturulmuş olacak.

REKLAM

TSK’nın bulunduğu bölgeler

1- Dana ilçesindeki Salva köyü

2- Daret İzze ilçesindeki

Samaan Kalesi

3- Daret İzze ilçesindeki Akil Dağı

4- El Hader ilçesine bağlı Tel Eys köyü

5- Serakib ilçesine bağlı

Tel Tukan köyü

6- Marretinuman ilçesine

bağlı Sırman köyü

7- Halep batı kırsalındaki Anadan

8- İdlib’in güneybatısında

Zeytinlik bölgesi

9- Hama kırsalındaki

10- Raşidin bölgesi

11- Zaviye bölgesi

12- İdlib’in güneybatı kırsalında

Cisr eş Şuğur ilçesine bağlı

İştabrak köyü

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.