Dünya İran tankeri Adrian Derya 1 Cebelitarıktan ayrıldı

İran tankeri Adrian Derya 1 Cebelitarık’tan ayrıldı

İran tankeri Adrian Derya 1 Cebelitarık’tan ayrıldı

İngiltere, İran tankeri eski adıyla Grace 1 olan Adrian Derya 1'in Cebelitarık'tan ayrıldığını açıkladı. İran'ın Londra Büyükelçisi Baidinejad, “İran’ın petrol tankerinin nihayet Cebelitarık'ta 45 gün alıkonulduktan sonra, uluslararası sulara açılmaya başladığını onaylıyoruz” dedi. İngiltere'ye bağlı Cebelitarık Özerk Yönetimi, Suriye'ye yönelik ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle 4 Temmuz'da İran tankerini alıkoyduğunu duyurmuştu. İran da 19 İngiltere bandralı "Steno Impero" adlı petrol tankerini 19 Temmuz'da Hürmüz Boğazı'ndan geçişi sırasında denizcilik kurallarına uymadığını gerekçe göstererek alıkoymuştu.

Haber Merkezi DHA
Adrian Derya 1.
Adrian Derya 1.

İran’ın Londra Büyükelçisi Hamid Baidinejad, İran tankeri Adrian Derya 1’in Cebelitarık’tan ayrıldığını açıkladı.

  • İran’ın Londra Büyükelçisi Hamid Baidinejad, İran tankeri Adrian Derya 1’in (eski adıyla Grace 1) Cebelitarık’tan ayrıldığını sosyal medya hesabından duyurdu. Baidinejad, “İran’ın petrol tankerinin nihayet Cebelitarık'ta 45 gün alıkonulduktan sonra, uluslararası sulara açılmaya başladığını onaylıyoruz” dedi.

Londra Büyükelçisi, tankerin Cebelitark'tan ayrıldığını sosyal medya hesabından duyurdu.

'Cebelitarık'tan ayrılacağını duyurmuştu'

Baidinejad, daha önce sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Perşembe günü 'alıkoymanın kaldırılmasından' bu yana gemideki tüm mürettebatın konuşlandırılması için gün boyu çaba sarf edildi. Koordinatörle olan temaslar an ve an takip ediliyor. Geminin bu gece yola çıkması bekleniyor ve iki uzman mühendislik ekibi Cebelitarık'tan farklı rotalarda geliyor” dedi.


Cebelitarık ABD'nin alıkoyma istediğini reddetmişti

Cebelitarık Hükümeti, ABD’nin İran tankerini alıkoyma isteğini, Avrupa Birliği yasalarına uymadığı gerekçesiyle reddettiğini, “Merkezi Otoritenin talep edilen emirleri yerine getirememesi, Avrupa Birliği hukukunun işleyişinin ve AB ve ABD'deki İran'a uygulanan yaptırım rejimlerindeki farklılıkların bir sonucudur” açıklamasıyla duyurmuştu.

İran-İngiltere arasında Cebelitarık krizi
DÜNYA
İran-İngiltere arasında Cebelitarık krizi

Cebelitarık İran gemisini serbest bıraktı ABD yakalama kararı çıkardı
DÜNYA
Cebelitarık İran gemisini serbest bıraktı ABD yakalama kararı çıkardı

ABD İran tankeri için Cebelitarık'a başvurmuş
DÜNYA
ABD İran tankeri için Cebelitarık'a başvurmuş
Abone Ol Google News
Hepsinin yolu Türkiye’den geçti
Gündem

Hepsinin yolu Türkiye’den geçti

İngiltere’nin eski Ankara Büyükelçisi Richard Moore, birçok roman ve filme konu olan İngiliz gizli servisi MI6’nın başına geçti. İstanbul ve Ankara kritik şehirler olduğu için buralarda görev yapan birçok istihbaratçı ya da diplomat kariyer basamaklarını hızlıca tırmanıyor. CIA’in ilk kadın başkanı Gina Haspel ile Fransız istihbaratı DGSE’nin başındaki Bernard Emie’nin yolu da Türkiye’den geçti. Üç ismin ortak özelliği iyi Türkçe konuşmaları.
Süper Lig'in 21. takımı Fatih Karagümrük oldu
Spor

Süper Lig'in 21. takımı Fatih Karagümrük oldu

TFF 1. Lig Play-Off finalinde Adana Demirspor ile Fatih Karagümrük karşı karşıya geldi. Maçın normal süresi 1-1 berabere sonuçlanırken uzatma dakikalarında da sonuç değişmedi ve penaltı atışlarına geçildi. Penaltı atışları sonucunda Adana ekibini 6-5 mağlup eden Fatih Karagümrük Süper Lig’e çıkan taraf oldu.
Sosyal medya yasası Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi
Teknoloji

Sosyal medya yasası Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi

Sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı ve böylelelikle yürürlüğe girmiş oldu. Kanunla birlikte suç oluşturan kısmi içeriğin çıkarılmasının mümkün olduğu durumlarda, erişimin engellenmesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararının verilmesi imkanı sağlanarak aynı internet sitesinde yer alan ve suç oluşturmayan içerikler yönünden ifade ve haber alma özgürlüğü daha da güvenceli hale getirilecek. Bu ve diğer maddeler sosyal medya kullanımının çok daha güvenli olmasını sağlayacak.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.