Dünya İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular

İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular

Gazze Şeridi'nde bir grup Filistinli, İsrail hapishanelerinde tutuklu Filistinlilere destek vermek amacıyla Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) binasının önünde gösteri düzenledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular
Gazze kentindeki ICRC binasının önünde Ulusal ve İslami Güçler Komitesi'ne bağlı Esirler Komitesi'nin, İsrail hapishanelerinde tutuklu Filistinlilere destek vermek için düzenlediği gösteriye katılan Filistinliler, "idari tutukluluğun" sonlandırılmasını talep eden dövizler taşıdı.

Fetih Hareketi Merkez Komitesi Üyesi Amal Hamad, komite adına yaptığı konuşmada, "Bugün esirlere destek vermek için buradayız. Sözümüzün arkasında olduğumuzu teyit ediyorum. Özgür kalana kadar arkalarındayız." ifadelerini kullandı.

İsrail hapishanelerinde Filistinli tutukluların başına gelenlerden İsrail'i sorumlu tutan Hamad, uluslararası toplumu ve insan hakları örgütlerinden "bütün tutukluların serbest bırakılması için acilen harekete geçmelerini" talep etti.

İsrail'in "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamaya göre, istihbarata dayalı olarak Filistinliler 1 ila 6 ay alıkonabiliyor. Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde ise askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Filistin makamlarının verilerine göre İsrail'deki hapishanelerde yaklaşık 7 bin Filistinli bulunuyor.


İsrail yine bir Filistinliyi katletti
DÜNYA
İsrail yine bir Filistinliyi katletti

İsrail Gazzeli balıkçıyı vurdu
DÜNYA
İsrail Gazzeli balıkçıyı vurdu

Filistin'den ABD'ye Mescid-i Aksa çağrısı
DÜNYA
Filistin'den ABD'ye Mescid-i Aksa çağrısı

'Mescid-i Aksa her gün yakılıyor'
DÜNYA
'Mescid-i Aksa her gün yakılıyor'6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.