Dünya Libya İçişleri Bakanı Başağa Mısırlı heyetle güvenlik iş birliğini görüştü

Libya İçişleri Bakanı Başağa Mısırlı heyetle 'güvenlik iş birliğini' görüştü

Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa, başkent Trablus'ta Mısır'dan gelen bir heyetle ortak güvenlik sorunları ve iki ülke arasında güvenlik iş birliğini geliştirme konularını görüştü. Görüşmede, güvenlik iş birliğini geliştirmenin yanı sıra Libyalı taraflar arasındaki ateşkes anlaşmasının desteklenmesi ve İsviçre'nin Cenevre kentinde 19-23 Ekim'de düzenlenen 5 5 Ortak Askeri Komite toplantılarından çıkan sonuçların ele alındığı kaydedildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Libya İçişleri Bakanı Başağa Mısırlı heyetle güvenlik iş birliğini görüştü
Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa

Libya İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Başağa'nın Mısırlı güvenlik heyetiyle gerçekleştirdiği görüşmede Libya İstihbarat Başkanı Imad et-Trablusi de hazır bulundu.

Hafter'in suçlarının incelenmesi için Libya'ya üçüncü kez heyet gönderildi
DÜNYA
Hafter'in suçlarının incelenmesi için Libya'ya üçüncü kez heyet gönderildi
  • Görüşmede, güvenlik iş birliğini geliştirmenin yanı sıra Libyalı taraflar arasındaki ateşkes anlaşmasının desteklenmesi ve İsviçre'nin Cenevre kentinde 19-23 Ekim'de düzenlenen 5 5 Ortak Askeri Komite toplantılarından çıkan sonuçların ele alındığı kaydedildi.

Güvenlik politikaları

Söz konusu görüşmenin, Libya İçişleri Bakanlığının, komşu ülkelerle iş birliğini geliştirmeyi hedefleyen ve Kahire ile Trablus arasında ortak eylemi önemseyen güvenlik politikaları çerçevesinde gerçekleştiği aktarıldı.

Libya çıkarması
DÜNYA
Libya çıkarması
  • Bakanlığın açıklamasında Mısırlı heyette yer alan üyelerle ilgili bilgi paylaşılmazken, yerel basında, diplomatlar ile güvenlik mensuplarından oluşan heyete Mısır Genel İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Eymen Bedi'nin başkanlık ettiği bilgisi yer aldı.

Kalıcı ateşkes imzalanmıştı

İsviçre'nin Cenevre kentinde 19-23 Ekim'de düzenlenen 5 5 Ortak Askeri Komite toplantıları sonucunda Libya hükümeti ile Halife Hafter güçlerinden heyetler arasında kalıcı ateşkes anlaşması imzalanmıştı.

Libya'da alıkonan Türk gemisi serbest bırakıldı
DÜNYA
Libya'da alıkonan Türk gemisi serbest bırakıldı

Mısır Genel İstihbarat Teşkilatı Başkanı Abbas Kamil, 19 Aralık'ta Bingazi'de, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter ile bir araya gelmişti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.