|

'May teyze' Çin'de fenomen oldu

Çin sosyal medyasında hızla yayılan "May teyze" lakabıyla ülkede bir internet fenomenine dönüşen İngiltere Başbakanı May, iki ülke arasında "altın çağın" ileri taşınması vurgusu yaptı. Gördüğü ilgiden dolayı çok memnun olduğunu dile getiren May, Çin halkına defalarca teşekkür etti.

Yeni Şafak
12:29 - 3/02/2018 Cumartesi
Güncelleme: 12:31 - 3/02/2018 Cumartesi
AA
İngiltere Başbakanı Theresa May, Çin ziyaretinde halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı.
İngiltere Başbakanı Theresa May, Çin ziyaretinde halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in Çin ziyaretinde iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin yaşadığı "altın çağın" daha ileri taşınması ve İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının (Brexit) iki ülke ilişkilerine etki etmeyeceği vurgusu yapıldı.

Çin'e yaptığı 3 günlük gezisinde başkent Pekin’de Çin Başbakanı Li Kıçiang ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping görüşen May, ardından finans kenti Şanghay’a geçerek bu ülkedeki ziyaretini tamamladı.


May teyze lakabı internette fenomene dönüştü

Ziyareti öncesi Çin sosyal medyasında hızla yayılan "May Yi" (May teyze) lakabıyla internet fenomenine dönüşen İngiltere Başbakanı, Çinlilerin gözünde "aileden biri" olarak nitelendirildi.

Çincede kan bağı olmasına bakılmaksızın aile kadar yakın kişilere yakıştırılan "Yi" (teyze) kelimesiyle çağrılmaktan onur duyduğunu belirten İngiliz Başbakan, Çin halkına kendisine gösterdikleri bu teveccühten ötürü defalarca teşekkür etti.


İşbirliği çağrısı

Görüşmelerde, Brexit ve iki ülke arasında ilk defa 2015 yılında dillendirilen "altın dönem” vurgusuyla ikili iş birliklerinin genişletilmesi, serbest ticaretin korunması ve teşvik edilmesi konusunda taraflar arasında fikir birliğine varıldığı vurgulanırken, uluslararası arenada iş birliği çağrısı yapıldı.

İngiliz sanayi devleri dahil 50 kişilik iş adamı heyetinin May’e eşlik ettiği gezide iki ülke arasında 13,6 milyar dolar tutarında bir dizi anlaşmaya imza atılırken, iki ülke arasındaki ticaret ise 2017 itibarıyla 79 milyar dolara ulaştığına dikkat çekildi. Bu ziyaretle İngiltere’nin Çin’e gıda içecek ve finans hizmetleri ihracatının önü açıldı.


İki ülke ilişkilerinde altın çağ vurgusu ve Brexit etkisi

May'in iki ülke arasındaki ekonomi ve ticaretin artırılmasının ana gündem olduğu gezisinde Çin Devlet Başkanı Şi’nin 2015’te İngiltere’yi ziyaret ettiğinde, ilişkiler için kullandığı "altın dönem”in yeni aşamasına geçileceği mesajı verildi.

Ziyarette Pekin’de yapılan görüşmelerde, Çin Başbakanı Li, altın çağa yönelik “Çin ve İngiltere arasındaki ilişkilerin altın devrini yeni bir aşamaya çıkarmayı umuyoruz. Çin'in İngiltere'ye açtığı kapı, giderek daha da büyüyecek." ifadelerini kullandı. İngiliz Başbakan May de "İngiltere ve Çin'in ilişkilerinde yaşadığı altın dönemin güçlenmesini bekliyoruz.” dedi.


"Brexit süreci ilişkilere etki etmeyecek"

İngiltere’de Eylül 2016’da yapılan Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği’nden ayrılması referandumunda İngiliz halkının ayrılmaktan yana oy kullanması ile başlayan Brexit sürecinin ilişkilere etki etmeyeceğine dikkat çekildi.

Çin Başbakanı Li, İngiltere ile ikili ilişkilerde Brexit gerçeği ile yüzleştiklerine işaret ederek, Çin-İngiltere ilişkilerinin, İngiltere- Avrupa Birliği ilişkilerinin değişmesinden ötürü değişiklik göstermeyeceğini vurgu yaptı. İngiliz mevkidaşı May de Brexit sonrası İngiltere’nin Çin dahil dünya genelindeki ülkelerle ilişkilerini derinleştireceğini ve daha küresel bir dış görünüşe sahip olacağını söyledi.


Uluslararası arenada iş birliği

May’in ziyaretinde Pekin-Londra hattında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü, G20 gibi uluslararası kuruluşlarda iş birliğinin artırılması da gündeme geldi.

Çin Devlet Başkanı Şi, İngiltere'de 2016’da başbakan seçilmesinden bu yana Çin’e ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren May ile görüşmesinde, iki ülkenin, Birleşmiş Milletler, G20 ve Dünya Ticaret Örgütü gibi çok taraflı kuruluşlarda küresel zorluklarla mücadele etmek için iş birliğini artırması çağrısı yaptı.

Başbakan May ise Çin ve İngiltere’nin dünyanın iki önemli oyuncusu olduğunu belirterek iki ülkenin kurduğu küresel stratejik ortaklığı daha ileri götürmeyi arzu ettiklerini ifade etti.

#Çin
#Theresa May
#Ticaret
#İngiltere
6 yıl önce