Dünya Mülteci kampıdeğil cezaevi Herkes buradan kaçmaya çalışıyor

Mülteci kampı değil cezaevi:  Herkes buradan kaçmaya çalışıyor

Yunanistan’ın Sisam Adası’nda açılan yeni mülteci kampı gözetleme kameraları, X-Ray tarayıcıları ve manyetik kapılarla donatılmış. Adada daha önce bulunan çadır kamptan 5 ay önce kaçan Suriyeli Abdurrahman Emane, “Kampta yaşayan herkes bir yolunu bulup oradan kaçmaya çalışıyordu” dedi. Emane yeni kampın hapishaneden farksız olduğunu söyledi.

Abone Ol Google News
Hatice Saka Yeni Şafak
Mülteci kampı değil cezaevi: ​Herkes buradan kaçmaya çalışıyor
Yalnız elektronik çiple girilebilen kampta her yer kameralarla gözetleniyor.

Yunanistan’ın mültecilere zulmü bitmiyor. Sisam Adası’nda açılan yeni mülteci kampı da eleştirilerin odağında. Dikenli tellerle çevrili kamp gözetleme kameraları, X-Ray tarayıcıları ve manyetik kapılarla donatılmış. Bir gözaltı merkezi de bulunan kampa yalnız elektronik çiplerle girilebiliyor. 600 kişinin yerleştirildiği kampı hem mülteciler, hem de sivil toplum kuruluşları insanlık dışı olarak niteliyor.

Abdurrahman Emane
Abdurrahman Emane

KAMPA GELEN ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR

  • Adadaki önceki çadır kentte 2 yıl kalan Suriyeli Abdurrahman Emane, yeni kampa yerleşenlerin zor günler geçirdiğini anlattı. Kendisinin elektrik, su ve internet bulunmayan eski çadır kentte hayat mücadelesi verdiğini aktaran Emane, “Kampta yaşayan herkes bir yolunu bulup oradan kaçmaya çalışıyordu” dedi. Emane, 5 ay önce kamptan kurtulmayı başardığını, yeni kampa giden arkadaşlarının ise zor günler geçirdiğini kaydetti:

Yunanistan'da hapishane değil mülteci kampı: Elektronik kelepçeyle girebiliyor termal kameralarla izleniyorlar
FOTOĞRAF 10
Title
Yunanistan'ın Sisam adasında kapalı mülteci kampı açıldı. Dikenli tellerle çevrili kampa elektronik çiple giriliyor. Bu kamp, diğer Ege adaları İleryoz, Midilli, Kos ve Sakız adalarında da açılması planlanan beş kamptan biri. Avrupa Birliği (AB), bu proje için 276 milyon euro ayırdı. İlk olarak Sisam adasında açılan kamp, diğer adalarda da açılması planlanan kamplar için pilot proje olarak nitelendiriliyor.
Title
İnsan hakları grupları bu yeni kapalı mülteci kamplarını, göçmenler üzerindeki kısıtlamaları büyük oranda artırdığı gerekçesiyle eleştiriyor.
Title
Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve temsilcileri kampın açılışı öncesinde Avrupa Birliği'ne ve Yunanistan'a mültecilerin hareket hakkını kısıtlayan bu plandan vazgeçmeleri için çağrı yaptı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği de söz konusu plana ilişkin endişelerini dile getirdi.
Title
Ancak Yunan hükümeti, kamplarda bulunan su imkanları, tuvaletler, aileler için ayrılmış özel alanlar ve daha yüksek güvenlik önlemleri gibi donanımlara dikkat çekti.
Title
Pazartesi günü mülteciler, Sisam adasında bulunan diğer kamptan bu yeni kapalı kampa yerleşecek. Yunanistan Göç Bakanlığı, eski kampın ay sonunda kapanacağını açıkladı.
Title
Avrupa Birliği'ne geçiş yolu olması nedeniyle özellikle Yunanistan'a çok sayıda mülteci akın ediyor. 2015 yılında bir milyondan fazla insan Yunanistan'dan sığınma talep etti. Mevcut Afganistan krizinin de, mülteci sayılarını artırması bekleniyor.
Title
Title
Title
Title
Yunanistan'da hapishane değil mülteci kampı: Elektronik kelepçeyle girebiliyor termal kameralarla izleniyorlar
Mültecilere insanlık dışı muameleleriyle her defasında eleştiri yağmuruna tutulan Yunanistan, tepki toplayan bir uygulamaya daha imza attı. Sisam Adası'nda yeni bir 'kapalı' mülteci kampı açıldı. Dikenli tellerle çevrilen, gözetleme kameraları, X-Ray tarayıcıları ve manyetik kapılarla donatılan kampta bir de gözaltı merkezi bulunuyor. Yalnızca elektronik çiplerle girilebilen kampın kapıları ise gece kapalı kalıyor. Adeta bir hapishaneyi andıran tesise, sivil toplum kuruluşlarının da tepkili.

AVRUPA’DA İNSAN HAKLARI YOK

“Yeni kampın hapishaneden farkı yok. Özgürlükleri tamamen ellerinden alındı. Bu insanlar suçlu değil ve ceza gerektirecek bir davranışta da bulunmadılar. Kamptaki gençlerin ve çocukların geleceğe dair umutları ve beklentileri kalmadı. Avrupa’ya büyük hayallerle gelmiştik. Savaştan ve ölümden kaçtık. Avrupa’da insan hakları ve özgürlük olduğunu düşündük. Fakat bunun doğru olmadığını acı bir tecrübe ile öğrendik.”

Batı dünyası Aylan bebekten ders çıkarmadı
GÜNDEM
Batı dünyası Aylan bebekten ders çıkarmadı

Bütün adalara açılacak

  • Sisam Adası’nda tartışmalara yol açan kapalı mülteci kampı geçen hafta açıldı. Kamp, Aydın’ın Kuşadası ilçesine sadece 4 mil uzaklıkta. Avrupa’nın en büyük göçmen kamp, 154 dönümlük alan üzerine inşa edildi. Avrupa Birliği, bu proje için 276 milyon Euro ayırdı. Sisam adasında açılan bu kamp, diğer Ege adaları İleryoz, Midilli, Kos ve Sakız adalarında da açılması planlanan beş kamptan biri. İlk olarak Sisam’da açılan kamp, diğer adalardakiler için de pilot proje olarak nitelendiriliyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.