Dünya Myanmar ordusundan yalan kitap

Myanmar ordusundan yalan kitap!

Myanmar ordusunun 'Rohingya krizi' ile ilgili hazırladığı kitapta yalan bilgilere yer verdiği öğrenildi. 1940 yılında Rohingya Müslümanlarının öldürdüğü Budistlerin cesetleri olarak belgelenen fotoğrafın gerçekte Bangladeş'te ve 1971 yılındaki iç savaşta çekildiği ortaya çıktı.

Haber Merkezi Diğer
Kitapta, 'Bengalliler yerel halkı vahşice öldürüyor' ifadesi yer alıyor.nn
Kitapta, 'Bengalliler yerel halkı vahşice öldürüyor' ifadesi yer alıyor.nn

Myanmar Ordusu'nun Rohingya kriziyle ilgili yayımladığı bir kitapta, 1940 yılında Rohingya müslümanlarının öldürdüğü Budistlerin cesetleri olarak belgelediği fotoğrafın, gerçekte Bangladeş'te ve 1971 yılındaki iç savaşta çekildiği ortaya çıktı.

Siyah beyaz basılan fotoğraf, geçen temmuz ayında yayımlanan kitabın, 1940 yılında Myanmar'da Etnik Karışıklık başlıklı bölümünde yer aldı.

Euronews'te yer alan habere göre, fotoğrafta yerde yatan iki cesedin yanında ayakta dikilen genç bir erkek, elindeki tırmığı cesetlere doğrulturken görülüyor.

Kitapta, 'Bengalliler yerel halkı vahşice öldürüyor' ifadesi yer alıyor.nn

Yanlışlarla dolu bir kitap

Ancak Reuters'ın araştırması fotoğrafın, yüzbinlerce Bangladeşlinin Paklistan Ordusu tarafından öldürüldüğü, Bangladeş'te 1971 yılında devam eden iç savaşta çekildiğini ortaya çıkardı.

Arakan'daki zulüm kadınları ve çocukları vuruyor
FOTOĞRAF 9
Title
23 yaşındaki Bibi Zeyna, askerler tarafından yerleştirildiği çadırda yakınlarının yardımı ile dünyaya getirdiği altı günlük bebeğini kucağında taşıyor. Zeyna, henüz adını koymadığı bebeğinin geleceği için ne umut ettiği sorusu sorulduğunda yaşaması cevabını veriyor.
Title
20 yaşındaki Nur Kayida, askerler tarafından yerleştirildiği çadırda annesinin yardımı ile dünyaya getirdiği iki günlük bebeğini kucağında taşıyor. Kayida, henüz adını koymadığı bebeğinin geleceği için ne umut ettiği sorusu sorulduğunda yaşaması cevabını veriyor.
Title
23 yaşındaki Moriam Begom, askerler tarafından yerleştirildiği çadırda çevredeki diğer sığınmacı kadınların yardımı ile dünyaya getirdiği yedi günlük bebeğini kucağında taşıyor. Begom, henüz adını koymadığı bebeğinin geleceği için ne umut ettiği sorusu sorulduğunda yaşaması cevabını veriyor.
Title
26 yaşındaki Mumina Hatum, askerler tarafından yerleştirildiği çadırda çevredeki diğer sığınmacı kadınların yardımı ile dünyaya getirdiği dört günlük bebeğini kucağında taşıyor. Hatum, henüz adını koymadığı bebeğinin geleceği için ne umut ettiği sorusu sorulduğunda yaşaması cevabını veriyor.
Title
25 yaşındaki Gulbahar, askerler tarafından yerleştirildiği çadırda çevredeki diğer sığınmacı kadınların yardımı ile dünyaya getirdiği bir günlük bebeğini kucağında taşıyor. Gulbahar, henüz adını koymadığı bebeğinin geleceği için ne umut ettiği sorusu sorulduğunda yaşaması cevabını veriyor.
Title
28 yaşındaki Rehana Begom, askerler tarafından yerleştirildiği çadırda çevredeki diğer sığınmacı kadınların yardımı ile dünyaya getirdiği dört günlük bebeğini kucağında taşıyor. Begom, adını Abdurrahman koyduğu oğlunun geleceği için ne umut ettiği sorusu sorulduğunda yaşaması cevabını veriyor.
Title
20 yaşındaki Anora Begom, askerler tarafından yerleştirildiği çadırda çevredeki diğer sığınmacı kadınların yardımı ile dünyaya getirdiği yirmi günlük bebeğini kucağında taşıyor. Begom, henüz adını koymadığı bebeğinin geleceği için ne umut ettiği sorusu sorulduğunda yaşaması cevabını veriyor.
Title
20 yaşındaki Shon Sita, askerler tarafından yerleştirildiği çadırda çevredeki diğer sığınmacı kadınların yardımı ile dünyaya getirdiği beş günlük bebeğini kucağında taşıyor. Sita, henüz adını koymadığı bebeğinin geleceği için ne umut ettiği sorusu sorulduğunda yaşaması cevabını veriyor.
Title
Arakan'daki zulüm kadınları ve çocukları vuruyor
Arakan'daki zulüm kadınları ve çocukları vuruyor
Myanmar'ın Arakan eyaletinde ordu ve Budist milliyetçilerin zulmünden en çok etkilenenler kadınlar ve çocuklar oluyor. Tehlikeli yolculuklarının ardından hayatta kalmayı başaran çoğu Arakanlı müslüman kadın, tecavüzleri, sivil vatandaşlara yönelik katliamlar ve köylerinin yakılması gibi korkutucu hikayeler ile Bangladeş sınırına ulaşıyor. Bangladeş hükümeti tarafından Cox's Bazar bölgesindeki geçici kamplara yerleştirilen Rohingyalar bu sefer de gıdasızlık ve salgın hastalıklar gibi zorluklar ile karşı karşıya kalıyor.

Ayrıca kitapta yer alan bir başka fotoğraf, Rohingya müslümanlarını ülkeyi terk ederken göstermesine rağmen, bu fotoğrafın açıklamasında da söz konusu insanların Bangladeş'ten Myanmar'a girdikleri yazılıyor.

Ortaya çıkan bu durum üzerine görüşleri sorulan Myanmar Enformasyon Bakanlığı genel sekreteri Myo Myint Maung kitabı okumadığını ve yorum yapmayacağını söyledi.

  • Myanmar Ordusu'nun halkla ilişkiler ve propaganda birimince çıkarılan 117 sayfalık, Myanmar Politikası ve Ordu - Bölüm: 1 ismini taşıyan kitap, ülkenin en büyük şehir Yangon'da kitapevlerinde satışa sunuldu.

"Bengalli", Myanmar'ın birçok bölgesinde Rohingya'ların Bangladeş'ten göç ettiklerini hatırlatarak etnik çoğunlukla aralarındaki kültürel mesafeyi ima eden bir deyim.

Arakanlı Müslümanlar sesleniyor: Duyuyor musunuz?
OYNAT 01:00
Arakanlı Müslümanlar sesleniyor: Duyuyor musunuz?
Dünyanın kendilerine sağır olduğu Arakanlı Müslümanların verdikleri hayatta kalma mücadelelerindeki sessiz çığlığı duyun...


Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede
Gündem

Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede

Barış Pınarı Harekatı'nda dün şehit düşen ve yaralanan askerlerimizin hastaneye sevk edilirken çekilen fotoğrafları dün PKK'ya ait haber kaynakları tarafından paylaşıldı. Askerlerimizin rütbelerine dahi yer verilen bilgiler, "Hastane çevrelerinde PKK gözcüleri mi dolaşıyor?" sorusunu da beraberinde getirdi. yenisafak.com'a bilgi veren güvenlik kaynakları, hastanelerdeki tedbirlerin üst seviyeye çıkarıldığını söyledi.
Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir
Gündem

Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Belgrad'da gerçekleştirilen Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 141. Genel Kurul toplantılarında HDP'li milletvekilinin Fransa öncülüğünde Türkiye'yi kınama amaçlı hazırlanan acil gündem maddesine destek vermesine ilişkin, "HDP'li bir milletvekili Fransa'nın önerisine destek verdi. Türkiye'nin önerisinin de karşısında yer aldı. Bundan büyük bir üzüntü duyduğumu ifade edeyim. Türkiye içerisinde siyasi tartışmaları yapabiliriz. Ama Türkiye'nin dışında bu ülkenin milletvekili, milleti temsil eden milletvekillerinin bu milletin ortak menfaati için milletin ortak kararı için mücadele etmesi gerekir. Malumunuz Anayasa'ya göre milletvekilleri kendisini seçenleri değil milletin tamamını temsil ederler. Bu anlayış ve şuurla hareket etmeleri gerekir. Ben o arkadaşımızı burada kınıyorum." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu'na 22 Ekim'de günübirlik ziyaret gerçekleştirecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.