|

Rapora Üzümcü bakacak

Suriye'deki kimyasal saldırıdan kanıt toplayan BM uzmanları, sonuçları Lahey'deki KSYÖ Genel Direktörü Üzümcü'ye sunacak.

Lahey
00:00 - 2/09/2013 Pazartesi
Güncelleme: 23:26 - 1/09/2013 Pazar
Yeni Şafak
Rapora Üzümcü bakacak
Rapora Üzümcü bakacak

Suriye'de kimyasal silah saldırısını araştırmakla görevli BM uzmanlarının topladıkları delillerin incelenmesinin 3 hafta kadar sürebileceği belirtildi. Lahey'deki Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü'nden (KSYÖ) yapılan açıklamada, Avrupa'da farklı laboratuvarlarda yapılacak ve 3 hafta kadar sürecek incelemelerin ardından hazırlanacak raporun BM Genel Sekreteri'ne sunulacağı bildirildi.

Suriye'de inceleme yapan BM uzmanlarının Lahey'de KSYÖ Genel Direktörü Büyükelçi Ahmet Üzümcü'yle görüştükleri ve Üzümcü'nün uzmanların Hollanda'ya gelebilmesi için uçak ayarlayan Berlin'e teşekkür ettiği kaydedildi.

BERLİN'E TEŞEKKÜR

Şam'da kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen bölgelerde çalışmalarını tammalayan BM denetçileri, önceki akşam saatlerinde Almanya'nın kiraladığı bir uçakla Hollanda'ya gelmiş ve ardından delillerle KSYÖ merkezine geçmişti.

Sarin gazı kullanıldı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dün yaptığı açıklamada bir kez daha Suriye'de Sarin gazı kullanıldığını söyledi. NBC televizyonuna konuşan Bakan Kerry, 'Kimyasal saldırının nereden yapıldığını biliyoruz. Nereye yapıldığını da biliyoruz. Daha sonra olanları da tam olarak biliyoruz' ifadesini kullandı.


11 yıl önce