DünyaTürkiye, Afrikada 5 büyükelçilik daha açacak

Türkiye, Afrika'da 5 büyükelçilik daha açacak

Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçisi Fatih Ulusoy; Burundi, Orta Afrika Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Liberya ve Sierra Leone'de yakın zamanda büyükelçiliklerin açılmasının planlandığını söyledi.

Haber MerkeziAA
Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçisi Fatih Ulusoy
Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçisi Fatih Ulusoy

Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçisi Fatih Ulusoy, Addis Ababa Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde Türkiye'nin kıtadaki varlığına ve yürüttüğü faaliyetlere ilişkin konferans verdi. Konferansa, öğrencilerin yanı sıra çok sayıda akademisyen de katıldı.

Türkiye'nin 2008 yılından bu yana Afrika Birliği'nin stratejik partneri olduğunu hatırlatan Ulusoy, hali hazırda kıtadaki 39 olan büyükelçilik sayının, açılması planlanan 5 ülkeyle birlikte 44'e çıkacağını belirtti.

Ulusoy, "Burundi, Orta Afrika Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Liberya ve Sierra Leone gibi beş ülkede yakın zamanda büyükelçiliklerimizin açılması planlanıyor. Hedefimiz Afrika'nın 50 ülkesinde temsilciliğimizin olması." diye konuştu.

20 yılda 10 bin Afrikalı Türkiye'de burslu okudu

REKLAM

Son 20 yılda Türkiye'de 10 binden fazla Afrikalı öğrencinin burslu eğitim gördüğünü belirten Ulusoy, Etiyopyalı öğrencileri Türkiye burslarına başvuru yapmaya ve Türkiye'de eğitim almaya davet etti.

Ulusoy, Türkiye ve Afrika ülkeleri arasındaki ticaret hacminin 16,7 milyar dolara ulaştığına işaret ederek, Türkiye'nin kıta ülkeleriyle ekonomik işbirliğini artırmayı sürdüreceğine değindi.

Türkler 30 bin Etiyopyalıya istihdam sağlıyor

Etiyopya ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin istikrarlı biçimde sürdüğünü ve Türkiye'nin Sahra Altı Afrika'daki ilk büyükelçiliğini Addis Ababa'ya açtığını vurgulayan Ulusoy, geçen yıllarda iki ülke liderlerinin yaptığı karşılıklı ziyaretler ve imzaladığı anlaşmalarla bu ilişkinin üst seviyelere çıktığını bildirdi.

REKLAM

Büyükelçi Ulusoy, Etiyopya'da çeşitli alanlarda 165 Türk firmasının iş yaptığını ve bunların yaklaşık 30 bin Etiyopyalıya istihdam sağladığını dile getirdi.

Üç üniversitede Türkçe dersleri başlayacak

Türk kuruluşlarının ülkede önemli projelere imza attığını hatırlatan Ulusoy, "Yunus Emre Enstitüsü marifetiyle gelecek yıl Etiyopya'da üç üniversitede Türkçe dersi verilmeye başlanacak." ifadesini kullandı.

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin de katılımcılara bilgi veren Ulusoy, bu konuda öğrencilerin ve akademisyenlerin merak ettiği soruları yanıtladı.

Konferansa öğrenciler ve akademisyenler yoğun ilgi gösterdi.

FETÖ'cü polisler fark edildi, notu yuttu
Gündem

FETÖ'cü polisler fark edildi, notu yuttu

Haklarında birden çok FETÖ davası bulunan eski emniyet müdürü Ömer Köse ve eski emniyet amiri Gaffur Ataç'ın tutuklu bulundukları cezaevinde avukat ile yaptıkları görüşmedeki tavırları ve neticesindeki tutumlarıyla ilgili cezaevi yönetimi tarafından tutanak tutuldu. Tutanakta, Köse'nin avukatı aracılığıyla Gaffur Ataç'a ulaştırmaya çalıştığı bir not kağıdının görevliler tarafından fark edilmesi üzerine, Ataç'ın not kağıdını yuttuğu belirtildi.
Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası
Teknoloji

Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası

Samsung’un önümüzdeki hafta tanıtacağı Galaxy S9’un satışlarını teşvik için eski telefonu getirenlere 1300 TL indirim yapacağı iddia ediliyor. Güney Koreli teknoloji devi böyle bir kampanyayla satış rekorları kırabilir.
İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası
Gündem

İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısından sonra açıkladığı seçim ittifakının adının ‘Cumhur ittifakı’ olacağının belli olmasının ardında gözler yarın Meclis’e sunulacak 26 maddelik teklife çevrildi. İşte son gelen bilgilere göre 2019’da sandıkta karşımıza çıkması muhtemel oy pusulası da böyle şekillenebilir…
Artık barutla çalışan silah kalmayacak
Teknoloji

Artık barutla çalışan silah kalmayacak

Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Uğur Hasırcı, silah sanayisindeki lider ülkelerde 100 yıla kadar barutlu fırlatıcı ve barutlu silahın kalmayacağını söyledi.
Çukur'da tepki çeken Emrah Amir ve trafik polisi sahnesi
Hayat

Çukur'da tepki çeken Emrah Amir ve trafik polisi sahnesi

Çukur dizisinin 17. bölümüne yeni katılan Alperen Duymaz'ın canlandırdığı Emrah Amir karakteri sosyal medyada tepki topladı. Çukur'un son bölümünde, Emrah Amir'in kendisini makas attığı için durduran trafik polisine sergilediği tavırlar dizinin hayranlarını kızdırdı. Çukur seyircisi sosyal medyada, dizinin yeni anti kahramanı Emrah'a tepki gösterirken, son bölümde görünmeyen Vartolu nerede sorusu çok konuşuldu.