Dünya Türkiyenin Yemen hamlesi Esedi mi vuruyor?

Türkiye'nin Yemen hamlesi Esed'i mi vuruyor?

Tarih boyunca sürekli ateş üstünde duran Ortadoğu'da son zamanların en çok konuşulan gündem maddeleri Suriye ve Yemen. Uluslararası toplum, Suud'un başlattığı ve Türkiye'nin de destek verdiği Husilere karşı başlatılan operasyonları konuşurken, Suriye haberleri de Muhaliflerin son haftalarda kazandığı üstün başarılarla öne çıkıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Türkiyenin Yemen hamlesi Esedi mi vuruyor?
Arap Baharı ile başlayan süreç sonrasında adeta "kaynayan kazan"a dönüşen Ortadoğu'da, uluslararası medya şu günlerde özelikle Suriye ve Yemen üzerinde yoğunlaştı. Yemen'de İran destekli Husilere karşı operasyon yapan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona Türkiye'nin destek vermesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şii Husileri sert bir şekilde eleştirmesinin ardından Tahran'a yaptığı ziyaret sonrasında Suriye'de denklemler değişti.

Muhaliflerin Suriye'de son haftalarda ciddi başarılar elde ederek çok sayıda şehri kontrol altına alması "5 yıldır kan ağlayan ülkede taşlar yerinden" yorumlarını da beraberinde getirdi.

Yeni Şafak gazetesi yazarı Akif Emre, bugün "Suriye'de cihadsız mücahidler?" başlığıyla kaleme aldığı yazısında, Türkiye'nin koalisyona verdiği desteğin, Suriye üzerinden okunması gerektiğini söylüyor. Akif Emre, yazısında Yemen üzerinde düzenlenen koalisyonun Suriye ile alakasını şöyle özetliyor;

"Baas'ın taktikleri tükendi"

"Devletle oyunun vekalet savaşları marifetiyle yürütüldüğü, zaman zaman sekter zaman zaman etnik mahiyet kazandığı Ortadoğu'daki çatışmaların mahiyetinin ahlaki ve ilkesel kaygılardan çok kurtlar sofrasında pazarlık unsuru olduğunu bir kez daha hatırlatarak muhtemel duruma göz atmaya devam edelim. Suriye'de Baas güçlerinin savaşma takatinin gittikçe tükenme emareleri sergilediği artık aşikar hale geldi. Buna karşılık muhalefetin topyekün bir başarı kazanmaktan çok uzakta, enerjisinin büyük bir kısmının birbirine karşı kullanılarak tüketilmesinin istendiği bir tablo var karşımızda."

IŞİD'i gösterip seküler muhalefete razı etme planı

"Görünen o ki Suriye'de askeri anlamda yeni Suud eksenli koalisyon ağırlığını hissettireceği bir stratejiyi uygulamaya koyuyor. Türkiye'nin Yemen'deki Husi karşıtı koalisyona aktif desteğinin gerçek karşılığını Suriye'deki askeri operasyon olarak okumak daha isbetli olur. Özellikle cihadcı olmayan “mücahid"lere yardım ederek Batının da desteğini alacağı en azından karşı çıkmayacağı yeni bir denge kurma girişimi bu. Böylelikle cihadçı karşıtı bir cihat başlatarak ılımlı muhaliflerin muhtemel Suriye pazarlığında belirleyici olacağı bir denge arayışı. El Kaide'yi yahut IŞİD'i gösterip ılımlı hatta mümkünse seküler muhalefete razı etme planı kimi çevrelrin başından beri kurguladığı bir senaryo."

Yazının tamamını okumak için tıklayınız
İngiltere Başbakanı Johnson istifa etti
Dünya

İngiltere Başbakanı Johnson istifa etti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson istifa etti. "Yeni bir lider seçilene kadar göreve devam edeceğim." diyen Johnson, dünyanın en iyi görevini bıraktığı için çok üzgün olduğunu dile getirdi. İngiltere’de bakanlar da dahil 50’den fazla hükümet görevlisinin art arda istifa etmesi siyasi krize neden olmuştu. Johnson Başbakanlık Ofisi 10 Numara'da Kovid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle uzun süredir eleştiri ve istifa baskısı altındaydı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan doktor Ekrem Karakaya için başsağlığı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan doktor Ekrem Karakaya için başsağlığı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya'da görev yaptığı hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden doktor Ekrem Karakaya’nın ailesiyle telefonda görüşerek taziyelerini iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, doktor Ekrem Karakaya’nın menfur bir saldırı sonucu vefat etmesinden büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, merhuma Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Malezya ile ortak aşı geliştirme çabaları içindeyiz
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Malezya ile ortak aşı geliştirme çabaları içindeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakub ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Görüşmelerde ekonomi, yatırımlar, savunma sanayii, teknoloji, sağlık ve iletişim gibi çeşitli alanlardaki ilişkilerimizi kapsamlı şekilde ele aldık. Salgına rağmen ticaret hacmimiz geçen yıl 3.5 milyar dolar seviyesini aşmıştır. Bu yılın ilk 6 ayındaki rakamlar da istikrarlı artışın devam ettiğini gösteriyor. 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimizi kısa zamanda yakalayacağımızı gösteriyor. Hedeflerimize daha hızlı adımlarla ilerleme imkanına da kavuşacağız. Yerli ve milli aşımız Turkovac'ın Malezya'da kullanımına sunulması dahil, aşı teknoloji transferi gibi konularda müşterek çalışmalar yürütmeyi planlıyoruz" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.