Dünya Ya işbirliği ya kaos

Ya işbirliği ya kaos

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) Millî Savunma ve Güvenlik Enstitüsü (MSGE) tarafından bu yıl 5.’si düzenlenen İstanbul Güvenlik Konferansı dün başladı. Konferansa KKTC İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars da katıldı.

Abone Ol Google News
Talha Menteş Yeni Şafak
Ya işbirliği ya kaos
Ayşegül Baybars

Burada açılış konuşması yapan Baybars, Doğu Akdeniz’de keşfedilmiş hidrokarbon kaynaklarının bölgede kartların yeniden karılmasına yol açtığına dikkat çekerek kaynakların Rumlarla eşit paylaşımından yana olduklarını vurguladı.

Petrol ve doğalgazın bazı bölge ve ülkelere fayda sağlarken bazıları için de büyük sorunlara, hatta çatışma ve savaşlara yol açtığını hatırlatan Baybars, “Bizim seçtiğimiz yol ise işbirliğidir. Bu kaynakların öncelikle iki halkın, dolayısıyla bölgenin faydasına kullanılması yoludur” dedi. KKTC olarak Rum Yönetimi’ne 2011’den beri defaatle iyi niyetle teklif götürdüklerini söyleyen Baybars, Rumların sözde ‘egemenlik’ iddiasıyla bu teklifleri reddettiğini kaydetti. Rum Kesimi’nin paylaşmak yerine krizi tırmandırmayı seçtiğini söyleyen Baybars, Kıbrıs Türklerinin hakkını sonuna kadar savunacaklarını belirtti.

Almanya’da PKK-Nazi ortaklığı
DÜNYA
Almanya’da PKK-Nazi ortaklığı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.