Ekonomi 2019da 25 il birbirine yakınlaşacak

25 il bir birine yakınlaşacak

2019'da 25 il birbirine yakınlaşacak

25 ili doğrudan etkileyecek 70 milyar liralık 12 proje yeni yılda bir bir hizmete alınacak. Mesafeleri kısaltacak 3 yüksek hızlı tren hattı, 2 otoyol ve 7 tünel hem can ve mal güvenliğini sağlayacak hem de milyarlarca liralık tasarrufun önünü açacak. Söz konusu projeler ile Doğu'da BTK üzerinden, Batı'da ise Pendik- Halklı hattı üzerinden Çin’den Londra’ya kesintisiz ulaşımın da yolu açılmış olacak.

Kenan Biter Yeni Şafak
70 milyar lira maliyetli 12 proje 2019 yılında  hizmete alınacak.
70 milyar lira maliyetli 12 proje 2019 yılında hizmete alınacak.

2019 yılına sayılı günler kala ulaşımda mesafeleri kısaltacak çok sayıda projenin açılışı için de geri sayım başladı. İzmir’den Ankara’ya, Sivas’tan Ardahan’a bir çok ilde mesafeler kısalacak, vatandaşların yollarda geçirdiği zamanda ise maksimum 7 saate kadar azalma olacak.

25 ili etkileyecek

Toplam yatırım maliyeti 70 milyar lirayı bulan 3 yüksek hızlı tren hattı, 2 otoyol ve 7 tünel 25 ili doğrudan etkileyecek. Dolaylı olarak ise Edirne’den Kars’a neredeyse tüm illerin ulaşım hattına kolaylık sağlanacak.

Sınırları aşacak

2019’da açılması planlanan iki YHT hattının bir ayağı da sınırları aşacak. Pendik- Halklı ile Çin’den Londra’ya kesintisiz ulaşımın yolu açılacakken Ankara-Sivas hattı ise Erzincan ve Erzurum üzerinden Bakü-Tiflis-Kars demiryoluna bağlanıp bu hat üzerinden de tarihi İpek Yolu’na entegre olacak.

Milyarlarca liralık tasarruf

Yeni yılda hayata geçirilecek 12 dev proje mesafeleri kısaltmasının yanı sıra bulundukları güzergahlardaki trafik çilelerini de sona erdirecek. Bu sayede hem milyarlarca dolarlık tasarrufun önü açılacak hem de can ve mal güvenliği sağlanmış olacak.

Pendik-Halkalı banliyö hattı havadan görüntü

Tek hatta 100 bin araçlık yolcu

Yeni yılın ilk hizmete alınan projesi ise Pendik-Halkalı hattı... İstanbulluların dört gözle beklediği Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren(YHT) hattının devamı niteliğindeki Pendik-Halkalı banliyösü en geç 2019'un Mart ayına kadar hizmet vermeye başlayacak. 8.5 milyar TL yatırım maliyetli hattın hizmete girmesiyle Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12 dakikaya, Bostancı-Bakırköy arası 37 dakikaya, Gebze-Halkalı arası 115 dakikaya inecek. Yük trenleri ise Pendik'ten Londra'ya kadar kesintisiz demir yolu hattı ile bağlanmış olacak. Projenin bütün olarak hizmete girmesiyle yaklaşık 100 bin aracın taşıyacağı yolcu bu sistemle taşınabilecek.

REKLAM

10 il heyecanla bekliyor

Raylı sistemlerde Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Treni için öngörülen takvim de 2019. İki il arasındaki mesafeyi 6 saatten 2 saate indirecek 10 milyar TL maliyetli proje Sivas ile sınırlı kalmayıp Erzincan ve Erzurum'u takip ederek Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'na ve Demir İpek Yolu'na da entegre olacak.

  • Trenlerin 250 km işletim hızıyla çalışacağı 602 km’lik hat güzergah üzerinde Kayseri'ye, Konya hattı üzerinden ise Mersin'e, Gaziantep'e, Diyarbakır'a, Derince üzerinden ise Samsun'a kadar ulaşacak.

4 milyar TL cepte kalacak

2019’un en çok konuşulan projesi ise hiç şüphesiz İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşımı 9 saatten 3,5 saate indirecek olan yaklaşık 40 milyar liralık dev yatırım Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi. Gelecek yıl açılması planlanan dev projede 36 viyadük, 3 tünel, 20 gişe alanı, 25 kavşak, 6 otoyol yer alırken, otoyolun hizmete girmesiyle birlikte mesafe 95 kilometre kısalacak ortalama 4 milyar TL tasarruf yapılmış olunacak.

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu.

Ankara’yı denize yaklaştıracak ilk adım

2020’de açılacak olan Ankara-İzmir arasını 3,5 saate indirecek yüksek hızlı tren projesinin en önemli ayaklarında Polatlı-Afyonkarahisar hızlı tren hattı da 2019 yılı sonunda tamamlanarak seferlerine başlıyor. 700 milyon lira harcanan 167 km’lik hattın açılmasıyla Afyonkarahisar'dan İzmir'e trenle 1.5 saatte gidilebilecek.

İstanbul’un giriş ve çıkışındaki tatil trafiği tarih olacak

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi kadar önemli olan ve İstanbul'dan Sakarya'nın Akyazı ilçesine kadar devam ederek Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri ile bağlantı sağlayacak olan 430 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu'nun da 2019'da bitirilmesi planlanıyor. 7 milyar lira maliyetli otoyolda 14'ü Avrupa, 29'u Anadolu kesiminde olmak üzere toplam 43 kavşak yer alıyor.

REKLAM
  • Toplamda 8 tünel, 24 viyadük, 62 köprü, 78 alt geçit, 47 üst geçit ve 200 menfezin bulunacağı otoyolda, ayrıca 4 şerit ile dünyanın en geniş tünelleri inşa edilecek. Otoyolla birlikte özellikle bayram ve tatil günlerinde İstanbul'un giriş ve çıkışında yaşanan görüntüler de tarih olacak.

Dünyanın en uzun ikinci tüneli

Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde geçen yıl 17 Mart'ta temeli atılan Zigana Tüneli'nde çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. Doğu Karadeniz'i Ortadoğu, Kafkaslar ve İran'a bağlayan tarihi İpek Yolu'nun geçtiği güzergâhta yapımı süren tünel gelecek yıl tamamlandığında dünyanın ikinci, Avrupa'nın ise 14,5 kilometre ile en uzun karayolu tüneli olacak. 1 milyar lira para harcanan tünel, Gümüşhane-Trabzon arasındaki ulaşımı da 40 dakika kısaltacak.

Araçlar tırmanmayacak 18 milyon liralık yakıt depoda kalacak

Antalya-Konya karayolu üzerinde yapımı devam eden 7 bin 300 metrelik Alacabel Tüneli tamamlandığında, kışın tipi ve buzlanma nedeniyle sürücülerin yaşadığı çileli yolculuk ve kilometrelerce uzunluğundaki araç kuyruğu da son bulacak. 12 Ekim 2019’da açılacak proje sayesinde yol mesafesi yaklaşık 7 kilometre kısalacak.

  • Tırmanma ve inişleri kaldırdığı için araç yakıt tasarrufu açısından ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacak projeyle yıllık akaryakıt tüketiminde 18 milyon liralık tasarruf sağlanacağı tahmin ediliyor.

Tatilcilerin 40 dakikalık kabusu sona eriyor

Özellikle tatilcilerin gözünü korkutan Çanakkale-İzmir karayolu Ayvacık-Küçükkuyu arasında bulunan ve yaklaşık 40 dakikada kat edilebilen 24 kilometrelik Kazdağları rampaları, hali hazırda yapımı süren iki tünelle 5 dakikada geçilecek. Önümüzdeki yaz sezonunda hizmet vermesi beklenen tüneller Ayvacık-Küçükkuyu arasındaki mesafeyi de 3 kilometre daha kısaltacak.

Ardahan'ın 'çılgın projesi'

Temeli 11 Mart 2017 tarihinde atılan ve Ardahan ile Posof arasındaki uzaklığı 80 kilometreden 65 kilometreye kadar düşürecek Ilgar Dağı Tüneli de yaklaşık 428 milyon liraya malolacak ve 29 Ekim 2019'da hizmete açılacak.

32 viraj tünelle geçilecek

Van-Hakkari karayolundaki 2 bin 730 rakımlı ‘32 viraj’ olarak bilinen Güzeldere Geçidi, hayata geçirilen 550 milyon liralık tünel projesiyle tarih oluyor. Projenin tamamlanmasıyla birlikte 22 kilometrelik zorlu yol 3 bin 100 metrelik düz bir tünel ile 45 dakikadan 5 dakikaya inecek.

REKLAM

Hakkari-Van arasındaki 32 virajlı yol sürücülerin başını döndürüyor.

45 dakika azaltacak

Kış aylarında sürücülerin korkulu rüyası olan ve Giresun'u Şebinkarahisar, Alucra ve Çamolukilçeleriyle İç Anadolu Bölgesi'ne bağlayan 2 bin 200 rakımlı Eğribel tüneli de yeni yılın açılacaklar listesinde. Giresun'un iç kesiminde bulunan Alucra, Şebinkarahisar ve Çamoluk ilçelerine mesafeyi 45 dakika azaltacak.

Ticaret ağını genişletecek

Zara-Suşehri arasındaki Geminbeli Tüneli de 2019´da açılacak. Karadeniz Bölgesi´ni Sivas üzerinden Akdeniz Bölgesi´ne bağlayacak Geminbeli Tüneli ile özellikle kışın 2010 rakımlı Geminbeli Geçidi´nde sürücülerin yaşadığı sıkıntılar sona erecek. Karadeniz ile İç Anadolu Bölgesi´nde ticaret ağının genişlemesine de vesile olacak olan tünel, 8 bin 400 metre uzunluğunda olup 2 tüpten oluşuyor.

2019'da hayatımıza girecek 20 yenilik
FOTOĞRAF 26
Title
İşte 2019'da hayatımıza girecek yeni uygulamalar ve projeler...
Title
Market alışverişlerinde plastik poşetler ücretli hale gelecek. Poşetlerden alınacak ücret 25 kuruş olarak belirlendi.
Title
İnternet kullanıcılarının internet kullanımı esnasında yoğun veri trafiğinden etkilenmemesi için ve oluşabilecek teknik problemleri engellemek amacıyla uygulanan planlanmış uygulamalar bütünü olan Adil kullanım kotası 2019 yılında kaldırılacak.
Title
Gençleri tasarrufa yönlendirmek amacıyla başlatılan devlet destekli çeyiz hesaplarında ilk ödeme 2019'da yapılacak.
Title
İstanbul'da minibüs, taksi dolmuş ve servis taşımacılığı yapan araçlarla ilgili alınan karar doğrultusunda 1 Ocak 2019 yılından itibaren araçların tavanlarına ve sağ-sol yanlarına plakası yazılacak.
Title
İşbaşı eğitim programı kapsamında gençlere istihdam yaratan iş yerlerine asgari ücret desteği sürecek. Böylece gençlerin iki yıla kadar istihdamda kalmaları sağlanacak. Birinci yıl yüzde 50'si, ikinci yıl da yüzde 25'i İŞKUR tarafından karşılanacak.
Title
Aylık prim, hizmet belgelerinin elektronik ortamda alınması için Kolay Belge Kolay Hizmet Uygulaması başlatılacak.
Title
Sigara paketleri tek tip ve tek renk olacak. Paketlerde sigaraların markasına ait logo yer almayacak.
Title
3 bin gence bilişim uzmanlığı eğitimi verilecek.
Title
Ev hizmetlerinde olduğu gibi işverenlik uygulaması yaygınlaştırılacak, 80 bin iş yeri kolay işverenlikten yararlanabilecek.
Title
Profil temelli nitelikli danışmanlıkla iş arayanlara ve işverenlere daha etkili hizmet sunulacak.
Title
2019'da 4 milyonu aşkın kişiye danışmanlık hizmeti verilecek, 500 bin kişinin kurs, programlardan yararlanması sağlanacak.
Title
Elektronik tebliğat uygulaması, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren başlayacak.
Title
KOBİ’lerin alacaklarını tazmin edememeleri durumunda zararlarını karşılamak için Devlet Destekli Alacak Sigortası devreye alınacak.
Title
Tüm yurt dışı birimlerimizde faaliyete geçecek olan Yurt Dışı Teşkilatı Bilgi Yönetim Sistemi ile vatandaşların işlemleri kolaylaşacak.
Title
İşverenin elini rahatlatmak için Teşvikten Kazancım Ne kadar uygulaması başlatılacak.
Title
TürkAkım'dan ilk doğal gaz 2019 sonunda Türkiye’ye gelecek.
Title
Atatürk Havalimanı’nın İstanbul Yeni Havalimanı’na taşıma işlemi 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle hızlandırılacak ve yolcu konforundan taviz uçak seferleri ve yer hizmetleri kademeli olarak taşınacak.
Title
Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile yolcu taşımacılığı 2019 yılında başlayacak.
Title
2013 yılında başlayan Halkalı-Gebze banliyö hattında yapılan yenileme çalışmalarında sona yaklaşıldı. Gebze'den Halkalı'ya 105 dakikada seyahat edilebilme imkanı sağlayacak hattın 2019’un ilk çeyreğinde açılması planlanıyor.
Title
Esnafın 4 gözle beklediği işsizlik maaşı için pirim ödemeleri de 1 Ocak 2019’dan itibaren başlayacak.
Title
İş kazalarını önlemek amacıyla, çıkarılan yasa uyarınca iş kazası yaşanmayan işyerlerine prim teşviki sağlanmaya başlayacak.
Title
Yeni randevu sisteminin devreye girmesiyle, kimlik kartı ve sürücü belgesi için randevu süresi 60 günden 10 güne indirilecek.
Title
Konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak Emlak Bankası 16 yıl sonra yeniden faaliyete geçecek.
Title
Haziran 2019'dan itibaren yeni imar planlarında bisiklet yolları ve bisiklet park istasyonları zorunlu olacak.
Title
Çılgın Proje olarak da adlandırılan Kanal İstanbul projesinin inşaatına başlanacak.
2019'da hayatımıza girecek 20 yenilik
2018 yılının bitmesine sayılı günler kala milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren bir çok düzenleme ve proje için de takvim işlemeye başladı. 2019'da alışverişlerde poşetlerden ücret alınmasından adil kullanım kotasının kaldırılmasına, çeyiz hesabında ilk ödemelerden esnafa işsizlik maaşına kadar bir çok yeni düzenleme hayata geçirilecek. Öte yandan Atatürk Havalimanı'nın taşınması ve çılgın proje Kanal İstanbul'un temelinin atılması gibi kritik projelerde de 2019 önemli yer tutacak.

Dolar haftanın son gününe nasıl başladı?
EKONOMİ
Dolar haftanın son gününe nasıl başladı?

BES’e geri dönene devletten bin TL
EKONOMİ
BES’e geri dönene devletten bin TL

Köprü cezaları silindi: Ödeyenlerin paraları iade edilecek
EKONOMİ
Köprü cezaları silindi: Ödeyenlerin paraları iade edilecek

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.