Ekonomi Çanakkaleye YPK onayı

Çanakkale’ye YPK onayı

Yüksek Planlama Kurulu; Marmara bölgesindeki otoyol ringinin son ayağı olan Çanakkale Köprüsü için beklenen kararı aldı. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “Şu an ihale dokümanlarını hazırlıyoruz ve bu ayın sonunda ilana çıkacağız. İnşallah 18 Mart 2017 tarihinde de ilk kazmayı vuracağız” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Çanakkale Boğazı'nın inşaa edilmesiyle Marmara Denizi etrafı bir otoyol ringine dönüşecek.
Çanakkale Boğazı'nın inşaa edilmesiyle Marmara Denizi etrafı bir otoyol ringine dönüşecek.
Türkiye'nin mega projelerinden biri olması beklenen Çanakkale Köprüsü için Kalkınma Bakanlığı Yüksek Planlama Kurulu'ndan onay çıktı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Kars'ta bu müjdeli haberi verdi. Valiliği ziyaret ederek burada gazetecilere açıklamada bulunan Arslan, gurur projeleri olarak nitelendirdiği Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü açtıklarını, bağlantısında olan otoyollarda da çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Bunların tamamlayıcısı olan 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararını aldık. Şu an ihale dokümanlarını hazırlıyoruz ve bu ayın sonunda ilana çıkacağız” dedi.

Bayramlaşma törenine Bakan Ahmet Arslan’ın yanısıra Kars Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Kars Milletvekilleri Selahattin Beyribey ve Milletvekili Orhan Atalay ile Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın ve partililer ile vatandaşlar da katıldı.


YAVUZ VE OSMANGAZİ İLE BİRLİKTE RİNG OLACAK

1915 Çanakkale Köprüsü'nün ihale aşamasının sorulması üzerine, ihaleye eylül ayının sonunda çıkılacağını söyleyen belirten Arslan, Türkiye'de önemli projelerin hayata geçtiğini belirtti. Arslan, “Ülkemizin büyük projeleri önemli. Gerçekten gurur projelerimiz olan Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü açtık. Onların bağlantısında olan otoyollarda da çalışmalar devam ediyor. Bunların tamamlayıcısı olan 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili YPK kararını aldık. Şu an ihale dokümanlarını hazırlıyoruz ve bu ayın sonunda ilana çıkacağız” diye konuştu.

YİD MODELİYLE İNŞA EDİLECEK

Bakan Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü için yap, işlet, devret modeli ile ilana çıkacaklarını vurguladı. Ocak ayı içerisinde teklifleri alacaklarını ifade eden Arslan, şunları kaydetti: “İnşallah 18 Mart 2017 tarihinde de ilk kazmayı vuracağız. Dolayısıyla Sarıkamış bizim için önemli, Çanakkale bizim için önemli. Ecdadın kanı ile sulayıp bize vatan olarak bıraktığı bu toprakları layığı ile işlemek lazım. Oralarda refah seviyesi yüksek bir şekilde yaşayabilmemiz için biz, inşallah onların da ruhuna uygun şekilde bu ülkeyi geliştiriyoruz. 1915 Çanakkale de ona uygun yaptığımız projelerden biri, inşallah ihale süreci ülkemiz için, insanımız için hayırlı olsun.”Çanakkale Boğazı ‘1915’ ile geçilecek
EKONOMİ
Çanakkale Boğazı ‘1915’ ile geçilecek


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.