EkonomiDabro pajalavat Hoşgeldiniz

Dabro pajalavat Hoşgeldiniz

Bayramda otelleri dolduran yerli turist yerini Ruslara bırakıyor. Rusya ile normalleşmenin ardından ilk turist kafilesi dün , 189 yolcusuyla Antalya'ya geldi. Sektör yavaş yavaş artacak ziyaretçi sayısı ile 4 milyon Rus bekliyor.

Arzu KurumYeni Şafak
Rusya ile yaşanan kriz sonrasında zor günler geçiren turizm sektörünün yüzü 9 günlük Ramazan Bayramı tatiliyle güldü. Bayram tatilinin bitmesine bir gün kala Rusya'dan, tamamı Rus yolcu olan ilk kafilenin dün Antalya'ya gelmesi, sektör için çifte doping oldu. 7,5 ay sonra 189 yolcusuyla gelen ilk kafile, çiçekle karşılandı. Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz, bu uçuşun charter olmadığını ve tarifeli slotlar olduğunu belirterek, "Ancak tamamı tur paketi satın almış yolcular" dedi. Rusya'dan Türkiye'ye uygulanan yasakların kalkmasıyla birlikte heyecanla beklenen ilk uçuşu değerlendiren sektör temsilcileri yaşanan gelişmelerden memnun.

BEKLENTİ 4 MİLYON TURİST

Yaşanan krizden sonra, sektör için acil yapılması gerekenleri paylaşan Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Zeki Apalı, Antalya'nın dünyada en çok beş yıldızlı otele sahip olan tek il olduğunun altını çizerek, “Antalya'da o kadar büyük tesisler var ki. Değil bir, beş tane uçak gelse o tesislerin doluluk oranlarının sağlanması mümkün değil. O yüzden bunun yaraya derman olması adına çok hızlı bir şekilde charter uçuşlarının konulması gerekiyor. Rusya'dan 4 milyon turist gelmesi bekleniyor. Bu dönemi biraz daha uzatarak ekime kaydırabilirsek 2 buçuk üç aylık dönemde 4 milyonun sadece 2 iki buçuk milyonunu getirebilirsek o tesisleri ayakta tutabiliriz” diye konuştu.

Zeki Apalı


SEKTÖR YIL SONUNDA TOPARLANIR


Ramazan Bayramı dolayısıyla şuanda doluluk oranlarının maksimum düzeyde olduğunu dile getiren Nano Tur Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Açıkgöz ise, gelen ilk turist kafilesinin sektöre canlılık katacağını dile getirerek, "Şu anda turizm sektöründe yeni destinasyonlar üzerinde çalışılıyor, özellikle Hindistan ve Çin üzerinde duruluyor. Bu bölgeler çok uzak. Hindistan'dan gelen turistler esnaftan çok otellere fayda sağlıyor. Ama Çin kalabalık nüfusuyla çok büyük pazar. Rusya'nın açığını bu ülke kapatabilir" diye konuştu. Bu ülkelerin yanı sıra Türk cumhuriyetleri, İran ve Irak gibi ülkelerinde yakın markaja alınması gerektiğini söyleyen Açıkgöz, sektörün sezon sonu toparlanarak önümüzdeki yıla iyi bir başlangıç yapacağını sözlerine ekledi.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.