Ekonomi Eyyubi Camiiözenle taşınıyor

Eyyubi Camii özenle taşınıyor

Hasankeyf’teki 4 bin 600 ton ağırlığındaki Eyyubi (Kızlar) Camii’nin ilk bölümü SPMT aracı ile 4,5 kilometre uzaklıktaki Yeni Kültürel Park Alanı’na taşındı. Ana gövdesi 2, bahçe duvarları 6 parça halinde taşınacak caminin yeni yerine ulaştırılması için köprü inşa edildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
4 bin 600 tonluk Eyyubi Camisi’nin ilk bölümünün taşınma süreci tamamlandı.
4 bin 600 tonluk Eyyubi Camisi’nin ilk bölümünün taşınma süreci tamamlandı.

Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki Eyyubi (Kızlar) Camisi’nin ilk bölümü SPMT aracı ile Yeni Kültürel Park Alanı’na taşındı. Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapımı tamamlanan ve Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) vizyonu olan Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi eserlerden 4 bin 600 tonluk Eyyubi Camisi’nin ilk bölümünün taşınma süreci tamamlandı. Su altında kalacak 3 bin 500 nüfusa sahip Hasankeyf’in tarihi ve kültürel varlıklarıyla 3 kilometre uzaklıktaki yeni yerleşim alanına taşınması için başlatılan çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda Er-Rızk, Eyyubi ve Koç camileri için koruma ve taşıma çalışmalarıyla ilgili süreç devam ediyor.

15 GÜNDE YENİ YERİNE TAŞINACAK

14. yüzyıl sonu 15. yüzyıl başlarında inşa edildiği tahmin edilen, Hasankeyf’teki eserler arasındaki en ağır yapı olan Eyyubi (Kızlar) Camisi’nin taşınma süreci sürüyor. Tarihi caminin 4 bin 600 ton ağırlığındaki ana gövdesi 2, bahçe duvarları ise 6 parça halinde, kendinden tahrikli modüler sistem (SPMT) ile taşınacak. Dün 48 tekerlekli SPMT aracına yüklenen toplam 115 ton ağırlığındaki bahçe duvarları ile caminin kapısı Dicle Nehri üzerinde özel olarak inşa edilen 12 kutu menfezden oluşan köprü üzerinden geçirilerek, 6 saat süren çalışmanın ardından Yeni Kültürel Park Alanı’na ulaştırıldı. Taşıma işlemi yaklaşık 15 gün sürecek.

Taşınamayanların örneği yapılacak

Baraj gölü alanındaki diğer tarihi değerlerin taşınması, taşınamayacak durumda olanların da yerinde korunması ve bir örneğinin yapılması için çalışmalar sürüyor.

REKLAM

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.