Ekonomi Fahiş fiyat sonrası sebze ve meyve için masa kurulsun önerisi

Fahiş fiyat sonrası sebze ve meyve için 'masa kurulsun' önerisi!

Fırsatçıların müdahalesi ile fahiş fiyat artışlarının ortaya çıktığı ürünlerden bazıları ise sebze ve meyvede ortaya çıktı. Kimi ürünlerde olağanüstü fiyat artışlarının yaşandığı tespit edilirken dikkat çeken çağrı ise Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan'dan geldi. Tavşan, sebze ve meyvede tedarik sürecinin tamamen izlenmesi için masa ya da büro kurulması yönünde öneride bulundu.

Abone Ol Google News
Kenan Biter Yeni Şafak
Fahiş fiyat sonrası ​sebze ve meyve için masa kurulsun çağrısı!
Yapılan denetimlerde en fazla fiyat artışlarının yaşandığı ürünler arasında bazı sebze ve meyve ürünleri de yer aldı.

Ticaret Bakanlığı yetkilileri fahiş fiyat artışlarına yönelik gelen şikayetler üzerine harekete geçti. 81 ilde eş zamanlı yapılan denetimlerde yüzlerce firmaya 15 milyon liranın üzerinde para cezası kesildi.

Yapılan denetimlerde ise en fazla fiyat artışlarının yaşandığı ürünler sebze meyve ile ayçicek yağı, tavuk, yumurta ve un gibi temel gıda ürünleri olarak açıklandı.

yenisafak.com sebze ve meyvedeki fiyat artışlarına yönelik Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan ile konuştu..

MASA YA DA BÜRO KURULSUN ÖNERİSİ

Sebze ve meyve fiyatlarına yönelik bilgi kirliliği olduğunu belirten Tavşan, sebze ve meyvede artık sürecin şeffaf bir zemine kavuşturulması gerektiğine vurgu yaparak, üç kişiden oluşan bir masa ya da büronun kurulması yönünde öneride bulundu.

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan
Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan

Fahiş fiyat çağrısı: Etiket ya da fişin fotoğrafını çekin!
EKONOMİ
Fahiş fiyat çağrısı: Etiket ya da fişin fotoğrafını çekin!

SORUNLARA İLİŞKİN NET TANI KONULSUN

Yaş Sebze Meyve Takip ve Analiz Bürosu ya da Masası şeklinde bakanlık bünyesinde kurulacak birimin görevinin ise yalnızca sebze ve meyvedeki tedarik zincirini takip etmek olması gerektiğine vurgu yapan Tavşan, bu birimin sektördeki sorunlara ilişkin net tanı koyması gerektiğini aksi takdirde ezbere konuşulduğunu belirtti.

  • Bu önerisini ilgili bakanlıklara da ilettiğini kaydeden Tavşan, sektöre ilişkin tespitlerin yapılması halinde sorunların çözüme kavuşabileceğini belirtti.

Ticaret Bakanlığı yetkilileri fahiş fiyat denetimlerini sıklaştırdı.
Ticaret Bakanlığı yetkilileri fahiş fiyat denetimlerini sıklaştırdı.

CIMBIZLA ÇEKİLİYOR

Domatesin kilo fiyatına ilişkin 10-12 lira fiyatların yazılıp çizildiğini ancak şu an markette domatesin kilo fiyatının 4-5 lira olduğunu dile getiren Yüksel, fiyatların en yüksek olduğu lüks bir semtteki manav ya da özel marketten fiyatların cımbızla çekilip yanıltıldığını öne sürdü.

Cezalar stokçunun canını yakmalı
EKONOMİ
Cezalar stokçunun canını yakmalı

FIRSATÇILAK YAPANLAR MUHAKKAK VAR

Sebze meyve sektöründe de diğer sektörlerde olduğu gibi fırsatçılık olabileceğini ve fiyatlarda fahiş artışlar yapılabileceğine de değinen Yüksel, toptan bir sektörü suçlamanın ise yanlış olduğunu dile getirdi. Hallerdeki fiyatların tamamının resmi olduğunu ve buradaki rakamların yapılan bildirimler sonrası sevk edilebildiğini de kaydeden Yüksel, ''Sorun var mı, muhakkak vardır. O yüzden burada sorunun teşhisini net koyup neşteri atmak lazım.'' dedi.

Fahiş fiyatlar Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Mobil Uygulaması üzerinden şikayet edilebiliyor.
Fahiş fiyatlar Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Mobil Uygulaması üzerinden şikayet edilebiliyor.

MARKETLER NEDEN HALLERDEN UCUZ DEĞİL?

Büyük market gruplarının sebze ve meyveyi artık direk üreticinden aldığını, piyasadaki ürünlerin ise yüzde 40'ının sadece hallerden geçtiğini de sözlerine ekleyen Yüksel, neden arada aracı olmamasına rağmen fiyatların hallerden ucuz olmadığının da sorgulanması gerektiğine dikkat çekti.

Ticaret Bakanlığı: Bin 674 işletme bazında 22 bin 535 ürün denetlendi
EKONOMİ
Ticaret Bakanlığı: Bin 674 işletme bazında 22 bin 535 ürün denetlendi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.