Ekonomi FAOdan Türkiyeye Kovid-19 övgüsü

FAO’dan Türkiye’ye Kovid-19 övgüsü

Türkiye’nin salgın sürecinde izlediği politika uluslararası arenada fark yaratırken, çeşitli mecralarda övgü almaya devam ediyor. FAO Türkiye Temsilcisi Dr. Viorel Gutu, Türkiye’nin pandemi sürecini iyi yönettiğini söyledi. Gutu, “Kovid-19’un zorluklarına karşı gerekli tedbirleri zamanında aldı” dedi.

Kıymet Sezer Yeni Şafak
Dr. Viorel Gutu
Dr. Viorel Gutu

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt-Bölge Koordinatörü Dr. Viorel Gutu, Kovid-19’un tarım ve gıda sektörü ile kırsal alandaki etkilerine ilişkin “Türkiye, iyi bir Kovid yönetimi yaptı. Kovid-19’un zorluklarına karşı gerekli tedbirleri zamanında aldı” dedi. Türk ve Suriyeli çiftçilerin katıldığı Uygulamalı Çiftçi Okulları Projesi’nde Orta Asya uygulamasını model aldıklarını belirterek, “Döndüğünde de bu işi yapacağını söyleyenleri programımıza kabul ediyoruz” dedi. FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, Uygulamalı Çiftçi Okulu Projesi açılışı için gittiği İzmir’de Yeni Şafak’ın sorularını yanıtladı.

SÜRECİ İYİ YÖNETTİ

FAO olarak pandeminin tarım ve gıda sektörü ile kırsal alandaki etkilerine ilişkin tespit ve değerlendirmelerini tamamladıklarını, önümüzdeki süreçte kamuoyuna açıklayacaklarını belirten Gutu, “Türkiye, iyi bir kovid yönetimi yaptı. Kovid-19’un zorluklarına karşı gerekli tedbirleri zamanında aldı. Mevsimlik tarım işçilerine yönelik erken kararlar alarak tarımı destekledi, gıda marketçileriyle toplantılar yapılarak marketlerde rafların boşalmamasını sağladı. Pandemi sürecinde belki AVM’ler kapalıydı ama gıda marketleri açıktı” diye konuştu.

TÜRKİYE KALBİNİ AÇTI

Gutu, Suriye’den Türkiye’ye mülteci akınının başladığı ilk yıllarda kırsaldaki durumları izlediklerini, Suriyelilerin mevsimlik tarım işçileri olarak çalışmaya başlaması ardından da Türkiye’nin mevsimlik tarım işçilerine yönelik sorunlarını çözmek, kalifiye eleman açığını doldurmak, Türk ve Suriyelilerin uyumunu sağlamak, teknoloji transferi sağlamak amacıyla projeyi başlattıklarını kaydetti. Türkiye dışında başka ülkelere de Suriye’den mülteci gittiğini anımsatan Gutu, “Biz Türkiye’ye yönelik mülteci göçünden bahsederken, 4 milyondan bahsediyoruz. Ürdün ve Lübnan’da da göç sorunu var ama bu kadar baskı hissetmediler. Mültecilerin Türkiye’de karşılanması da farklıydı. Türkiye, Suriyeli mültecilere kalbini açtı” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN BÜYÜK DESTEK GÖRDÜK

FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık ise Suriyeli mültecilere yönelik yürüttükleri proje hakkında bilgi verdi. Türk çiftçilerin ve Suriyelilerin eşit oranda yararlandırıldığı proje kapsamında tarımsal eğitim, kültürel uyum, iş sağlığı eğitimi yanı sıra Suriyeli mültecilere yönelik beslenme eğitimi, Türkçe eğitimi gibi konularda eğitim verildiğini anlatan Selışık, “Bu eğitimleri, özel sektör ile iş birliği yaparak sahada veriyoruz. Kursiyerlere, mevsimlik tarım işçilerine ödenen ücretlere yakın bir teşvik veriyoruz, öğle yemeği ve ulaşım masraflarını karşılıyoruz. Sahadaki başarıyı görünce daha da genişletmek istedik. Cumhurbaşkanlığı, kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması konusundaki çabalarımızı çok ciddi bir şekilde desteklediler. AB’den fon sağlanması sürecinde Cumhurbaşkanlığı büyük destek verdi” diye konuştu.

Abone Ol Google News
Üç günde ikinci suikast
Dünya

Üç günde ikinci suikast

İran, nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade suikastından 3 gün sonra bu kez de Devrim Muhafızları Komutanlarından Müslüm Şehdan’ın suikastıyla sarsıldı. Şerdan, İHA saldırısı sonucu 3 korumasıyla birlikte öldürüldü. İran Uzmanı Taha Kermani, İsrail’in, Biden’ın gelişi sürecinde İran’ı hataya zorlamaya çalıştığını belirterek, “Saldırılara yenileri de eklenecek” dedi.
Haydutluk soruşturması derinleşiyor
Dünya

Haydutluk soruşturması derinleşiyor

Libya’ya gıda malzemesi taşıyan Türk ticari gemisi Roseline-A’nın uluslararası hukuka aykırı bir şekilde aranmasıyla ilgili soruşturma derinleştirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyada, Türkiye’yi uluslararası arenada zor durumda bırakmak için T’ürk gemilerinin Libya’ya silah taşıdığı’ yalanını ortaya atarak kara propaganda yapan hesaplarla ilgili de harekete geçti.
Anti-kovid önerileri
Ekonomi

Anti-kovid önerileri

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, yeni yılda reel sektör için yokuş kalkış desteği olacak önerilerde bulundu. Önlemler çerçevesinde kapalı işletmelerin bu süreç boyunca vergisel yükümlülüklerinin askıya alınmasının yararlı olacağını belirten Avdagiç, “Faizsiz kredi desteği de verilmeli. Stok, kasa ve sicil affı da olmalı” dedi. Salgın döneminin Türkiye için doğru bir strateji ile sıçrama dönemine dönüşebileceğini belirten Avdagiç, “Üretim kompozisyonunda Türkiye öne çıkarken 2021 ülkemiz için güçlü ihracat yılı olacaktır. Bu yüzden reel sektör ve hükü met olarak odaklanmamız gereken tek konu, milli üretim ve ihracattır. İstanbul yılın ilk 10 ayında 54 milyar dolarlık ihracatla Türkiye ihracatının yüzde 43,2’sini tek başına gerçekleştirdi. Geçen yıl bu oran yüzde 42,6 idi. İstanbul pandemi şartlarına rağmen Türkiye ihracatındaki payını korumayı başardı” diye konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.