Ekonomi Harcamalarıkartla yaptık

Kredi kartı azami faiz oranı değişmedi

Harcamaları kartla yaptık

Bu yıl kartla 820 milyar TL’lik alışveriş yaptık. Ödemenin 720 milyar lirası kredi kartıyla, 100 milyar lirası yüzde 39 büyüyen banka kartıyla gerçekleşti. TCMB de kredi kartı yerine tüketici kredisini tavsiye etti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Geçen yıla göre kartla ödemeler yüzde 15 arttı.
Geçen yıla göre kartla ödemeler yüzde 15 arttı.

Geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 15 artan kartlı ödemeler bu yıl da yüzde 21 artarak 820 milyar liraya ulaştı. Harcamaların 720 milyar lirası kredi kartıyla, 100 milyar lirası ise banka kartlarıyla yapıldı.

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, kredi kartıyla yapılan ödemelerin 2018 yılı sonunda yüzde 19, banka kartıyla yapılan ödemelerin ise yüzde 39 büyüdüğünü söyledi. Canko, “10 yıl önce her 25 kartlı ödemeden 1'i banka kartlarıyla gerçekleşirken, bugün her 3 kartlı ödemeden 1'i artık banka kartlarıyla gerçekleşiyor” dedi.

KAMUDA YAYGINLAŞIYOR

Kamuda kart kabulünün yaygınlaşmasının büyümede etkili olduğunu belirten Canko, bu sayede kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınacağını, vergi gelirlerinin artacağını ve banka müşterisi olmayan kesimin finansal sisteme dahil edilebileceğini söyledi. Kasım 2018 itibarıyla kredi kartı adedi 66 milyon, banka kartı adedi 144 milyon seviyesine ulaştı. Böylece toplam kart adedi 210 milyon adede çıktı. 2017 yılında 88 milyon adet temassız ödeme yapılırken, 2018 yılı kasım sonu itibarıyla 200 milyon temassız ödeme gerçekleşti. Türkiye'nin Ödeme Yöntemi (TROY) logolu kart sayısı da 7 milyona ulaştı.

  • Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında 2019 yılı için değişikliğe gidilmediğini açıkladı. TCMB’den yapılan açıklamada, “Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin datasına
2 milyar TL yatırım
EKONOMİ
Türkiye’nin datasına 2 milyar TL yatırım

İstanbul’da taksicilere
ceza yağdı
EKONOMİ
İstanbul’da taksicilere ceza yağdı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.