Ekonomi Bu çağrı size

Bu çağrı size

15 Temmuz’daki çok uluslu darbe girişimini durduran Türkiye, “ekonomik savaşı” da kazanır. Saldırıya daha çok çalışarak, üreterek ve ihracatı artırarak cevap verelim. Yeni Şafak, bu saldırıya karşı “ihracat seferberliği” için çağrı yapıyor.

Abone Ol Google News
Murat Palavar Mesude Demirhan Yeni Şafak
Bu çağrı size
İhracat seferberlik çağrısı artarak sürüyor

Yeni Şafak’ın yaptığı ihracat seferberliği çağrısı büyük yankı buldu. İş dünyasının destek verdiği ihracat çağrısına Türkiye’nin her bölgesinden destek geldi. Bugün ise en çok ihracat yapan ilk 12 ilin ticaret ve sanayi odalarını dinledik. İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Ankara, Gaziantep, Sakarya, Manisa, Denizli, Hatay, Adana ve Kayseri’deki iş dünyası temsilcisi isimler; Türkiye’nin geleceğinin yatırım, üretim ve ihracata dayalı ekonomik büyüme modeli olduğunu ifade etti.

ÖNE ÇIKAN TALEPLER

Başkanların anlattıklarında; ekonomik büyümenin en önemli ayağını teşkil eden ihracatın artırılması için katma değerli ürünlere yönelme ve yeni Pazar arayışı vurgusu öne çıktı. “İnadına üretim ve ihracat” diyen iş adamlarının öne çıkan talep ve önerileri şöyle: Çok konuşacak bir dönem değil, çok çalışacak bir dönemdeyiz. Reformlar geciktirilmeden yapılmalı. Afrika ile para akışına düzenleme gerekiyor. Döviz borcu olmayan sanayiciye rekabet şansı getirdi.”

81 İLDEN İHRACAT

Türkiye’de ihracat yapmayan il yok. Ancak sayfamızdaki tablodan da anlaşılacağı üzere Türkiye ihracatının yüzde 80’i 10 ilden yapılıyor. İhracatın yüzde 40’ını tek başına yapan İstanbul’dan en düşük ihracatı yapan Kars’a kadar bütün illerde işletmelerin daha fazla ihracat yapma potansiyeli olduğuna dikkat çekiliyor. İş adamları ve girişimcilerin iç pazarla yetinmemeleri gerekiyor. Yüksek kurlardan kaynaklanan alım gücünün bir miktar düşebileceğini dikkate alarak sanayicinin bu saatten sonra yapacağı ihracat daha büyük önem taşıyor.

EYLÜL’DE ÇOK ÖNEMLİ GELİŞMELER OLABİLİR

Ekonomik verilere bakıldığında dövizde bu kadar hızlı harekete gerek olmadığına vurgu yapan Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli’nde ihracattan yana herhangi bir sıkıntı olmadığına vurguladı. Zeytinoğlu, “2018 rakamları 25 milyar doların üzerinde olacak. Orada bizim rakamlarımız TİM rakamlarıyla örtüşmüyor. Çünkü Ford fabrikasının ihracatı İstanbul’a yazılıyor. Kocaeli, 25 milyar dolarla en ön sırada yer alıyor” dedi.

İHRACATIMIZIN YARISI AVRUPA’YA

Ağırlıklı olarak Avrupa’ya ihracat gerçekleştirdiklerine işaret eden Zeytinoğlu, şunları kaydetti: “Avrupa’ya yapılan ihracatta ilk 6 ayda zaten Türkiye bazında yüzde 51’i aşan bir ihracat var. AB bizim için çok önemli ve değerli. Değeri de artarak devam edecek. İlerde onlarında bize daha fazla ihtiyacı olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla bizim için Avrupa Birliği tam üyeliği sabit kalmak üzere o yönde bizlerinde adımlar atması gerektiğine inanıyorum.”

İNADINA ÜRETİM İNADINA İHRACAT

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, son gelişmelerini değerlendirdi. Burkay “Kötü ev sahibi mal sahibi yapar. Kötü müttefik de bizi daha güçlü ekonomiye doğru götürüyor. İnadına daha çok üretim daha çok ihracat” dedi. Millet olarak yüksek ideallerimizin olduğunu belirten Burkay, “Bireylerin devletin ideallerine sahip olması çok önemli. Bu saldırılar bu ruhu oluşturdu” dedi. Yaşadıklarımızın büyük bir fırsatı da beraberinde getirdiğine işaret eden Burkay, “Türkiye’nin birçok avantajları var. Üretimde güçlüyüz. Tek zayıf noktamız yüksek teknolojili ürünler. En önemli pazarımız Avrupa Birliği büyüme trendinde” dedi.

REFORMLAR EYLÜL’E KALMASIN

Yurtdışı operasyonlarına ağırlık verdiklerini belirten Burkay, sözlerini şöyle sürdürdü: “KOBİ’lerimizi dünyanın değişik yerlerine götürüyoruz. Senede bir sefer değil her ay yükleme yapan ihracat yapan KOBİ’lerimiz olmalı. Dünyanın her yerine mal satmaya götürüyoruz. Ülkemizin en az 150 bin ihracatçı şirkete ihtiyaca var. Bizim beklentimiz ortalı vadeli planın Eylül ayına kalmadan açıklanması. Ekonomimizin ihtiyacı reform, reform ve reform. İş dünyamız Cumhurbaşkanımızın yanındadır.”

Memiş Kütükçü
Memiş Kütükçü

Güçlü adımlar lazım

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, sıkıntıların kök nedeninde dış ticaret açığı olduğunu söyledi. Kütükçü, “En çok enerji ve ara mal ithalatı yapıyoruz” dedi. İthalatçı olmaktan çıkıp daha çok ihracat yapan bir ülke olmamız gerektiğini söyleyen Kütükçü, şunları söyledi: “Ülkemizin önüne ikide bir çıkartılan bu handikaplardan kurtulmalıyız. Bu anlamda Konya dış ticaret dengesi açısında pozitif ayrışıyor. İlimiz dış ticaret fazlası veriyor. 2017 yılında 1 milyar 564 milyon ihracat gerçekleştirirken 1 milyar 100 milyon ithalat yaptı. 400 milyonun üzerinde fazla veriyoruz. Türkiye’nin bu yönde stratejiler geliştirmesi gerekiyor. Bu yol teknolojik ve katma değerli üründen geçiyor. Sorunu biliyoruz. Çözüm lazım.”

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk,
Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk,

Daha fazla mesai

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, son zamanlarda tüm dünyada ve ülkemizdeki kur sıkıntısına dikkat çekti. Kurda büyük dalgalanmalar ile karşı karşıya olduğumuzu belirten Öztürk, “İş aleminin zorlayan bir süreç. Bu sürecin siyasi yönlerini görüyoruz. İş alemi olarak daha fazla çalışmak ve İhracat yapmak zorundayız” dedi. Konya’nın 2018 yılının ilk 7 ayında gösterdiği başarıdan söz eden Öztürk, şunları ifade etti: “7 ayda ihracat artışı Yüzde 20’nin üzerinde oldu. Türkiye ortalamasının iki katı büyüklüğünde. Fuar merkezi yaptık. Ticaret heyetlerini yurt dışına götürüyoruz. E-ticaret kapsamında büyük projeler için çalışıyoruz. Çok konuşacağımız değil çok iş yapacağımız dönemdeyiz.”

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci,
Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci,

Sanayici için avantaj

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, dövizin beklemedik yükselişinin borcu olmayan sanayiciye büyük şans getirdiğini söyledi. Keçeci, “Kur kolay rekabet edilebilir rakamlara ulaştı. Sanayicimiz uygun pazarlar bulursa daha kolay ihracat yapacak” ifadelerini kullandı. Önümüzdeki zaman diliminde fiyatların oturmasını beklediklerini kaydeden Keçeci, “Sanayicimiz belirsizlik yüzünden beklemede. Bu dönemde yurt dışındaki müşteriler artıştan oluşan fazlalığın bölüşülmesini ister” dedi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu

Hedefimiz 7 milyar $

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, İhracatımızı büyütmek istiyorsak hızlı bir şekilde katma değeri ve teknolojisi yüksek ürünler üretmemiz gerektiğini söyledi. Konukoğlu, “ihracatı bu şekilde artırabiliriz” şeklinde konuştu. Gaziantep’in 2018 ihracat hedefinin 7 milyar doları geçmek olduğunu belirten Konukoğlu şunları söyledi: “Biz 4 yıldır Afrika pazarında çalışıyoruz. Pazardaki iş payımızı arttırıyoruz. Ürünlerimizi dünyanın her yerinde satmamız gerekiyor.” Bu dönemde herkesin üzerine düşeni yapmaması gerektiğini söyleyen Konukoğlu, “Daha fazla çalışmamız tasarrufa yönelik tedbirler almamız gerekiyor” diye konuştu.

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi
Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi

Afrika ile para akışının düzelmesi gerekiyor

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, özellikle Afrika ülkeleri ile karşılıklı para transferleriyle ilgili sorunlar olduğunu söyledi. Bu konuda Eximbank üzerinden yapılacak bir kolaylaştırmanın sanayicinin önündeki engelleri kaldıracağını söyleyen Büyüksimitçi, “Eximbank devreye girmeleri. Oralarda ciddi ihracat potansiyeli var” değerlendirmesinde bulundu. Büyüksimitci, “Eximbank’ın ihracatçıya desteği önemli” dedi.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı
Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı

İhracatta istikrarlı artışa inanıyoruz

Türk Çelik sektörünün en önemli hedeflerinden biri ihracatı arttırmak olduğunu ifade eden Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, söz konusu korunma tedbirlerinin yol açtığı zararın asgariye indirilmesi amacıyla, acilen karşı tedbir alınmasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Tosyalı, sözlerini şöyle sürdürdü: “2019 yılından itibaren ihracatımızın miktar ve değer yönünden istikrarlı bir şekilde artacağına inanıyoruz.”

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.