Ekonomi Kombi bakımıyla yüzde 30 tasarruf

Kombi bakımıyla yüzde 30 tasarruf

Yükselen enerji maliyetleri ile birlikte ısınmada randıman elde etme aile bütçeleri açısından daha önemli hale geldi...

Abone Ol Google News
Muhammed Kurtar Yeni Şafak
Kombi bakımıyla yüzde 30 tasarruf
Mehmet Çağlar Çamalan

Yükselen enerji maliyetleri ile birlikte ısınmada randıman elde etme aile bütçeleri açısından daha önemli hale geldi. Kombilerin bakımıyla yıllık yüzde 30 tasarruf sağlanırken cihazın ömrü de uzuyor. Kombi bakım teknikeri Mehmet Çağlar Çamalan, bakımın önemi ve nelere dikkat edilmesi konusunda Yeni Şafak’a bilgi verdi.

ÖMRÜNÜ UZATIYOR

  • Kombi bakımı yaptırılmazsa doğal gaz kaçağı riskinin artacağına dikkat çeken Çamalan, şöyle konuştu: “Kombiden tam verim alınması için temizlik yapılması gerek. Genleşme tankının havası standart seviyelere getirilmeli. Bakımları yapılmadığı takdirde yüzde 30 daha fazla yakıt yakar. Her yıl bakım yaptırmak kombinin kullanım ömrünü de uzatır.” Vatandaşların kombileri doğru kullanmayı bilmesi gerektiğini aktaran Çamalan, 5 yılda bir bakım yapılması gerektiğini kaydetti.
ABD’de beyaz ırkçı terör: Süpermarkette siyahileri katletti
Dünya

ABD’de beyaz ırkçı terör: Süpermarkette siyahileri katletti

New York eyaletinin Buffalo kentinde Payton Gendron isimli terörist, bir süpermarkete düzenlediği silahlı saldırıda tamamı siyahi 10 kişiyi öldürdü. Askeri kıyafetler ve zırh giyen 18 yaşındaki saldırganın katliam anlarını sosyal medyadan canlı yayınladı. Polisin saldırıyı terör yerine “nefret suçu” olarak nitelemesi tepki çekti. Gendron’un, geçen yıl kendi okuluna silahlı saldırı düzenlemeyi istediğini yazması üzerine, sadece akıl sağlığı kontrolünden geçirildiği ortaya çıktı.
Meçhul kitaplar hazine çıktı
Gündem

Meçhul kitaplar hazine çıktı

8. TDV Gençlik Fuarı bünyesinde yer alan “Kudüs’te Osmanlı El Yazmaları” Sergisi’ndeki eserler büyük ilgi gördü. Kitapların Kudüs’te bulunma sürecini Dr. Sema Çelem anlattı: “Kudüs Üniversitesi Kütüphanesi’nde üzerinde ‘meçhul’ kaydı bulunan 30 civarı eserin ismini ve müelliflerini tespit ettik. Bu eserler içinde Ebusuud Efendi’ye ait defter, Ali B.İbrahim el-Kastomonî’ye ait bir namaz risalesi bulunuyordu.”
Otomotiv sanayii fırsatçılık yapmadı
Ekonomi

Otomotiv sanayii fırsatçılık yapmadı

Otomotivde artan fiyatlara OSD Başkanı Cengiz Eroldu cevap verdi. Dünyadaki enflasyona dikkat çeken Eroldu, “Sanayici olarak otomotiv üretiminde bizim maliyetimiz yüzde 15 arttı. Biz sadece bunu yansıttık. Yani kur yüzde 5 artarken niye fiyatlar yüzde 15 arttı sorusu var kamuoyunda. Otomotiv sanayisi hiçbir zaman fırsatçılık yapan bir sanayi olmadı olmaz da” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.