Ekonomi Konut kredilerini VDMK ile satacak

Konut kredilerini VDMK ile satacak

Kısa bir süre önce ülkenin kalkınması amacıyla faaliyet göstereceği kanunla belirtilen Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası'nın ilk icraatı belli oldu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Konut kredilerini VDMK ile satacak
Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankasının ihraç edeceği kıymetin vadesi 5 yıl olacak.

Banka, Varlık Finansman Fonu aracılığıyla 3 milyar 150 milyon TL büyüklüğünde tahvil ihraç edecek. Bu ihracın dayanak varlığını Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Garanti Bankası'nın ihraç edecekleri ipotek teminatlı menkul kıymetler oluşturacak.

Hedef nitelikli yatırımcı

İhraçta hedef nitelikli yatırımcı. Kamu bankalarının her biri aktiflerinde bulunan mortgage / ipotekli konut kredilerinden bir havuz oluşturacak. Kamu bankaları bu havuzdaki kredileri teminat göstererek 1'er milyar TL büyüklüğünde kıymet ihraç edecek. Vakıfbank ve Garanti Bankası ihraçları bugün gerçekleştirilecek. Ziraat Bankası ve Halkbank ihraçları ise 7 Aralık'ta olacak. İhraç edilecek İTMK karşılığında bankalar Kalkınma Bankası'nın VDMK ihracını alacaklar. Arada bir nakit alış verişi olmayacak.

  • Ön talep toplanacak
  • Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankasının ihraç edeceği kıymetin vadesi 5 yıl olacak. 3 ayda bir sabit kupon ödenecek. Bonolar için talep toplama tarihleri 4-5-6 Aralık olarak belirlendi. İhraç olunacak VDMK’lerin satışını desteklemek amacıyla HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Bankası ihraç tarihinden itibaren 1 yıl süre ile geri alım garantisi verecek.
MHP lideri Bahçeli'den Yunanistan'a silahlanma tepkisi: Hakkımızda gözü olanın gözünü oyarız
Gündem

MHP lideri Bahçeli'den Yunanistan'a silahlanma tepkisi: Hakkımızda gözü olanın gözünü oyarız

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Seçin anketçilerini eleştiren Bahçeli, "Anketler bizim için vızıltıdır. Biz anketçilerin dediğine değil milletimizin ne dediğine bakarız. Bizim cumhurbaşkanı adayımızın Sayın Recep Tayyip Erdoğan olacağını sonuna kadar haykıracağız" dedi. Yunanistan'ın ABD'nin desteğiyle Ege Adaları'nı silahlandırmasına sert tepki gösteren Bahçeli, "Dünyaya ilan ediyorum, adalar konusunda hakkımızı yedirmeyiz, çiğnetmeyiz, vazgeçmeyiz. Hakkımızda gözü olanın gözünü oyarız. Emperyalizmin Miço'su" ifadelerini kullandı. Mersin'deki polisevine düzenlenen hain saldırıyla ilgili CHP lideri Kılıçdaroğlu'na da ateş püsküren Bahçeli, "CHP'nin gazeteci kisveli teröristi Mersin'de polisevini hedef almıştır. Kılıçdaroğlu sen kimin yanında kimin yolundasın. DNA testi isterken hiç mi utanmadın?" diye konuştu.
Türkiye imzayı attı: Yunanistan'ın kâbusu gerçek oldu
Dünya

Türkiye imzayı attı: Yunanistan'ın kâbusu gerçek oldu

Yunan gazetesi Kathimerini'nin diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, Atina'nın, Türkiye ile Libya arasında olası bir 'hidrokarbon arama anlaşması'ndan endişe duyduğu belirtildi. Bu endişe dile getirildikten sadece saatler sonra, Türkiye ile Libya arasında 'hidrokarbonlar' ve 'protokol' alanlarında mutabakat muhtıraları imzalandı.
Rekabet Kurumu Natura Gıda hakkında soruşturma açtı
Ekonomi

Rekabet Kurumu Natura Gıda hakkında soruşturma açtı

Rekabet Kurumu, hızlı tüketim malları sektöründe üretici/tedarikçi olarak faaliyet gösteren Natura Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ hakkında soruşturma başlattı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.