Ekonomi Korumacılık salgına dönüşebilir

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı ne anlama geliyor?

Korumacılık salgına dönüşebilir

ABD-Çin eksenli küresel ticaret savaşlarına ilişkin Yeni Şafak’a konuşan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu / Türk - Amerikan İş Konseyi (TAİK) Başkanı Yalçındağ, şu değerlendirmeyi yaptı.

Orhan Orhun Ünal Yeni Şafak
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu / TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu / TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ

ABD-Çin eksenli küresel ticaret savaşlarına ilişkin Yeni Şafak’a konuşan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu / Türk - Amerikan İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Korumacılığın küresel bir salgına dönüşmesi muhtemel. Görünüşte iki ülke ticaretini hedefleyen kararlar, dünya ekonomisinin iç içe geçmiş yapısı nedeniyle durgun suya atılan taş gibi dalga dalga yayılan yıkıcı etki yaratıyor. şimdiden rakamlar, havada kargo ve denizde konteyner taşımacılığında büyüme trendinin büyük ölçüde durduğunu, yer yer ise gerilemenin başladığını gösteriyor.”

HERKES ZARARLI ÇIKAR

TAİK olarak, Amerikalı muhataplarına, ticarette vergi ve kotaların, her iki ülkenin üreticisine de işçisine de zarar vereceğini anlattıklarını dile getiren Yalçındağ, şöyle devam etti: “Şu anda korumacılık siyasetinden zarar gören herkes adına konuşmak ve ‘üç özgürlük’ prensibini herkes adına savunmak yine Türkiye’nin omuzlaması gereken bir sorumluluk olarak değerlendirilmelidir.”

Çin’e 200 milyar $’lık
yeni yaptırım
EKONOMİ
Çin’e 200 milyar $’lık yeni yaptırım

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.