Ekonomi Lastikte asırlık formül değişti

Lastikte asırlık formül değişti

Lastik üreticisi Continental ve Kordsa, araç lastiğinde yeni bir yapıştırıcı standardı geliştirdi. Ek maliyet gerektirmeyen teknolojiden faydalanmak isteyen diğer firmalarda hiçbir ücret ödemeden lisans havuzuna dahil olabilecek.

Burak Karaca Yeni Şafak
Kordsa ve Conti nental, AR-GE güç lerini birleştirerek, yeni bir yapıştırıcı standardı geliştirdi. 9 yıllık çalışmanın sonucunda hayata geçirilen ürün için 11 bin 240 test yapılarak, 15 bin 800 iş saati harcandı.
Kordsa ve Conti nental, AR-GE güç lerini birleştirerek, yeni bir yapıştırıcı standardı geliştirdi. 9 yıllık çalışmanın sonucunda hayata geçirilen ürün için 11 bin 240 test yapılarak, 15 bin 800 iş saati harcandı.

Lastik endüstrisini açık inovasyon anlayışları ile dönüştürmeyi hedefleyen Kordsa ve Continental, Ar-Ge güçlerini birleştirdi. Yapılan çalışmayla kauçuk esaslı bileşiklerle tekstil güçlendirme malzemelerini yapıştırmak için sektörde kullanılan yaklaşık 1 asırlık formülün yerine geçebilecek yeni bir yapıştırıcı standardı geliştirdi. Tekstil güçlendirme malzemelerinin yapıştırılmasında kullanılan yeni teknoloji, lastiğin güvenlik ve performansından ödün vermeden, 1 asra yakındır sektör standardı olan formülde yer alan resorsinol ve formaldehite alternatif. Continental, 2019 yılı içerisinde, bu teknolojiyi kullanarak ilk seri üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Jaron Wiedmaier ve Ali Çalışkan

9 YILLIK ÇALIŞMANIN MEYVESİ

Sektöre çevre dostu ve sürdürülebilir alternatif bir çözüm sunmak için Kordsa olarak 9 yıldır çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Kordsa CEO’su Ali Çalışkan, “Ar-Ge ekipleriniz bu teknolojiyi geliştirmek için 9 yılda, 11 bin 240 test yaptılar ve gecelerini gündüzlerine katarak 15 bin 800 iş saati harcadılar” dedi. Continental’in de aynı doğrultudaki vizyonu sayesinde güç birliği yaptıklarını dile getiren Çalışkan, geliştirdikleri teknoloji olan CoKoon’un üretimde ek maliyet gerektirmediğini vurguladı. Continental ile hiçbir lisans ücreti talep etmeden lisans havuzuna dahil olmak isteyen herkese CoKoon teknolojisini kullanmasını sağladıklarını dile getiren Ali Çalışkan, “Sadece bir ay içinde, TireTech 2019 fuarında sektörde yer alan firmalarla buluşturduğumuz CoKoon teknolojisini kullanmak için 20 firma numune talebi ile başvurdu” bilgisini paylaştı.

LİSANS ÜCRETİ TALEP EDİLMİYOR

Ürünün sektörde yeni yapıştırma standardı olmasını hedeflediklerini belirten Çalışkan, şunları kaydetti: “Bunu desteklemek için de sadece üründe değil, iş modelinde de bir yenilik sunuyoruz. Kurduğumuz ücretsiz lisanslama modeli, herkesin bu teknolojiye kolayca ulaşmasını ve geliştirme yapmasını teşvik ediyor. Bu sayede teknolojimizi daha ileri taşıyacak, kendi sektörümüzde standartlaşmanın yanı sıra farklı sektörlerde, farklı alanlarda da kullanımını yaygınlaştıracağız.”

İşimize sarılmak en etkili panzehir
EKONOMİ
İşimize sarılmak en etkili panzehir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.