|

Petrol devri sona mı eriyor?

8. Boğaziçi Zirvesi 28 Kasım'da kapılarını katılımcılara açtı. Zirvenin 2. gününde en dikkat çeken başlıklarından biri ise "Petrol devrinin sonu" oldu. IMF'nin Kıdemli Ekonomisti Akito Matsumoto petrolün geleceği ile ilgili 2040 sonrasına işaret ederek, petrolden daha ucuz olduğu için yenilenebilir enerjiye geçiş yaşanacağını, petrolün geleceğinin ekonomik büyüme, politika ve teknolojiye bağlı olduğunu aktardı.

Yeni Şafak ve
14:30 - 29/11/2017 Çarşamba
Güncelleme: 16:43 - 29/11/2017 Çarşamba
Yeni Şafak
8. Boğaziçi Zirvesi'nde en dikkati çekici başlıklardan biri de petrolün geleceği oldu.
8. Boğaziçi Zirvesi'nde en dikkati çekici başlıklardan biri de petrolün geleceği oldu.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından bu yıl 8'cisi düzenlenen 'Boğaziçi Zirvesi' 28 Kasım'da kapılarını katılımcılara açtı. Yeni Şafak'ın bronz sponsor olduğu ve 3 gün boyunca sürecek zirveye ticaret hacmi 3.3 trilyon dolara ulaşan 76 ülkeden katılım sağlanırken, zirve boyunca 37 panelde 176 konuşmacı 'Küreselleşmenin Yeni Sınavı' teması altında küresel ve bölgesel sorunlara yönelik çözüm önerilerini masaya yatırıyor. 3 günlük zirvede katılımcı ülkeler arasında çok sayıda ikili görüşmelerde gerçekleştiriliyor.

Zirvenin 2. gününde en dikkat çeken başlıklarından biri ise "Petrol devrinin sonu" oldu.
Petrolün geleceği ile ilgili konuşan uzmanlar yakın gelecekte petrolün durumu konusunda mutabık kalırken geleceği ile ilgili ise akıllarda soru işaretleri bıraktı.

2040 sonrasına dikkat!

Zirvenin 2. Gününde 'Petrol Devrinin Sonu' başlığı altında düzenlenen panelde konuşan IMF'nin Kıdemli Ekonomisti Akito Matsumoto petrolün geleceği ile ilgili 2040 sonrasına işaret etti.


Petrolün gelecekte payının azalacağına dikkat çeken Matsumoto, kömürün ise gelecekte en fazla kaybedecek enerji türü olacağını söyledi. Doğalgazın payını daha da arttıracağını belirterek petrol ile ilgili 2040'a dikkat çeken Matsumoto, bir son olup olmayacağının ise bu tarihten sonra görüleceğini söyledi. Petrolden daha ucuz olduğu için yenilenebilir enerjiye geçiş yaşanacağını da söyleyen
Matsumoto, petrolün geleceğinin ekonomik büyüme, politika ve teknolojiye bağlı olduğunu aktardı.

Geleceği parlak iki enerji


Uluslararası Enerji Ajansı IEA Baş Ekonomisti Fatih Birol ise petrolün geleceği ile ilgili 2 başlığa dikkat çekti. Birol, hazırladıkları senaryolarda doğalgaz ve güneş enerjisine olan talebin artacağını gördüklerini belirterek bu iki enerji türünün geleceğinin parlak olduğunu söyledi. Yaptıkları araştırmalarda doğalgazın özellikle de LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) alanında ciddi bir artış olacağını da söyleyen
Birol, güneş enerjisinin de maliyetinin giderek düşeceğini belirtti.

Yakın zamanda zirve görecek

Panelde konuşan Qatar Petroleum'un eski CEO'su Nasser Al-Jaidah, petrolün yakın zamanda bitmeyeceğini aksine zirveyi göreceğinin altını çizdi. Günlük 96 milyar varil petrol tüketimi olduğunu göz önünde bulundurursak petrolün ne zaman biteceğini konuşmanın anlamsız olduğunu kaydeden Al-Jaidah, petrolün sahneden çekilmeyeceğini söyledi.

30 yıl daha sahnede olacak

Talep azalsa da petrolün en azından 30 yıl boyunca daha sahnede olacağını söyleyen Oxford Enerji Çalışmaları Enstitüsü Araştırma Görevlisi Gulmira Rzayeva, "Petrolün geleceği ile ilgili ülkelerin tercihlerine bakmamız lazım. Özellikle Çin. Çin'in gaz üretimi giderek düşüyor çünkü fiyatından dolayı yatırım yapmayı uygun bulmuyor. Bu da Çin'in gelecekte daha fazla petrol kullanacağı anlamına geliyor" dedi.


Türkiye doğalgaz ticaretinin merkezi olacak

Türkiye'deki petrol talebinin azaldığına da dikkat çeken Rzayeva, "Bu da Türk hükümetinin enerji politikalarında değişikliğe gittiğine işaret ediyor.
Türkiye'nin yeni enerji politikaları oldukça başarılı. TANAP gibi projeler ile Türkiye'nin gelecekte bir doğalgaz ticaret merkezi haline gelmesi bekleniyor
" şeklinde konuştu.

Teknoloji şaşırtacak, hazırlıklı olunmalı

"Petrol fiyatları zirveye ulaşıyor, arzda da sıkıntı yok ama talep azalması var. Kaya petrolü talebi artıyor ve tahmin ettiğimizden daha hızlı fiyatları düşürüyor" diyen Qamar Enerji'nin CEO'su Robin Mills, petrole bir çok alanda olan talebin süreceğini belirtti.

Petrole olan talebin 1.8 milyon varil arttığı dönemde petrolün sonu mu geliyoru tartışmanın bir tezatlık oluşturduğunu da kaydeden Mills, teknolojik gelişmelerin gelecekte şaşırtacağını bundan dolayı OECD ülkelerinin hazırlıklı olması gerektiğine vurgu yaptı.

#Türkiye
#İstanbul
#UİP
#8. Boğaziçi Zirvesi
6 yıl önce