Ekonomi Sanayici kadınlar üretken yarınlar

Sanayici kadınlar üretken yarınlar

Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, 78 milyonluk ülkede 21 milyon kadını evde oturtarak bir başarı hikâyesi yakalanamayacağını düşündüğünü söyledi.

Mesude Demirhan Yeni Şafak
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu tarafından İstanbul'da düzenlenen 1. Sanayici Kadın Çalıştayı'nda konuşan Okyay, Türkiye'nin gelişmiş bir ülke olma yolunda yeni bir hikâyeye ihtiyacı bulunduğunu söyledi. Okyay, bu yeni başarı hikâyesinin odağına sanayinin yerleşmesi gereğine inandıklarını dile getirdi.

HİKÂYEDE KADIN OLMALI

“Yüzde 8 kadın girişimci oranı, yüzde 31 iş gücüne katılım oranı... Bu eğitim ve verimlilik düzeyiyle vasat bir ülke olmaktan kurtulamayız” diyen Okyay, 78 milyonluk ülkede 21 milyon kadını evde oturtarak bir başarı hikâyesi yakalanamayacağını düşündüğünü dile getirdi. Okyay, bugün Türkiye'de çalışan kadınların yaklaşık yüzde 17'sinin sanayide istihdam edildiğini belirterek, “Üzülerek söylüyorum ki sanayi için önem taşıyan mühendislik gibi meslekler ülkemizde hala erkek işi olarak görülüyor. Halbuki kadın yöneticilerin çok olduğu şirketler daha karlı. Kadın potansiyelimiz değerlendirilmemiş bir cevherdir” dedi.

Meteorolojiden 59 ile yağış uyarısı
Gündem

Meteorolojiden 59 ile yağış uyarısı

Meteorolojinin son hava durumu tahminlerine göre, Marmara’nın doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Balıkesir çevreleri ile İstanbul’un Anadolu Yakası'nın sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Karadeniz kıyıları, Samsun'un doğusu, Adana, Osmaniye, Bilecik, Bolu, Düzce, Karabük, Ordu, Artvin ve Gümüşhane çevreleri ile Sakarya’nın güney, Mersin'in kuzey kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.
TÜRGEV: CHP adayını özür dilemeye davet ediyoruz
Gündem

TÜRGEV: CHP adayını özür dilemeye davet ediyoruz

TÜRGEV, CHP İstanbul adayı İmamoğlu'nun ortak yayında yapmış olduğu iddialara ilişkin açıklama yaptı. Sosyal paylaşım sitesinden yayınlanan açıklamada, "Sayın CHP adayını, kucaklayıcı ve birleştirici bir siyaset yürüttüğü iddiasının gereği olarak, gençlerimizden ve vakfımızın tüm gönüllülerinden özür dilemeye davet ediyoruz" ifadelerine yer verildi.
Meteoroloji'den il il sel, yıldırım, dolu uyarısı
Gündem

Meteoroloji'den il il sel, yıldırım, dolu uyarısı

Meteoroloji'nin son tahminlerine göre, Türkiye'nin büyük bölümü sağanak yağışların etkisi altında olacak. Yapılan uyarılarda ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.