EkonomiTürkiye büyük birbaşarı yazacak

‘Türkiye büyük bir başarı yazacak’

Türkiye’nin son 15 yılına baktığında aydınlık bir demokrasiye sahip bir ülke gördüğünü söyleyen ünlü fütürist Hamish Mcrae, “Siz demografik yapınızla aşırı derece şanslısınız. Türkiye’nin gençleri çok iyi eğittiğini biliyorum. Türkiye büyük bir başarı yazacak” dedi.

Mesude DemirhanYeni Şafak
Dünyaca ünlü füturistler ekonominin geleceğini yorumladı
Dünyaca ünlü füturistler ekonominin geleceğini yorumladı

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) düzenlediği “Futuristanbul” etkinliği dünyaca ünlü fütüristleri ağırladı. Gelecek hakkında öngörülerin paylaşıldığı toplantıda Türkiye’nin büyüyen ekonomiler arasında yer alacağı vurgulandı. ‘Ekonomi ve Finanstan İnsana Gelecek Dünya’ başlıklı sunum yapan ünlü Fütürist Hamish Mcrae, Türkiye’nin son 15 yılına bakıldığında çok aydınlık demokrasiye sahip bir ülke gördüğünü söyledi.

POTANSİYELİNİ ORTAYA KOYMALI

Türkiye'nin daha çok gelişecek potansiyeli olduğunu belirten Mcrae, “Dünyadaki konumu sayesinde büyür. Türkiye potansiyelini ortaya koyuyor. Bazı ülkelerin çok hızlı büyümesi nüfus onaranının artmasından kaynaklanıyor. Siz “yumuşak karınsınız”. Yüksek doğum oranlarınız 90’lara artmış. Şu an biraz düşüş olsada, devreye ekonominin gelişmesini sağlayacak eğitimli kişiler giriyor. Siz demografik yapınızla aşırı derece şanslısınız. Ülke olarak gençlerinizi çok iyi eğittiğinizi biliyorum. Türkiye büyük bir başarı yazacak” diye konuştu.

Hamish Mcrae

KADINLAR EKONOMİYE KATILMALI

“Geleceğe bu kadar yakından bakan bir toplantıya katılmamıştım” diyen Mcrae, kadınların iş gücüne katılım oranın az olduğu eleştirisinde bulundu. Mcrae, “Orada kullanabileceğiniz güçlü bir kaynağınız var. Onu artırabilirsiniz. Tamamen demografik yapınızla bile başarı yazabilirsiniz” dedi. 2030 itibariyle Türkiye ekonomisinin 14. büyük ülke olacağını öngören Mcrae, 2050’de ise Türkiye’nin 12. sırada yer alarak, istikrarlı büyümesini sürdüreceğini kaydetti. 

İSTANBUL’DA 50 BİN DRONE UÇACAK

Da Vinci Enstitüsü Direktörü ve Google Fütüristi Thomas Frey ise drone’ların ilerleyen yıllarda insanlığa daha nitelikli hizmet vereceğini belirterek, “Yakın bir gelecekte İstanbul dahil büyük şehirlerde 50 bin drone uçacak ve yüzden fazla alanda insanların hayatına değecek” dedi. Teknolojinin insan hayatının her alanında gözle görülür değişime yol açtığını hatırlatan Frey, şunları söylüyor:

Thomas Frey

“2023’e kadar 2 milyar işin ortadan kaldırılacağını söylemiştim. Bunu 2 milyar kişi işsiz kalacak demek için söylemedim. İnsanları uyandırmak için söyledim. İnşaatlarda kullanılan su terazisi artık mobil aplikasyonlarla indirilebiliyor. Artık ustalara olan ihtiyacımız azalıyor. Kurye, ambulans şoförü, polis, ev taşıyıcılar… Bu meslekleri gelecekte drone’lara kaptıracağız ama drone komuta merkezi görevlileri, veri analistleri benzeri yeni iş tanımları çıkacak."

  • HER ŞEYİN BİR NEDENİ VAR
  • İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar da, hayatta her şeyin bir 'neden'le başladığını belirtti. Gelişmenin, bir 'neden'in ardından koşmak olduğunu belirten Çağlar, "Dünya kurulduğu günden bugüne neden sorusunun peşinde inişler ve çıkışlar yaşadı. Yine bu süreçte değişimin hızı öyle bir hal aldı ki, durup üzerine düşünmeye kalksak bile bunu başarmamız mümkün olamıyor. Çünkü üzerinde düşüneceğimiz şey çoktan eskimiş oluyor” ifadelerini kullandı.
Brezilyalı efsane Ronaldinho derbinin skorunu verdi
Spor

Brezilyalı efsane Ronaldinho derbinin skorunu verdi

Brezilya'nın dünya futboluna sunduğu en önemli yıldızlardan olan Ronaldinho, Fenerbahçe-Galatasaray maçı ile ilgili tahminde bulundu.
Binlerce kişiye faizsiz kredi
Ekonomi

Binlerce kişiye faizsiz kredi

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğince (TKK) düşük faizli tarımsal yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin uygulama esasları belirlendi. İşte faizsiz kredi almanın yolları.
Yine meydana çıkarım
Gündem

Yine meydana çıkarım

FETÖ’cü askerlerin 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde başından yaraladığı Mehmet Yaman 1 yıldan fazla süre komada kaldı. 7 ay önce gözlerini açtı, geçen hafta konuşmaya başladı. Henüz cümle kurmakta zorlanan Yaman, “Vatanımın başı derde girse yine meydanlara inerim” dedi.
İlber Ortaylı'dan İstiklal Marşı açıklaması
Hayat

İlber Ortaylı'dan İstiklal Marşı açıklaması

Tarihçi yazar Prof. Dr. Ortaylı, "İstiklal Marşı çok büyük edebi bir metindir. Çok derin bir felsefesi vardır. Derinliği olan bir metindir. Hiçbir milletin yüzde 90 insanı böyle bir metni okuyup keyfine varamaz. Bu ancak yüksek edebiyat zevki olan, biraz tarih ve felsefe tadı olan yüzde 10, hadi bilemedin yüzde 15 milletin hoşlanacağı şeydir" dedi.
Abdulmetin Balkanlıoğlu'ndan gözaltı açıklaması
Dünya

Abdulmetin Balkanlıoğlu'ndan gözaltı açıklaması

Cuma namazı kıldırmak için gittiği Brüksel'de gözaltına alınan Abdulmetin Balkanlıoğlu Hoca, gözaltına alınma nedeniyle ilgili Yenisafak.com'a konuştu. Balkanlıoğlu Hoca Belçika polisinin skandal uygulamasıyla ilgili, "Son Afrin konuşmamızın bu kararlarında bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Zaten PKK’ya açıkça destek verdikleri herkesçe biliniyor." dedi.